Odvod 1915 do R-U armády

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod Zora » sob pro 09, 2017 20:27

Uf, uf.

V roce 1848 vstoupil v platnost zpatent o zrušení poddanství a roboty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zru%C5%A1 ... nstv%C3%AD

Obyvatelstvo bylo před platností evidováno na panstvích vrchností, ta měla ke svým poddaným i úřední povinnosti. Po zrušení se úřední "jednotkou"! stala obec.
Obyvatelé, kteří v dané době obývali konkretní vesnici, dostali domovské právo, - příslueli k obci, ta se o ně starala v dobrém i zlém.

D.P dostávali muži, ženy a děti přebíraly automaticky DP po manželovi.
svobodné matky a jejich děti po otci matky, a třeba sirotci , nemocní a přestárlí byli řešeni jednotlivými paragrafy zákona.
Domovské právo neznamenalo nějaké omezení, rodiny se mohly volně stěhovat, potomci mnohdy ani nemuseli nohou do domovské obce vstoupit, mnohdy ani potomci nevěděli, kde se jejich domovská obec vlastně nachází.
V případě trestního práva, nebo prohřešků proto mravopočestnosti, v případě neschopnosti se o sebe postarat. stáří, nemoc, ekonomická nedostatečnost. vše řešila domovská obec. Osoby užívajícího domovského práva v obci XY, předkládaly při přestěhování svůj domovský list, stejně tak se jím prokazovaly třeba při vstupu do učení, byl to doklad, který provázel člověka celý život. Domovské právo obec nemohla zrušit, (musela přijmout a třeba se i postarat o propuštěného vězně, stejně jako o sirotky, kteří zemřeli rodičům stovky kilometrů daleko, povětrné ženštiny, kterém se narodily třeba v druhé třetí generaci rodičům s domovským právem v této obci...
Naopak, domovské právo s občan mohl změnit, žil v jiné obci, řádný život i církevní, ekonomicky soběstačný, podla si žádost, a obec odsouhlasila - neodsouhlasila. Bylo to zdarma, ale většinou obec vyžadovala dar, příspěvek na chudé a podobně - i tímto se přesvědčila, že žadatel dobře hospodaří.
Vyjímka - státní úředníci, především četnictvo, ti dostávali DP v obci, kde půspobili... a další, to rozepisovat nebudu.
vyšel na to zákon, ale nejsem si jista, že ho na netu vyhledám... je na něj odkaz ve starých příspěvcích, ale nemám čas hloedat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod Zora » ned pro 10, 2017 5:54

http://kramerius.medvik.cz/search/i.jsp ... 85646517a0

lepší zdroj jsem neobjevila, , je třeba kliknout na tlačítko stáhnout originál. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod TomL » ned pro 10, 2017 20:16

Pěkně se nám diskuze rozkošatěla, díky moc Zoro a Moniko za příspěvky. Já teď ještě jednou detailně pročtu Vaše příspěvky, trochu zapátrám (mám nové směry) a ještě se sem ozvu.

Zatím jsem kouknul do originálu jednoho ze Seznamu ztrát na vysvětlivky k jednotlivým záznamům, je tam

...,Domovská země, okres, obec,... - tam co můj děda měl
...,Bohmen, Eger, Durnbach,...,

ale to asi nemá valnou vypovídací hodnotu.
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod pekos » ned pro 10, 2017 20:46

Nečetl jsem celé vlákno ale Dürnbach je tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Potočiště
pekos
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv pro 29, 2016 9:21
Oblast pátrání: Českomoravská Vysočina, Vyškovsko

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod TomL » ned pro 10, 2017 22:09

Není divu, je to už trochu delší :-) Potočiště už bylo známé, ale i tak díky. Řeč jde o tom, jak mohl v 1915 narukovat přivandrovalec z polského Ruska.

Jinak jsem ještě našel, že odvodní komise jezdily přímo do obcí, to by určitě usnadnilo dobrovolný nástup na vojnu..
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod standam » úte pro 19, 2017 20:31

TomL píše:Jinak mi vůbec není jasný pojem tehdejší domovské příslušnosti. Představoval bych si něco jako dnešní trvalé bydliště? Jdu na Google..


Mezi trvalym pobytem a domovskym pravem je velky rozdil.

Trvaly pobyt vznika pouhym prihlasenim, ale domovske pravo je skutecnym pravem a vznika na zaklade splneni podminek:
1. statni obcanstvi
2. svepravnost
3. desetilety pobyt
pripadne lze DP krome narozeni, jeste nabyt legitimaci a manzelstvim.

Jen pro zajimavost, muj pradeda stravil 5,5 roku ve velke valce a DP dostal az po 15,5 letech.

Problematika DP je moc pekne popsana v brozurce z roku 1907:
http://www.digitalniknihovna.cz/nkp/uui ... 1018b5eb5c
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod Brasl » stř pro 20, 2017 15:34

Povinnost branná podle zákonů ze dne 2. prosince 1868 a 2. října 1882
§. 3. Ke vstupu do zemské obrany jest třeba:
a) státního občanství v královstvích a zemích na radě říšské zastoupených;
b) náležité způsobilosti duševní i tělesné;
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

A v okamžiku kdy měl občanství, tak byl povinen odvodem. Je otázka, zda o to žádal, nebo se stačilo jen prohlásit občanem při zapisování pobytu a nikdo to více nekontroloval.
Napadá mě, že potřeboval povolenku k pobytu. (viz podobné pobytové pražské lístky), a z nich je patrné, zda měl cizí domovskou příslušnost. Tu asi neměl a tak spadal odvodem pod pravomoc obce pobytu, jako občan bez domovské příslušnosti.
Je to jen moje úvaha.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod Zora » stř pro 20, 2017 16:08

Brasl píše:Povinnost branná podle zákonů ze dne 2. prosince 1868 a 2. října 1882
§. 3. Ke vstupu do zemské obrany jest třeba:
a) státního občanství v královstvích a zemích na radě říšské zastoupených;
b) náležité způsobilosti duševní i tělesné;
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

A v okamžiku kdy měl občanství, tak byl povinen odvodem. Je otázka, zda o to žádal, nebo se stačilo jen prohlásit občanem při zapisování pobytu a nikdo to více nekontroloval.
Napadá mě, že potřeboval povolenku k pobytu. (viz podobné pobytové pražské lístky), a z nich je patrné, zda měl cizí domovskou příslušnost. Tu asi neměl a tak spadal odvodem pod pravomoc obce pobytu, jako občan bez domovské příslušnosti.
Je to jen moje úvaha.


Doplňuji: -
Dne 20. března 1867 uherský parlament schválil všech 69 článků vyrovnání[pozn. 1] a říše tím byla rozdělena na tzv. Země v říšské radě zastoupené (neoficiálně Předlitavsko) a Země koruny svatoštěpánské (neoficiálně Zalitavsko).[pozn. 2] Vše bylo potvrzeno korunovací císaře Františka Josefa I. za uherského krále v Budíně 8. června 1867. Od roku 1868 se tato monarchie nazývala Rakousko-Uhersko.[1][2]
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousko-Uhersko

Předlitavsko bylo tvořeno těmito korunními zeměmi:

Horní Rakousy
Dolní Rakousy
Salcbursko
Štýrsko
Korutany
Tyrolsko
Vorarlbersko
Istrie
Gorice a Gradiška
Terst
Dalmácie
Čechy
Morava
Slezsko (rakouská část)
Halič
Bukovina

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edlitavsko

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod TomL » pát pro 29, 2017 19:15

Díky za další příspěvky! Já už k tomu vím jenom jednu zajímavou věc, kterou jsem ještě nezmínil. Všechny papíry, které v pozdějším životě můj děda měl, jsou na datum narození 2.2. 1895. Nikdy se nedozvěděl, že ve skutečnosti se podle matriky narození, která je nepochybná, narodil 4.2.1894, o rok dříve.

To mi s velkou jistotou potvrzuje, že při přesunu 1910 Polské Rusko --> Německo a 1914 Německo --> R-U neměl pas (ten by měl na správné datum) ani křestní list, který postrádal později při svatbě. Navíc ho v Durnbachu u Chebu zapsali se zkomoleným jménem.

Tak bych řekl, že se tam prostě bez jakýchkoliv papírů jenom v r. 1914 nahlásil k pobytu a v ještě předválečném liberálním prostředí mu to prošlo.

Otázka je, co se dělo někdy v říjnu 1915 (podle jednoho odkazu tady, narukoval v 02/16), kdy do Durnbachu přijela odvodová komise, která shodou okolností odváděla ročník 1895.

Shoda ročníku narození odvedenců by svědčila pro to, že o něm věděli, měli ho na seznamu mezi ostatními z r. 1895 a k odvodu musel.

Podle Zory a Moniky ho tam ale mít nemohli, protože rukovat mohli jenom občané R-U a on o občanství nemohl ani žádat, protože byl do 2.2.1916 nezletilý.

Přemýšlel jsem taky, kdy se lámal předválečný organizovaný systém odvádění branců v zoufalé shánění kohokoliv. Přijde mi, že definitivní rána předválečnému systému přišla až po ztrátách v Brusilovově ofenzívě v 6-7/1916, že na konci 1915 se ještě držel organizovaný systém, pouze s tím, že odváděli o rok dříve-dvacetileté. Nevím..
Naposledy upravil TomL dne pát pro 29, 2017 19:34, celkově upraveno 1
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod Zora » pát pro 29, 2017 19:29

zletilost byla dovršením 24 let.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod TomL » pát pro 29, 2017 21:32

Omlouvám se oběma za nepřesnou interpretaci z mé strany. Monice tím spíš, že po dohledání relevantních map fronty z 1914-1915 je na této mapě

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 021915.jpg

jasně vidět, že územi Wieluně bylo centrálními mocnostmi spravováno již v zimě 1914-15, od listopadu 14 pak i Lodž, která je od Wieluně na SV a dokonce je tam i čára mezi Němci a Rakušany a ta je na sever od Wieluně, t.j. Wieluň nejspíš spadla pod rakouskou správu.

Takže bylo dost času na to, přivandrovalce z těchto oblastí "adoptovat".
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod Zora » pát pro 29, 2017 21:44

to souhlasí více méně s tím, co jsem kdesi na začátku psala:
....Ta spadala pod gubernii kaliskou. No a ta byla do r. asi 1914 součástí Ruska, po dobytí pak připojena k Prusku, v roce 1916 se tam vytvořilo - snad se to týkalo i zmíněné oblasti - jista si nejsem- Regentské království polské, kde si vliv rozdělilo R-U a Prusko. (Německo), Regentské království polské zaniklo v roce 1918. ....

Jen tak trochu mimo téma, co se stalo v roce 1931, kdy máte dataci k obdržení rodného listu?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Odvod 1915 do R-U armády

Příspěvekod TomL » pát pro 29, 2017 22:51

Zora píše:Jen tak trochu mimo téma, co se stalo v roce 1931, kdy máte dataci k obdržení rodného listu?
Z


Ještě mě nenapadlo o tom uvažovat, ale odpověď je nasnadě. Koncem října 1930 se v rodině po dvou holkách narodil syn, můj otec. Děda to hrozně prožíval, rodinu i vyštval v zimě do ateliéru- díky tomu mám jeho úplně nejstarší fotku.
Je to jasný- chtěl dát pro syna příjmení do pořádku :D

Jinak zápis o narození dědy je na stránce
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =1330&y=14
vpravo nahoře- Kamionka 33. Je to zajímavé i obecně- jak nepřehledné taky můžou matriky být.
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JanaVi a 13 návštevníků