Záznamy z Apolináře

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Záznamy z Apolináře

Příspěvekod Morrigan » čtv úno 22, 2018 19:17

Dobrý den, možná to bude stupidní otázka, ale nedávno jsem se jen tak přehrabovala matrikami narozených v Praze a mrkla jsem i na záznamy při sv. Apolináři. Co mě praštilo do oka jako první bylo počet nemanželských dětí (drtivá většina, troufám si říct). Chtěla bych se vás zeptat, zda je to prostě jen koncentrací obyvatelstva ve městě nebo se jednalo i o jakýsi bezpečný přístav pro neprovdané matky. O historii porodnice jsem toho moc nenašla. Jednalo se o začátek 20. století, roky 1905-7.
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Záznamy z Apolináře

Příspěvekod Zora » čtv úno 22, 2018 19:22

Jednalo se o tzv. Zemskou porodnici, kde mohly matky rodit více méně anonymně, a mohly si po domluvě v nemocnici přivydělat .
Zkuste hledat v diplomových pracech, o těchto porodnicích je toho napsáno opravdu hodně , zřizovaly se především proto, aby se zabránilo potratům a vysoké úmrtnosti. Z

https://www.apolinar.cz/cs/historie
Předchůdkyní dnešní, dříve Zemské porodnice byla od roku 1789 veřejná porodnice, která se nacházela také v Apolinářské ulici, v barokní budově bývalého kanovnického domu při chrámu sv. Apolináře. Byla určena pro anonymní porody a byl při ní i nalezinec. Rodily zde osamělé a chudé ženy, které mohly v budově své dítě i odložit. Mnoho z rodiček tehdy po porodu umíralo na horečku omladnic (puerperální sepsi).

Roku 1862 rozhodl hrabě Thun-Hohenstein o vybudování Královské české zemské porodnice. Pro stavbu bylo vybráno místo Na Větrově, částečně v tehdejší Herzogově zahradě, a paradoxně i tam, kde kdysi stával dům zvaný »U Herodese«.

Architektonické zadání obsahovalo řadu hygienicko-preventivních opatření, aby se zamezilo šíření infekce a jejím smrtelným následkům. Na příkaz Zemského výboru musela být stavba z režných, neomítnutých cihel, neboť se věřilo, že jsou bezpečnější z hlediska přenosu infekce.

Budovu Zemské porodnice navrhl a v letech 1865–1875 postavil přední český architekt a stavitel Josef Hlávka (1831–1908). Josef Hlávka čerpal inspiraci pro budovu porodnice ve významných evropských porodnicích v Bruselu, Paříži a Vídni. Prostudoval i dostupnou lékařskou literaturu o porodnictví. Chtěl, aby projekt a jeho následná realizace co nejlépe vyhovovaly svému účelu. Pro vnější vzhled Josef Hlávka zvolil severoněmecký novogotický sloh a navrhl stavbu tvořenou soustavou šesti pavilonů s jedenácti trakty a s vnitřním obdélníkovým nádvořím. Pavilonový systém umožňoval v případě potřeby uzavřít jednotlivé části budovy a zamezit tak šíření infekce.

V budově Zemské porodnice byla zřízena i dvě luxusní tajná oddělení se zvláštními vchody přímo z ulice, kde mohly v tajnosti porodit šlechtické a měšťanské dcerky, které neplánovaně přišly do jiného stavu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků