Bez vyznání

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bez vyznání

Příspěvekod simanakaja » pon led 22, 2018 8:09

Máte někdo zkušenost se zápisy lidí bez vyznání? Resp. existují v archivech okresních úřadů nějaké archy/knihy kam se zapisovalo vystoupení z církve?
Také mi zaujal rok 1921, kdy opustili církev asi největší množství věřících. Tušíte někdo souvislost? Napadá mě spojitost se sčítáním obyvatel v roce 1921.
simanakaja

Re: Bez vyznání

Příspěvekod zdennal » pon led 22, 2018 14:28

Mám dojem,že to souvisí se vznikem církve Československé v r.1920.Zdeněk
zdennal

Příspěvekod Zora » pon led 22, 2018 16:23

Vystoupení z katolické církve souviselo především s hrůzami války, kdy mnoho věřících ztratilo po prožitých hrůzách svou víru. Následnou volbou bylo zůstat bez vyznání nebo vstoupit do Československé církve. To zase souviselo s utvořením samostatné ČSR a národním uvědoměním - čírkev Čsl byla také církví , sdružující Čechy a Slováky a přitom katolická. Taková národní hrdost i v oblasti víry.

Asi po deseti letech ale nastal odklon od nově vzniklé církve, jejíž představitelé se nedokázali shodnout, kam má církev směřovat (dokonce se zdálo, že by se mohla přiklonit k pravoslaví)... a věřící se vraceli ke katolické církvi.

Matriky osob bez vyznání jsou dost často digitalizované, najdete je pod původcem Městský úřad, Okresní úřad a podobně. Knihy do r. 1948, které ještě nesplňují data pro uložení do archivu, jsou uchovávány většinou na MěÚ - matriční oddělení - stejně jako knihy ostatních původců.
V Praze je spravováním pověřena konkretní matriční úřad při nějaké části Prahy, , v Brně je to, tuším, matriční oddělení na Dom. nám. To si ale ověřte na netu, píšu pouze z hlavy.
Po roce 1948 byly všechny úkony zapisovány pouze do úředních matrik vedených MNV.

Vystoupení z církve se nahlašovalo na Okresním úřadě - tyto zápisy - korespondence je uložena v archivech různě, v Praze je myslím samostatný fond, v Brně naopak nic takového údajně nevedou, je třeba oslovovat příslušné SOKA. - opět si toto ověřte, už je to delší dobu, kdy jsem něco podobného osobně řešila a konkretní osobu jsem nevyřešila. .
Okresní úřad pak informoval o vystoupení (změně víry) příslušnou farnost, kde se osoba narodila. Ta učinila zápis do knihy narozených.

Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Brasl » úte led 23, 2018 10:18

Moje babička s dědou se brali v r. 1932. Zápis je v civilní matriční knize vedené v sídle soudního okresu. https://cs.wikipedia.org/wiki/Soudn%C3%AD_okres
SOKA se nekryjí s hranicemi tehdejších okresů a zápisy i když se dle území předávali, mohou být uloženy i na několika SOKA, nebo jsou jako živé matriky stále ještě na úřadech. A to i začleněné tam, kam podle dnešního členění nepatří ale patřily kdysi. Moje máma po r. 2000 sháněla opisy rodného listu táty a objížděla tři okresy.

Pak jsou interní zápisy církví. které si faráři vedli o svých ovečkách, s podrobnými zápisy. Zda patří a k jaké církvi, narození, odkud přišel, atd. To může být také uloženo v SOKA, pokud se to dochovalo.
Brasl

Příspěvekod m.k.85 » úte led 23, 2018 13:57

V roce 1921 byla založena KSČ a s tím mohl souviset i výstup některých občanů z církve. Alespoň tak tomu bylo údajně v případě mého pradědy a prababičky, kdy po vstoupení do strany, v roce 1921, vystoupili z církve.
m.k.85

Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Zpět na Otázky a odpovědi