Povolání - šafář

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Povolání - šafář

Příspěvekod radinka95 » sob led 13, 2018 16:40

Dobrý den,
podařilo se mi zjistit, že jeden z mých předků byl šafářem na Kounickém panství v Čechách, přesný rok bohužel neznám, ale rozmezí je 2. polovina 18. století. Zajímalo by mě, co takové povolání obnášelo a jak byl člověk na tuto pozici zvolen nebo dosazen? Co musel umět?
Za Vaše informace jsem vděčná.

Děkuji.
radinka95
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv led 11, 2018 19:01
Oblast pátrání: Lovčice u Kyjova, Vřesovice, Kyjov, Kutná Hora

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod pavelsvoboda » sob led 13, 2018 16:55

Zkuste strejčka Googla a tetinku Wikipedii :-)
pavelsvoboda
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte dub 05, 2011 14:38
Bydliště: Znojmo

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod radinka95 » sob led 13, 2018 16:59

To už jsem samozřejmě zkoušela. Tohle jsem brala jako jednu z možností, jak se dozvědět informací navíc k těm, které jsem se už dozvěděla nebo si potvrdila ty, které již vím. Strýc a tetinka se vždycky nemusí shodovat.
radinka95
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv led 11, 2018 19:01
Oblast pátrání: Lovčice u Kyjova, Vřesovice, Kyjov, Kutná Hora

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod kimes » sob led 13, 2018 18:14

radinka95 píše:To už jsem samozřejmě zkoušela. Tohle jsem brala jako jednu z možností, jak se dozvědět informací navíc k těm, které jsem se už dozvěděla nebo si potvrdila ty, které již vím. Strýc a tetinka se vždycky nemusí shodovat.


Nevím co byste chtěla vědět víc než co vyplývá ze stručné ale výstižné charakteristiky, např. na Wikipedii- šafář musel znát veškeré práce na statku/panství, které řídil a organizoval, byl vybírán statkářem/majitelem panství a k jeho "kvalifikačním předpokladům" patřilo také to, že uměl číst a psát(což nebylo v té době samozřejmost), přirozená autorita a především bezmezná oddanost svému pánovi. Šafář obvykle měl "služební" byt(nebydlel v čeledníku) a jeho příjem byl cca 3x vyšší než nejlepšího čeledína. Společensky se na vsi řadil hned za bohaté sedláky.Rozhodně se na tento post nedělal žádný veřejný konkurz nebo výběrové řízení :) Bližší podrobnosti viz vesnické romány z 18. a 19. stol.
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod radinka95 » sob led 13, 2018 18:19

Děkuji. :)
radinka95
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv led 11, 2018 19:01
Oblast pátrání: Lovčice u Kyjova, Vřesovice, Kyjov, Kutná Hora

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod matju » ned led 14, 2018 17:41

Já vycházím z tohoto: šafář - hospodářský správce, dozorce, nadřízený panských nádvorníků; řídil práci panské čeledi, stejně tak i šafářka řídila práci ženské části čeledi. Četla jsem, že šafář často střídal panské dvory, údajně aby bylo zamezeno korupci a rozkrádání... Ze své praxe potvrzuji, jeden z mých předků byl šafářem a v rozmezi cca 30 let působil minimálně na třech místech v panství.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod zdennal » pon led 15, 2018 0:58

Omlouvám se,za svoji nevědomost pane Svobodo,možná to s tématem nesouvisí,ale kdo je na wikipedii mistr polní nebo mistr ovčácký.A dá se to takhle opravdu od strýčka zjistit?Děkuji Zdeněk.
zdennal
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob čer 01, 2013 8:14

Re: Povolání - šafář

Příspěvekod Zora » stř led 17, 2018 18:49

radinka95 píše:Dobrý den,
podařilo se mi zjistit, že jeden z mých předků byl šafářem na Kounickém panství v Čechách, přesný rok bohužel neznám, ale rozmezí je 2. polovina 18. století. Zajímalo by mě, co takové povolání obnášelo a jak byl člověk na tuto pozici zvolen nebo dosazen? Co musel umět?
Za Vaše informace jsem vděčná.

Děkuji.

Jen bych doplnila kolegy v tom smyslu, že šafář musel rozumět všem pracem na panství (statku) a dá se říct, že ve svém profesním životě postupoval, od méně náročných povolání až po toto nejvyšší. Častější stěhování bych spíše přisuzovala tomu, jak velký statek spravoval, (postupoval od menších k těm nejrozsáhlejším, popřípadě specializovanějším) kolik bylo podřízených a podobně. Šafářka nutně nemusela existovat, spíše šlo o ženu, podřízenou šafáři, která ale měla na starosti ženskou část podřízených.
Zjednodušeně se dá říct, že šafář měl na starosti osoby pracující mimo dům, nespadalo pod něj služebnictvo a pod.
Osoby šafářů se také rekrutovaly z bývalých vysloužilých vojáků, u nich byl předpoklad, že dokáží udržet disciplinu a pořádek.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: josef_kucera a 16 návštevníků