Zlin matriky,zidovske,evangelicke

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zlin matriky,zidovske,evangelicke

Příspěvekod psilvie1 » stř pro 27, 2017 16:39

Dobrý den

Prosím o radu pokud někdo víte kde bych měla hledat.
Jelikož nemohu či nechápu kde mohu najít online matriky Zlína. Zažila jsem své obě prababicky a jedna byla že Zlína bohužel nemohu najít žádné matriky prý to byla zidovka bohužel v židovských matrikách jsem nenašla Zlín nevím kam spadal pod jakou obec či okres. Další problém že si nejsem jistá jejím jménem neboť se za války schovavala prý měla falešné papíry dokumentaci. Od mé matky vím že prý byla evangelicka což měla v té své dokumentaci napsané vyznání jenže ani matriky evangelické církve nevím kde hledat ze Zlína ani katolické nevím kde. Od mé matky vím že byla židovka a že tím trápila pamatuji si od ní že po každé vyprávěla o svém životě bohužel si to nepamatuji byla jsem dítě i pradedovi kterého nemohu najít také. Vím že během války pracovala u Bati. Před mojí matkou moc nemluvila vůbec o své minulosti neboť její dcera má babička to neměla ráda bohužel ji se nemohu zeptat už není naživu. Narodila se 1914 prababicka pokud víte o nakych online matrikách ze Zlína momentálně nemohu cestovat po matrikách jsem nemocná děkuji za případné informace. Silvie
psilvie1
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 27, 2017 15:54

Re: Zlin matriky,zidovske,evangelicke

Příspěvekod Zora » stř pro 27, 2017 16:52

zdravím Vás,

Přečtěte si postupně rady pro začátečníky, je tam spoustu užitečných rad.

Pro teď bych jen poradila, abyste dopsala předpokládaný rok, období narození Vaší prababičky , a určitě by pomohlo její příjmení - především za svobodna. Pokud máte nějaké další známé a jisté údaje, tak připište (svatba, jména jejich rodičů a pod).

Židovské matriky jsou všechny dostupné na jednom místě, pokud jste je tedy nenašla, potom se zřejmě nedochovaly (nebo jste nehledala správně, i to je možnost)

Evangelické matriky je třeba hledat na actapublica pod tlačítkem PODLE PŮVODCE

Upozoňuji, že evangelické matriky mají jiné farní obvody a je třeba znát především místopis.
hledejteppotom pod TYP PŮVODCE:

VYBERTE ČESKOBRATRSKÁ CÍRKEV EVANGELICKÁ,
pod tímto heslem najdete jak helvétské, tak i luteránské evangelické vyznání. (tedy názvy obcí, kde byly evangelické matriční knihy vedeny)-
Zkuste zjistit, zda opravdu pocházela ona předkyně ze Zlína, nebo spíš z nějaké okolní vesničky.
Držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zlin matriky,zidovske,evangelicke

Příspěvekod psilvie1 » pát pro 29, 2017 14:55

Děkuji bohužel jsem koukala na rady ale opravdu nevím
jak a kde má online badatelnu Zlín hledat. Jediná ona i můj pradeda mi schází neb zbytek rodiny jsem dohledal a v Opavě badatelne plus Ostrava. Ale tady mám problém nemám žádný papír pouze data narození a to co jsem psala co mi řekla Matka že byla ze Zlína proto jsem chtěla vědět zlínské matriky jestli se v nich neschoduje jméno a den rok narození mé prababicky je to divné že ji nemohu najít plus mi z rodiny nikdo nechce nic říct. Připadám si jak blbě že patra po někom jako kdyby nebyl jméno za svobona nevím pouze jaké měla když jsem byla dítě si pamatuji Lazar(z)ová.
psilvie1
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř pro 27, 2017 15:54

Re: Zlin matriky,zidovske,evangelicke

Příspěvekod Zora » pát pro 29, 2017 15:15

Židovské matriky jsou shromážděny v Praze,

zde odkaz
http://badatelna.eu/fond/1073/inventar/?q=

do kolonky Vyhledávání napište hledanou obec.
Po zadání Zlín se ale nic neobjevuje.


Příjmení Lazar se objevuje v databázi holocaustu, jsou tam ale pouze osoby, které nepřežily koncentrační tábory.
odkaz, mezi 60 uvedenými osobami já nedokážu najít, jestli by se mohlo jednat o rodiny, příbuzné s Vaší předkyní. Příjmení Lazarz se nevyskytuje
Holocaust.cz

Nedokážu odhadnout, kdy se Vaše předkyně mohla narodit, možná znáte datum a místo jejího úmrtí., Pak byste mohla oslovit matriku v místě úmrtí a požádat o matriční záznam. Ve 20. století se už často k zemřelým osobám dopisovaly údaje o původu i věku.

Můžete se podívat do rodného listu své matky (otce), tam by měla být prababička zapsaná, . (Případně můžete nahlédnout do matričního zápisu své matky (otce), případně prarodičů, kde by mělo být příjmení prababičky uvedeno)
Podobně by to mohlo být i s oddacím listem. Vzhledem k tomu, že jste uváděla i možnost evangelického vyznání, pak zkuste hledat v těchto matrikách. Zřejmě máte nějaký důvod, proč neuvádíte ona - výše zmíněná data.

Vaše zadané informace jsou tak kusé, neúplné,l že opravdu nevím, jak Vám mohu více poradit. ani po upozornění jste nedoplnila žádná data, místa (obce, kde prababička žila,) alespoň její křestní jméno... Bohužel, víc poradit neumím.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků