Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod monja » úte úno 20, 2018 22:49

Dobrý večer,
prosím o radu. Nevím už kde hledat - jedná se o Františka Kaplana - katolíka, narozeného dne 5.9.1855 v Horním Jelení. To že je to katolík je v matričním záznamu jeho dcery a datum narození mám z náhrobku, ale bohužel nemůžu dohledat záznam (kvůli předkům) v knize narození v oddací i knize zemřelých jen odhaduji. Moc děkuji za radu.:-)
monja
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte úno 13, 2018 22:39
Oblast pátrání: pardubický kraj

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod Zora » úte úno 20, 2018 23:12

Nepíšete, kde jste hledala. Obec je vedena pod archivem Zámrsk, pravděpodobně se jedná o tuto matriční knihu

2574 sign. 495 matrika N 1830-1861 ukn 2574
územní rozsah: Horní Jelení
26x38 cm, vazba: polokožená, 737 fol., čeština, němčina
mikrofilm č. 160
http://195.113.185.42:8083/000-00495.zip (odkaz ke stažení)

tady je matriční kniha index narozených pro stejné období.
2585 sign. 501 index N 1830-1861 ukn 2585
územní rozsah: Horní Jelení
20x34 cm, vazba: brožovaná, 51 fol., čeština
mikrofilm č. 162
http://195.113.185.42:8083/000-00501.zip (odkaz ke stažení)


Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod monja » úte úno 20, 2018 23:39

Moc děkuji, tady přesně jsem hledala a není tam po něm ani památky:-(
monja
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte úno 13, 2018 22:39
Oblast pátrání: pardubický kraj

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod Zora » úte úno 20, 2018 23:51

Jestli jsem dobře pochopila - máte údaj o víře z křestního listu dcery, datum narození z náhrobku.

Místo narození zřejmě odvozujete z údajů na křestním listu dcery. Je to ale s naprostou jistotou místo narození otce?
Nemůže to být třeba místo, kde bydlel v konkr. době?

Podívejte se ještě jednou na ten rodný list, případně ho sem vložte pro kontrolu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod monja » stř úno 21, 2018 0:18

Přesně tak, myslím si, že místo narození je hodně pravděpodobné, protože tam je uveden i jeho otec. Budu Vám moc vděčná, když na to mrknete:-) jedná se o http://img24.cz/images/74329069832984651636.jpg jedná se o Annu narozenou 31.10.1893. Moc děkuji:-)
monja
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte úno 13, 2018 22:39
Oblast pátrání: pardubický kraj

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod Zora » stř úno 21, 2018 3:04

On ten zápis svádí k názoru, že místem narození je Horní Jelení, ale nemusí to tak být.

Pokud by se František (jako malý) přistěhoval z obce XY s rodiči do Horního Jelení, , zde by jeho otec zemřel, zněl by zápis úplně stejně. V roce narození Františkovy dcery by opravdu byl otec František i (dědeček) Antonín z Horního Jelení. (bydlištěm, ale ne původem)

Především - na náhrobku jsou uvedena pouze data narození a úmrtí, ne ale obec narození (úmrtí) Horní Jelení je místo hřbitova, kde pomník stojí, ale kde se kdo narodil, to na náhrobku není.
viz foto:
https://billiongraves.com/grave/person/23410099

Především zkuste najít svatbu Františka - měla by se konat u nevěsty, tedy v Plchovicích. Je také možné, že proběhla v Chocni , kolem r. 1900 se stávalo také módou brát se ve větším městě. Bohužel neznám úplně přesně situaci ve Vaší oblasti, u nás se velmi často stávalo, že dívka, kterou působila jako služka, se nevdávala v místě bydliště rodičů, ale v té obci, kde sloužila. (byla pod pravomocí fary právě z této obce). Nevěsta možná mohla být sirotkem po otci už v době svatby, je možné, že přispívala výdělkem ovdovělé matce.

Dívala jsem se na familysearch, kromě Všeho náhrobku (o kterém jste se zmiňovala), je tam ještě rod Kaplan z blízké obce Čermná nad Orlicí.
Pokud se dobře dívám, tak obec Plchovice, Horní Jelení i Čermná nad Orlicí mají každá jinou farnost.


Kde máte spojitost, že onen František Kaplan z náhrobku je stoprocentně otcem Vaší Anny? Zdá se mně, že zatím to není potvrzené. Z

Edit - Ještě byste mohla zkusiti hledat svatbu Františkových rodičů v obci Uhersko, stejně tak narození Františkovy matky.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod monja » stř úno 21, 2018 4:51

Moc děkuji, jdu hledat k nevěstě a dál dle Vašich rad. Moc děkuji a písnu, jak to dopadlo:-)
monja
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte úno 13, 2018 22:39
Oblast pátrání: pardubický kraj

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod Zora » stř úno 21, 2018 7:39

Já jsem nevydržela a alespoň jsem při hokeji nakoukla do indexu N Hor. Jelení. Zdá se, že se tam rodilo spoustu dětí s příjmením Kaplan a pro odlišení jsou uváděna i jména otců, ve Vašem případě jde o otce Antonína. Zkuste se na ta narození podívat , zda jde o správnou manželskou dvojici a hledat narození Františka. Možná, že info na pomníku se Vás prostě vůbec netýká.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod Dagmar Stepankova » stř úno 21, 2018 8:46

Jenže ten nápis na náhrobku je chybný. Pan Kaplan se narodil o rok později. Už tenkrát se nemohli spolehnout na dobrou práci řemeslníků (omlouvám se těm dobrým) :).
Dagmar Stepankova
 
Příspěvky: 161
Registrován: stř úno 10, 2016 9:47
Oblast pátrání: snaha o nalezení předků, kam až to půjde

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod Zora » stř úno 21, 2018 9:08

dalo se to čekat, je třeba hledat v matrikách a nespoléhat se stoprocentně na jiné zdroje. Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod monja » stř úno 21, 2018 20:06

Strašně moc děkuji. Ono je to všechno nějaké divoké, protože když nám taťka vyprávěl o svém pradědovi, tak se tradovala historka, že sama jeho maminka nevěděla, kdy se přesně narodil, že prý když se sklízely brambory, ale asi to je jen historka pro zasmání. Náhrobek je určitě náš, jinak chodíme plakat sice hezky, ale na špatnej hrob?.)))
Strašně moc děkuji, moc mi to pomohlo:-) děkuju
monja
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte úno 13, 2018 22:39
Oblast pátrání: pardubický kraj

Re: Narození 1855 Horní Jelení, kde hledat?

Příspěvekod monja » stř úno 21, 2018 20:11

Zora píše:Já jsem nevydržela a alespoň jsem při hokeji nakoukla do indexu N Hor. Jelení. Zdá se, že se tam rodilo spoustu dětí s příjmením Kaplan a pro odlišení jsou uváděna i jména otců, ve Vašem případě jde o otce Antonína. Zkuste se na ta narození podívat , zda jde o správnou manželskou dvojici a hledat narození Františka. Možná, že info na pomníku se Vás prostě vůbec netýká.

Z




Ještě moc děkuju, že i při tom infarktovém zápasu jste si na mě udělala čas:-) Děkuju:-)
monja
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte úno 13, 2018 22:39
Oblast pátrání: pardubický kraj


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků