Stěhování za 2.světové války

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Stěhování za 2.světové války

Příspěvekod slabici » pát úno 16, 2018 20:43

Dobrý den,
při zpracování kapitoly o dětství mých rodičů jsem si všimla, že oba dva byli odstěhováni za války z Prahy ke svým prarodičům na vesnici. Přemýšlím, čím to mohlo být. Opravdu byla Praha tehdy nebezpečnější a kdo mohl, poslal děti na vesnici? Babička prý vyprávěla, jak pašovali vlakem vajíčka a za to prý byla rovnou kulka do hlavy.
Druhá babička mi vyprávěla, že byla za války totálně nasazená a dceru měla za svobodna. Tam bych chápala, že jí prostě musela odvézt ke svým rodičům.
Máte někdo nějaké zkušenosti, jak to tehdy bylo?
Díky
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: Stěhování za 2.světové války

Příspěvekod filmovymaniak » sob úno 17, 2018 11:17

Ptal jsem se pamětníka a stručná odpověď je: 1. vesnice měla nižší pravděpodobnost, že bude bombardována
2. větší dostupnost jídla
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Stěhování za 2.světové války

Příspěvekod Zora » sob úno 17, 2018 11:26

slabici píše:Dobrý den,
při zpracování kapitoly o dětství mých rodičů jsem si všimla, že oba dva byli odstěhováni za války z Prahy ke svým prarodičům na vesnici. Přemýšlím, čím to mohlo být. Opravdu byla Praha tehdy nebezpečnější a kdo mohl, poslal děti na vesnici? Babička prý vyprávěla, jak pašovali vlakem vajíčka a za to prý byla rovnou kulka do hlavy.
Druhá babička mi vyprávěla, že byla za války totálně nasazená a dceru měla za svobodna. Tam bych chápala, že jí prostě musela odvézt ke svým rodičům.
Máte někdo nějaké zkušenosti, jak to tehdy bylo?
Díky

Měla byste zjistit, kdy byly děti odstěhovány v kontextu s děním v Praze (protektorátu). Velkou roli hrála profese, zaměstnání rodičů, (noční směny, práce mimo Prahu), jejich zdravotní stav, v neposlední řadě třeba i předválečná činnost ve skautu, v Sokole a dalších , později zakázaných organizacích, snad i styk s nějakou odbojovou skupinou nebo osobami, které se v odboji angažovaly. . Neuvádíte věk dětí, neznáme ani situaci u prarodičů, větší děti mohly pomáhat řešit situaci právě u nich v hospodářství.
Je třeba probrat všechny možné rodinné souvislosti, nejde jen brát v potaz něco všeobecně platného.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stěhování za 2.světové války

Příspěvekod Brasl » sob úno 17, 2018 11:51

filmovymaniak píše:Ptal jsem se pamětníka a stručná odpověď je: 1. vesnice měla nižší pravděpodobnost, že bude bombardována
2. větší dostupnost jídla

3. na vesnici v zemědělství na ně "měli prarodiče víc času". Respektive starší děti hlídali mladší a prarodiče jim dali najíst, jinak byli napospas vesnici.
Tak to bylo s mým tátou. Jeho táta u dráhy, přišel domů jednou za měsíc aby přines peníze a jinak spal po drážních ubytovnách. Na nových hranicích sudet to měl mnoho km pěšky (20km ?), nebo 1/3 když šel načerno 2x přes hranice. Máma doma na vesnici s miminem a batoletem a tak nejstarší putoval k prarodičům mámy. Tam s bratranci a sestřenicemi byl.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků