Ke komu přiřadit dítě?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod anezka » pát led 19, 2018 23:51

Dobrý den. Ocitla jsem se na slepém místě v rodokmenu a nevím jak dál. Našla jsem sňatek jednoho mého předka jménem Václav v roce 1745, kde ale není zapsán jeho otec. Když jsem prošla indexy, tak jsem zjistila, že se narodili dva Václavové v roce 1725, což by sedělo časově, dvou rodinám se stejným jménem:-\, ze stejné obce. Jednou páru Mikuláš a Kateřina a jednou páru Jan a Dorota. Hm.. prošla jsem knihy úmrtí, žádný Václav mezi lety 1725 až 1745 nezemřel. Takže asi oba žili a já vím prd, kam toho mého Václava mám zařadit, přitom matriky té obce sahají až do roku 1670:-/ Ještě jsem toho mohla hodně najít. Je ještě nějaká možnost, jak by se na to dalo přijít? Možná asi jen gruntovní kniha? Děkuji za odpověď. :cry:
anezka
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod Karla55 » sob led 20, 2018 2:25

Určitě by Vám pomohly pozemkové knihy, kde byste mohla zjistit návaznost generací. Pokud hledáte na severní Moravě, pozemkové knihy jsou digi v archivu Opava. V SOA Praha a Zámrsku budete muset zajít do archivu. (O ostatních archivech nemám takový přehled)
Také by mohli napovědět kmotři, kdo ke komu patří. Dívala jste se i na ostatní děti uvedených párů?
Podle mých zkušeností je nejjednodušší projít celé matriky, udělat si "pavouka" všech se stejným příjmením a z toho pak něco vyplyne.
Kdybyste uvedla, o jakou obec se jedná, a také přímý odkaz na matriku nebo snímek zápisu (jak je to uvedeno v Pravidlech fóra), určitě by Vám někdo z kolegů poradil konkrétněji.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod Karla55 » sob led 20, 2018 3:02

"Našla jsem sňatek jednoho mého předka jménem Václav v roce 1745, kde ale není zapsán jeho otec"

Také to může být Václav nemanželský, který pak žil někde jinde....V indexech bývají chyby, proto je lepší prozkoumat celou matriku obce, popř. podle potřeby farnosti, panství, dalšího/dalších panství stejné a předchozí vrchnosti.
Pokud u svatby nejsou uvedeni rodiče, může to být i vdovec a pak hledejte předchozí svatbu.
Podle čeho usuzujete, že se narodil v roce 1725? Mohl se narodit i jinde a jindy ve farnosti, na panství, a z Vaší vsi mohl mít jen nevěstu (svatby se často konaly v obci nevěsty). V této době jsou údaje o věku jen přibližné.
Možností je mnoho. Inspiraci, jak hledat, najdete také, pokud si pročtete odpovědi na fóru. Podobných dotazů je tu mnoho.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod anezka » sob led 20, 2018 13:22

Děkuji za odpověď. Václav není nemanželský. Jde o obec Smidary, kde jdu po linii rodiny Zubatých. Vše sedí, jen mě zasekává, že u sňatku Václava není zapsán otec. Buď je otec Mikuláš nebo Jan. Ke Smidarům patří přeložené indexy psané na stroji, které většinou sedí. Udělal to kdysi jeden pán. Tak vím, že se zrovna v roce 1725 narodili dva Vašíci, kteří by mohli být ten můj...nevěděla jsem, že svědci na svatbě by mohli být stejní jako u dětí. To zkusim porovnat. Pak jsem ještě našla, že Václav měl jednoho syna pojmenovaného Mikuláš..tak že by? Jenže to není holt podloženo. Jinak vím, že sňatek byl obvykle u nevěsty. Nevím, jak sem hodit odkaz na matriky. Je to SOA Zámrsk. Sňatek jde zde: Matriční kniha oddaných a zemřelých, sign. 148-10, farnost Smidary, str. 245. Sňatek 26. 8. 1745 Václav Zubatý a Magdalena Kohoutová. Indexy narozených sign.148-2, str. 113. Ach jo...
anezka
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod Dagmar8 » sob led 20, 2018 14:42

. Nevím, jak sem hodit odkaz na matriky. Je to SOA Zámrsk.

Obrázek si musíte oskenovat a dát na nějaké úložiště a odkaz sem vložit - já používám tohle http://www.imagehosting.cz/
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod kolsi » sob led 20, 2018 15:30

anezka píše:Našla jsem sňatek jednoho mého předka jménem Václav v roce 1745, kde ale není zapsán jeho otec. Když jsem prošla indexy, tak jsem zjistila, že se narodili dva Václavové v roce 1725, což by sedělo časově, dvou rodinám se stejným jménem:-\, ze stejné obce


Jenom drobnost... jak víte, že objevená svatba je ta správná? Co když je to svatba toho druhého Václava než potřebujete :-) já bych tedy nejdřív zkusil projít okolí, jestli někde v okolí nebude ještě další svatba.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod anezka » ned led 21, 2018 13:34

No jo, já vím:-/ Ten druhý Václav tam nikde není. Tento sňatek mi sedí i na začátek rození dětí tohoto páru. Jiný Václav se tam pak už nevyskytuje...no já to ještě projdu, už jsem z toho celá tumpachová:-((
anezka
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod royt » ned led 21, 2018 20:25

Píšete - Václav není nemanželský - jak to víte ? Jak uvádí Karla55 nemusí to být ani jeden z těch dvou Václavů (když u svatby nemáte otce)
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod janpechacek » čtv led 25, 2018 13:59

anezka píše:Dobrý den. Ocitla jsem se na slepém místě v rodokmenu a nevím jak dál. Našla jsem sňatek jednoho mého předka jménem Václav v roce 1745, kde ale není zapsán jeho otec. Když jsem prošla indexy, tak jsem zjistila, že se narodili dva Václavové v roce 1725, což by sedělo časově, dvou rodinám se stejným jménem:-\, ze stejné obce. Jednou páru Mikuláš a Kateřina a jednou páru Jan a Dorota. Hm.. prošla jsem knihy úmrtí, žádný Václav mezi lety 1725 až 1745 nezemřel. Takže asi oba žili a já vím prd, kam toho mého Václava mám zařadit, přitom matriky té obce sahají až do roku 1670:-/ Ještě jsem toho mohla hodně najít. Je ještě nějaká možnost, jak by se na to dalo přijít? Možná asi jen gruntovní kniha? Děkuji za odpověď. :cry:


Dobrý den,

ideální je vždy přiložit kopii záznamu nebo link na něj, pak by tu možná zbytečně nevznikaly spekulace, zda Václav je, či není nemanželský. Z vlastní zkušenosti můžu uvést, že když se u sňatku nepíše otec ženicha (a ženich přitom není nemanželským synem), většinou jde o vdovce (je už hospodářem a netřeba odkazovat k jeho původu). Je Václav při sňatku svobodný nebo vdovec? Pokud je vdovec, sice píšete, že jiný sňatek Václava tam není, ale svatby se konaly v místě nevěsty, takže zkuste projít okolní obce a u prvního sňatku by se už jméno otce mělo vyskytnout. Jinak jak píše Karla55, rozhodně projít pozemkové knihy, pokud převzal grunt od svého otce, bude tam jeho jméno a vůbec je to vynikající pramen k doplnění. Přeji hodně zdaru:)
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod royt » pát led 26, 2018 8:06

http://www.imagehosting.cz/?v=czec00eoe.jpg

uvádí se poctivý mládenec - není vdovec
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod Menya » pát led 26, 2018 10:39

Hledala bych sňatek druhého Václava. Tam třeba bude otec uvedený. Pokud ani to nepomůže, patrně rozhodnou gruntovní knihy.
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod anezka » pon led 29, 2018 14:27

Ano, vím, že když bejvá můž vdovec, tak tam často není uveden jeho otec při sňatku, ale tady to tak není. Teď postupně procházím okolí, bojuju, třeba to vybojuju:-) A ještě se optám, ty pozemkové knihy pro tuto oblast, ty najdu asi v Zámrsku, když se jedná o Smidary že? A žádá se o ně nějak dopředu? Snad to bude čitelné, abych se v tom vyznala, ech.
anezka
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: Ke komu přiřadit dítě?

Příspěvekod simanakaja » čtv úno 01, 2018 18:45

Ještě bych zkusil hledat svatbu druhého Václava v okolních obcích, když jste ho nenašla ve Smidarech, třeba se ženil jinde.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků