Bez vyznání

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bez vyznání

Příspěvekod simanakaja » pon led 22, 2018 7:09

Máte někdo zkušenost se zápisy lidí bez vyznání? Resp. existují v archivech okresních úřadů nějaké archy/knihy kam se zapisovalo vystoupení z církve?
Také mi zaujal rok 1921, kdy opustili církev asi největší množství věřících. Tušíte někdo souvislost? Napadá mě spojitost se sčítáním obyvatel v roce 1921.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: Bez vyznání

Příspěvekod zdennal » pon led 22, 2018 13:28

Mám dojem,že to souvisí se vznikem církve Československé v r.1920.Zdeněk
zdennal
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob čer 01, 2013 8:14

Re: Bez vyznání

Příspěvekod Zora » pon led 22, 2018 15:23

Vystoupení z katolické církve souviselo především s hrůzami války, kdy mnoho věřících ztratilo po prožitých hrůzách svou víru. Následnou volbou bylo zůstat bez vyznání nebo vstoupit do Československé církve. To zase souviselo s utvořením samostatné ČSR a národním uvědoměním - čírkev Čsl byla také církví , sdružující Čechy a Slováky a přitom katolická. Taková národní hrdost i v oblasti víry.

Asi po deseti letech ale nastal odklon od nově vzniklé církve, jejíž představitelé se nedokázali shodnout, kam má církev směřovat (dokonce se zdálo, že by se mohla přiklonit k pravoslaví)... a věřící se vraceli ke katolické církvi.

Matriky osob bez vyznání jsou dost často digitalizované, najdete je pod původcem Městský úřad, Okresní úřad a podobně. Knihy do r. 1948, které ještě nesplňují data pro uložení do archivu, jsou uchovávány většinou na MěÚ - matriční oddělení - stejně jako knihy ostatních původců.
V Praze je spravováním pověřena konkretní matriční úřad při nějaké části Prahy, , v Brně je to, tuším, matriční oddělení na Dom. nám. To si ale ověřte na netu, píšu pouze z hlavy.
Po roce 1948 byly všechny úkony zapisovány pouze do úředních matrik vedených MNV.

Vystoupení z církve se nahlašovalo na Okresním úřadě - tyto zápisy - korespondence je uložena v archivech různě, v Praze je myslím samostatný fond, v Brně naopak nic takového údajně nevedou, je třeba oslovovat příslušné SOKA. - opět si toto ověřte, už je to delší dobu, kdy jsem něco podobného osobně řešila a konkretní osobu jsem nevyřešila. .
Okresní úřad pak informoval o vystoupení (změně víry) příslušnou farnost, kde se osoba narodila. Ta učinila zápis do knihy narozených.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bez vyznání

Příspěvekod Brasl » úte led 23, 2018 9:18

Moje babička s dědou se brali v r. 1932. Zápis je v civilní matriční knize vedené v sídle soudního okresu. https://cs.wikipedia.org/wiki/Soudn%C3%AD_okres
SOKA se nekryjí s hranicemi tehdejších okresů a zápisy i když se dle území předávali, mohou být uloženy i na několika SOKA, nebo jsou jako živé matriky stále ještě na úřadech. A to i začleněné tam, kam podle dnešního členění nepatří ale patřily kdysi. Moje máma po r. 2000 sháněla opisy rodného listu táty a objížděla tři okresy.

Pak jsou interní zápisy církví. které si faráři vedli o svých ovečkách, s podrobnými zápisy. Zda patří a k jaké církvi, narození, odkud přišel, atd. To může být také uloženo v SOKA, pokud se to dochovalo.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Bez vyznání

Příspěvekod m.k.85 » úte led 23, 2018 12:57

V roce 1921 byla založena KSČ a s tím mohl souviset i výstup některých občanů z církve. Alespoň tak tomu bylo údajně v případě mého pradědy a prababičky, kdy po vstoupení do strany, v roce 1921, vystoupili z církve.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Bez vyznání

Příspěvekod FAY » stř bře 17, 2021 15:14

Jednalo se o hromadné vystoupení z církve po výzvě. Anarchistické hnutí. Leckdo se následně zase k církvi přihlásil nebo se přihlásil k jiné církvi

„Lide český!

Blíží se den sčítání lidu! Prvého sčítání lidu ve svobodné, vídeňských okovů zbavené zemi! Habsburské poroby byl jsi zbaven výsledkem světové války, chrabrými činy svých synů legionářů – na tobě je, abys se sám osvobodil z druhých, neméně tísnivých a potupných pout – z okovů římských! Můžeš se, český člověče, chceš-li slout opravdu svobodným člověkem, na sčítacím archu přihlásit jako ovce z papežského, římského stáda? Chceš být vpočten co příslušník té společnosti, jež upálila Husa, jež vyhlašovala proti tvým předkům vyhlazovací křižácké výpravy a přivedla tvůj národ o katastrofě bělohorské na pokraj záhuby? Té církve, jež z vlasti vyštvala velikého učitele národů Komenského a s ním i tisíce nejlepších českých lidí, kteří neprodali svého přesvědčení za skývu chleba a nechtěli se skloniti před duchovním násilím? Přihlásíš se na sčítacím archu jako potomek ne Husův, nýbrž jezovity Jiřího Plachého a paliče českých knih Koniáše? Nezbude ti nic jiného, než abys šel buď za Husem, Jeronymem, Žižkou, Komenským a Masarykem ve smyslu velikých dějin svého národa za reformací – anebo proti smyslu jejich, proti pokroku a pravdě s římsko-habsburskou protireformací – s Plachým, Koniášem a Kordačem a se všemi těmi, kteří žijíce v pohodlí a mamonem oplývajíce, žehnali rakouským válečným zbraním a dodnes jsou nejpevnějšími sloupy Habsbursko-monarchické reakce. Pro opravdového českého člověka, ať socialistu nebo příslušníka kterékoliv pokrokové strany, nemůže býti jiné cesty než té, jež vede z reakčního, středověkého římského ovčince! Den sčítání lidu v republice československé nechť je dnem velikého súčtování s úhlavním nepřítelem národa i pokroku, ať je dnem opravdového třídění duchů! Nezapisuj se do sčítacího archu jako papeženec! Lhal bys před sebou i před lidmi. Vždyť dávno té církvi ani zbla nevěříš. Musil bys se stydět před svými dětmi! V církvi katolické nechť zůstanou jen ti, pro něž platí slova o blahoslavenství chudých duchem, ti kdo jsou příslušníky i její politické strany.

Ven z římského ovčince!

Svaz socialistických bezvěrců

Sdružení soc.-dem. bezvěrců.

Volná Myšlenka československá

16.1.1921

Bezvěrecké hnutí (1918 - 1939)
FAY
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř bře 17, 2021 15:06
Oblast pátrání: KŘIVOKLÁTSKO

Re: Bez vyznání

Příspěvekod TerkaV » čtv bře 18, 2021 10:05

Co se týče záznamů o přestupech, podle mých zkušeností se dají najít v okresních archivech ve dvou typech fondů (tedy pokud se dochovaly, což rozhodně není vždy).

1. Okresní úřady - mezi jinými spisy o náboženských záležitostech bývají písemná oznámení, kterými lidé oznamovali svou změnu náboženství (nejen k bez vyznání, ale i z katolické církve do evangelické a naopak). Ty, co jsem měla v ruce, byly řazené vždy za určité období podle abecedy. V komplikovanějších případech, kdy si úřady nebyly jisté, jestli oznámení mohou přijmout (to se týkalo hlavně dětí v 19. století), tam jsou k dané záležitosti i další spisy, dobrozdání, zdůvodňování, odvolání apod.

2. Farní úřady (katolické i evangelické).
a) někdy tam bývají ta oznámení, o kterých jsem psala výše, protože je okresní úřad přeposlal farářovi církve, ze které dotyčný vystupoval.
b) knihy změn náboženství - tam faráři zapisovali oznámené změny v chronologickém pořadí. Měly být vedené povinně v každé farnosti, ale ne vždy se dochovaly. Rozhodně jsou ale kompletnější než ta oznámení, ta bývají dochovaná víceméně náhodně sem tam nějaké.
Ty knihy změn jsou někdy vedené až třeba do 40. let, v tom případě je někdy archiváři nechtějí předkládat badatelům kvůli GDPR. Nebo mi tu knihu přinesli, ale dali záložku, kam až smím dolistovat, což mi nevadilo, protože mě zajímalo starší období. A jinde mi zase takovou knihu přinesli beze všeho.

Jak psala Zora, často, ale ne vždy, faráři připisovali poznámku o výstupu z církve do křestní matriky. Důležitější pro ně ale byl zápis v knize změn náboženství.

A ještě pro úplnost, bez vyznání byli oficiálně i členové tzv. státem neuznaných církví (baptisté, metodisté, Svobodná církev reformovaná...). V nejstarších matrikách bez vyznání vedených u okresních úřadů bývají mnohem častější zápisy NOZ těchle lidí než skutečně nevěřících. To se postupně mění od přelomu 19. a 20. století a hlavně po roce 1921.
TerkaV
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon led 09, 2017 8:39


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků