Název obce ,změny

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » úte úno 06, 2018 20:35

Ahoj,
mám na vás dotaz,nebo žádost o radu.
Našel jsem předka na Malé Dobré,okres Kladno.V 17.století jsem našel záznamy o narození a svatbách jeho dětí,vždy byl psán z Malé Dobré.
Tohoto předka jsem našel i v gruntovních knihách rychty Dobrské.A tam je psán na gruntě na Hořejší Dobré. Taky v 17.století.

Ve všech pramenech a knihách se píše,že byla Dolejší Dobrá ,později Malá Dobrá a o kilometr vedle Hořejší Dobrá,později Velká Dobrá.
1.Proč ze stejného období je v gruntovních knihách vždy Hořejší a Dolejší Dobrá ,a v matrikách je zase jen Malá (nebo Klein) Dobrá a Velká (nebo Gros ) Dobrá?
2.Je možné ,že ho psali z jedné vsi a v druhé měl grunt?(Ale těch prohozených jmen je v zápisech víc)
3.Kde se dá dohledat přechod z jednoho názvu na druhý,máte nějaký nápad?(Když jsem koukal do map,1. vojenské mapování ,tak už je psáno Klein a Gross Dobray )

Za rady a népady předem děkuju.
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » stř úno 07, 2018 6:06

Ano s nějakou chybou počítám,ale není to jen u mého předka.Napriklad jsem našel zápis svatby:Jiří,syn Jakuba Palycky, rychtáře na Velké Dobré s Lydmilou ,Dcerou Tomáše Dvořáka rychtáře na Malé Dobré.Ale podle gruntovníc měl Palycka grunt na Dolejší,tedy Malé a Dvořák na Hořejší,tedy Velké.Toto dělení, jsem vyčetl od F.Melichara Paměti okresu Unhošťského.
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Zora » stř úno 07, 2018 7:56

Zkuste více než já zapátrat v historii obce.

Oficiální stránky říkají, že:

Původ jména obce

Jméno obce vzniklo pravděpodobně z přídavného jména dobrá, k němuž bylo obvykle doplňováno slovo voda. Podle záznamů uvedených v knize "Místní jména v Čechách" od Dr. A. Profouse jsou prvotně zmínky o jedné Dobré. První písemné zprávy o dvou obcích pocházejí z přelomu 14. a 15. století. Označení obcí jako Dolejší Dobré a Hořejší Dobré se objevuje v dokumentu z roku 1544. Ke sloučení obou vesnic došlo v roce 1935 pod jménem Velká Dobrá.


Mezi nejstarší známé majitele patří např. Zdislav z Dobré, místopísař zemský (1320 – 1356), Vladykové z Braškova (konec 14. stol.), podkomoří Zikmund Huller z Orlíka. Roku 1412 odkoupil část Velké Dobré Jan Kladenský z Kladna a roku 1419 část Malé Dobré Zdeněk Kladenský z Kladna, po nich zdědili území roku 1543 Žďárští ze Žďáru. Když zemřel poslední mužský potomek tohoto rodu, získala roku 1688 část majetku hraběnka Polyxena ze Štemberka, jejíž syn Jaroslav Florián Švihovský z Ryzmberka roku 1705 panství prodal Karlu Jáchymu Bredovi (příslušníku cizí pobělohorské šlechty). Roku 1732 ho za 954 166 zlatých koupila velkovévodkyně A. M. Toskánská. Roku 1741 přešlo panství na vévody bavorské (vnuky velkovévodkyně Toskánské), roku 1805 na rod habsburský a roku 1847 bylo přiděleno k soukromým statkům císařským. V roce 1918 přejala správu císařského majetku Československá republika. Část Malé Dobré (pravděpodobně zájezdní krčma) a dvě usedlosti Velké Dobré patřily Bořitům z Martinic a byly součástí smečenského panství až do zrušení poddanství.

http://www.velkadobra.cz/rubriky/historie/
Podle mě je možné,. že části obcí, které byly ve vlastnictví jednoho rodu, dostaly označení pro odlišení té zbývající...


Podobně to bylo na Moravě na Žďársku, kde dnešní obec Bory patřila pod tři panství a ani matrikáři a ani archiváři se v přesném označení jednotlivých částí neshodli.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » stř úno 07, 2018 13:33

Díky, historií jsem procházel celkem podrobne.Napadlo mě že to rozdělení vsi souvisí s tvrzemi.v každé stála jedna.byla tedy Hořejší a dolejší tvrz v dobré.kolem nich vznikly vesnice a ty později přejmenovali na Malou a Velkou Dobrou.Mozna starší mapa s označením by to určila přesně,ale od roku 1720 je na mapách Malá a Velká Dobrá.starsi mapu kde by se to dalo vyčíst jsem nenašel.
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » čtv úno 08, 2018 13:47

K nějakym chybám určitě docházelo,třeba ti moji předci,ale žili až do 20 století na té Malé Dobré, přitom by měli být na Hořejší (velké). Ještě bych potřeboval gruntovnice z 18.stoleti století a tam se podívat na návaznost z minulosti.Napadlo mě jestli kdysi nemohlo dojít k chybě při určení Malá /Dolejší a Velká/Hořejší,jeden historik to určil a ostatní už to převzali
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » čtv úno 08, 2018 18:47

V 17.století tam ještě nějaká proluka byla.
V revizitaci Berní ruly jsem našel,že část Velké Dobré,krčma patřila pod panství Smečenské,a tam jsem v gruntovní knize našel zápis o krčmě z Dolejší Dobré.Z toho by vycházelo Velká = Dolejší.
Podle polohy to také určit nejde,obě tvrze a vsi ,tam kde byli dříve byli centra jsou přibližně stejně vysoko (i když pro mě je malá výš).
Také jsem myslel ,jestli nedošlo k záměně díky podobnosti názvů při překladu .Například Ober/Hořejší - Grose/Velká ale nevím.
Mapy když se dají přečíst tak ,už určují jen Klein a Grose.
Ale asi by to vyřešily další gruntovnice ,které jsem neviděl 18. a 19. století.Kde by bylo psáno Malá a Velká Dobrá a z návaznosti sedláků a chalupníků to určit.
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Brasl » ned úno 11, 2018 8:49

Jen takový technický detail.
Pokud se používá označení velký, tak může jít i o obě obce.
Příklad: Dolní a Horní Kalná jsou dvě obce, vzniklé z jedné v 19. stol. Před tím jen Kalná (dolní a horní konec). Pokud budu hovořit o velké Kalné, tak půjde o obě obce.

PS: Horní/Dolní se obvykle bere podle toho, odkud kam teče voda.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » ned úno 11, 2018 18:35

V zápisech v matrikách,těch prvních od 1664 už se opravdu rozlišují Malá a Velká,jen když jsem našel svatbu předků a brali se třeba na Kladně tak je tam pouze z Dobré.
Vesnicemi protéká malý potok,ale bývaly na něm 3 rybníky a ta Malá je skutečně výš proti proudu takže zase vychází Hořejší.
Vypsal jsem si jména narozených 1664-1669 a jména rodičů z Velké Dobré sedí na sedláky z gruntovnic Dolejší Dobré a jména z Malé Dobré pro Hořejší Dobrou.
I Franc ,jehož hospoda byla na Dolejší Dobré a patřila jediná pod Smečno a ne pod Tachlovice je uveden jako rodič z Velké Dobré.

No objednal jsem si v SOA Praha gruntovnice psané od 1735 tak snad se posunu o krok dál a bude jasněji.
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno

Re: Název obce ,změny

Příspěvekod Ledvinka » ned úno 11, 2018 20:23

Tak název Malá / Dolejší a Velká / Hořejší jsem našel u F .Melichara : Paměti okresu Unhoštského a ted i u F.Palackého : Stručný popis království Českého (r.1848).
Ale i ten Palacký píše ,že díl Velké Dobré patří Smečnu a v gruntovnici je Dolejší.
No jsem zvědavý ,jestli si něco vykládám špatně,nebo kde je chyba.
Ledvinka
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte úno 02, 2016 20:37
Oblast pátrání: Kladno


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků