Jak se posunout dál?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak se posunout dál?

Příspěvekod tere.kroupova » ned led 07, 2018 19:15

Dobrý den, ve svém pátrání jsem se dostala do slepé uličky. Dopátrala jsem svatbu svého předka z r. 1739. Následně se mi podařilo dohledat i jeho úmrtí (ve stejné obci, kde proběhla svatba). Předek se pravděpodobně do vesnice přiženil, protože o jeho narození není jediná zmínka (v širším okolí) a zároveň rod jeho manželky v obci již dříve pobýval. V záznamech, které jsem dohledala není nikde možné přečíst, odkud by mohl přijít. Je nějaká možnost, kde zapátrat? Kam zamířit, abych se mohla posunout dále? Mám k dispozici urbář k danému gruntu, ale ani zde není zapsáno, odkud můj předek přišel. Narodil se cca v roce 1719, ženil se v roce 1739. Svatba proběhla ve Spáňově u Domažlic. Jeho příjmení tehdy znělo "Krauba", což se postupně změnilo na "Kroupa", ale domnívám se, že příjmení původně mohlo být německé (tudíž mohl přijít z Německa?). Prosím poraďte, jestli někdo máte podobnou zkušenost, nebo jaké dokumenty hledat? Děkuji předem za cokoliv. :)
tere.kroupova

Oblast pátrání: Nové Losiny, jižní Čechy (Strakonice, Dobrš), Hlinsko, Praha

Re: Jak se posunout dál?

Příspěvekod Dagmar8 » ned led 07, 2018 21:00

možná by bylo sem dobré dát nejdůležitější odkazy, třeba tam je něco, co jste mohla přehlédnout, řeho byste se mohla chytit
ty Dáša
Dagmar8

Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Příspěvekod tere.kroupova » ned led 07, 2018 23:04

Zde jsou záznamy týkající se zkoumaného předka:
Adam+Marketa.jpg
Svatba Adama a Margarety, 1739, Spáňov

Adam-umrti.jpg
Adam - úmrtí, 1781, Spáňov

Margareta-umrti.jpg
Margareta - úmrtí, Spáňov

Záznam v urbáři kvůli vyššímu rozlišení zde: http://img24.cz/images/08951880538504948009.jpg

Děkuji za případné rady. :)
tere.kroupova

Oblast pátrání: Nové Losiny, jižní Čechy (Strakonice, Dobrš), Hlinsko, Praha

Příspěvekod Monika » pon led 08, 2018 3:42

Koukám, že Adam byl poddaný, je tedy poměrně slušná šance, že přišel z nějakého jiného místa ve stejném panství. Oblast neznám, ale určitě by šlo zjistit, jaké obce do panství patřily zhruba v době jeho svatby a před ní. Adam mohl přijít kvůli svatbě, ale stejně tak dobře mohl přijít s rodiči. Našla jste, kromě dětí, ještě někoho dalšího se stejným příjmením? Pokud ano, mohli to být rodiče Adama nebo jeho sourozenci? Nebylo by něco o obci původu napsáno u nich?

Našla jste děti Adama? U některého by v některém zápise svatby mohlo být, odkud otec pocházel.

Pak je tu ještě otázka soupisu poddaných na panství (sirotčí registra). Byl-li z panství, měl by být zapsaný v některém ze soupisů u jiné obce (ale někdy mohou být soupisy poddaných zpočátku matoucí a také nemusejí dobře fungovat u podruhů).

Přišel-li odněkud mimo panství, mohl se ve fondu panství dochovat zhostní list z předchozího panství a zápis o jeho vstupu do poddanství u nové vrchnosti.

Dál také existovaly svatební smlouvy, kde by místo původu mohlo (ale nemuselo) být napsané. Hledala bych je ve fondu panství, ale ne všechny se dochovaly, samozřejmě.

Také by se dalo procházet postupně matriky jednotlivých obcí celého panství a hledat v nich nejen přímo narození Adama, ale třeba jen výskyt příjmení (nevím, jak je v oblasti v dané době časté).

Ještě také se vyplatí sledovat kmotry dětí, zda se u nich nevyskytuje nějaká jiná obec a do té se pak podívat.

Máte ještě dost možností, kde hledat, tak držím palce, ať najdete. :)
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Zpět na Otázky a odpovědi