Stránka 1 z 1

Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: sob úno 17, 2018 15:55
od Meryl
Dobrý den, máte někdo prosím zkušenosti z knih biřmovaných, jaká byla praxe v 18.stol. - jaký byl obvykle věk biřmovanců? Hledala jsem totiž své předky (farnost Křižanov), vypadá to, že jeden muž byl biřmován rok po svatbě (věk nevím, nemám bohužel záznam o jeho narození). Dále jeho syn pak byl naopak biřmován velmi brzy, v 10-ti letech.
V knize biřmovaných není bohužel uvedeno jméno kmotra, pouze adresa, a jméno přijaté u biřmování.

Vím, že dnes je praxe biřmovat od věku 15-16 let, nebo dospělé. Ale v 18.stol.. ?

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: sob úno 17, 2018 16:22
od Zora
Většinou se biřmovalo ve věku 12 -13 roků, tento věk byl a zřejmě i je považován za dobu, kdy dítě už používá svůj rozum a může svou víru samostatně a vědomě uplatňovat. Do této doby dítě vedou ve víře rodiče a kmotři. (Je možné, že se věk tehdejších biřmovanců mohl +- rok dva lišit , tedy že byl biřmován i třeba desetiletý... )

Biřmování v dospělosti bylo v minulosti spojené s pozdním přijmutím křtu, v podstatě by se v 18. století neměl vyskytnout dospělý člověk bez biřmování. Ono to bylo u dětí ( tím vlastně i u jejich rodičů) také trochu chápáno jako veřejné přiznání se k víře, čili bylo to dost vyžadováno ze strany kat. církve, neb se stále bojovalo proti protestantismu. (rozhodně v první polovině 18. st)

Z

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: sob úno 17, 2018 18:49
od Meryl
Děkuji za odpověď, v tom případě je to další záhada kolem "hledaného" Jana Pávka.

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: sob úno 17, 2018 18:57
od Zora
Meryl píše:Děkuji za odpověď, v tom případě je to další záhada kolem "hledaného" Jana Pávka.


První čtvrtina, snad polovina? 18. století ... tajní protestanté, nikdy jsem se s tím ale v okolí Křižanova nesetkala. ?
Fakt mně nic logického nenapadá... Chyba v zápise, špatné čtení... záměna osob, jiný nositel stejného jména a příjmení...

Z

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: sob úno 17, 2018 19:12
od Meryl
Jedná se až o rok 1778, kdy je biřmován Pávek Jan z Kudratic č.16. Jan Pávek měl 1.svatbu 1777, pořád je ale teoreticky možné, že Janové byli dva - nemám narození ale ani jednoho. Je to čím dál zamotanější pro mě... a gruntovní knihy jsou nedostupné - na digitalizaci, tak si budu muset počkat.

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: sob úno 17, 2018 19:30
od Zora
inu, až to konečně zdigitalizují , pak se sejdeme ve stejné hospodě a ty ztracené a nalezené předky z Křižanovska pořádně oslavíme.

Je mně jasné, že máte stejně jako já matriky prohledané několikrát, tam musí být nějaký problém s matrikami, "ztrácí se tam" osoby... , jestli se nějak měnila farní příslušnost, nebo chyběl pro část obcí farář, nebo se nepohodla panství...psala se matrika po částech a ten potřebný kus se ztratil nebo nedostal do konečné podoby... já už opravdu nevím, z hlediska svého Rudolfa Navrátila, co ještě propátrat... Že nemám narození, stát se může, ale nenašla jsem ani svatbu s Barborou. Takže trčím a nehnu se...
Z

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: pon srp 29, 2022 17:57
od kubasyrinek
Hezký den,
chtěl jsem se k tomuto tématu zeptat, zda tušíte jakým smyslem jsou psány biřmovací matriky (knihy biřmovanců). Ale evidentně se to bude lišit výrazně s lokalitou. Asi žádný předepsaný způsob nebyl.
Já hledám v knize biřmovanců z Frýdku (1759-1828). Zde nejsou jednotliví biřmovanci rozdělení a psáni ani dle roků biřmování. V roce 1759 nadepsali několik sekcí (s přesným datem a dokonce označení, zda se biřmovalo dopoledne/odpoledne) a pak už za ty sekce jen zapisovali další a další... Střídají se rukopisy, střídají se styly zápisu, dokonce jsem narazil na pasáž, kde je zápis natolik zestručněn, že je uvedeno jen: "Anna kmotra Maryna" - toť vše. Ale většina zápisů je vedena stylem "Anna Theresia Czerna z Nowe Wssi: kmotra Anna z Pol. Ostravy", případně: "Johannes Joseph Sarcander Czerwenka z Mistka, kmoter Johannes Wlach".
Nicméně šlo mně o členění knihy. Předpokládám, že v tom bude nějaká chronologie, ale odhady nejsou na místě. Tedy procházím celou knihu. Díky za sdílení vašich zkušeností, zřejmě máte větší štěstí než já... :)

JE.

Re: Biřmování v 18. stol.

PříspěvekNapsal: pon srp 29, 2022 18:02
od Zora
Meryl píše:Děkuji za odpověď, v tom případě je to další záhada kolem "hledaného" Jana Pávka.


Já už jsem hledanou nitku ve fa Křižanov našla.

Z