školní docházka začátkem 20.století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod m.k.85 » čtv lis 30, 2017 12:15

A nemohla chodit po těch pěti ročnících do jiné školy? Třeba kvůli tomu, že se z nějakého důvodu přestěhovala atd.
Já také monitoroval všechny školní léta moje babičky, abych zjistil na jakém č.p. v dané době bydlela, čím byl její otec apod. Po jejich šesti ročnících jsem ztratil stopu a pak jsem zjistil, že přešla na jinou školu.
Mimochodem školní výkazy mi opravdu posloužily, jako dobrá pomůcka. V roce kdy bylo sčítání lidu, podle kantorem napsaným č.p. ve šk. výkazu, mně navedly přesně do konkrétního domu, ve sčítacích operátech, kde v té době bydleli.
Ale s touhle variantou jste určitě také počítala :)
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » čtv lis 30, 2017 13:01

m.k.85 píše:A nemohla chodit po těch pěti ročnících do jiné školy? Třeba kvůli tomu, že se z nějakého důvodu přestěhovala atd.
Já také monitoroval všechny školní léta moje babičky, abych zjistil na jakém č.p. v dané době bydlela, čím byl její otec apod. Po jejich šesti ročnících jsem ztratil stopu a pak jsem zjistil, že přešla na jinou školu.
Mimochodem školní výkazy mi opravdu posloužily, jako dobrá pomůcka. V roce kdy bylo sčítání lidu, podle kantorem napsaným č.p. ve šk. výkazu, mně navedly přesně do konkrétního domu, ve sčítacích operátech, kde v té době bydleli.
Ale s touhle variantou jste určitě také počítala :)


Pobytové karty mám a vypadá to, že žila pořád na jednom místě. Ale ještě jednou je seřadím do řady, je možné, že mi tam nějaký rok utekl a mohla tím pádem chodit do jiné školy. Díky za radu
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Kika » pon pro 04, 2017 17:59

slabici píše:Byla nejmladší z hromady dětí. Její otec už zřejmě nežil (bylo by mu přes 70, zatím nemám nalezený záznam o úmrtí). Žila ale ve městě, zemědělství asi nepřipadá v úvahu. Hned vedle jejich domu byl klášter, třeba něco tam. V Praze pak sloužila jako služka, třeba tak někde sloužila i dřív (i když tajně). Nevím a asi se to už nedozvím.
Možná oficiálně do školy chodila, ale ona ta už v té páté třídě podle záznamů moc nechodila.


Snažila jsem se něco zjistit o tom „klášteře“ v čp. 12, o kterém jsem vám psala (29.11.2017 21.27). Klášterní škola Kongregace školských sester tam byla už v 19. stol. V r. 1921 tam podle sčítání lidu žilo 9 sester (učitelek), několik dalších zaměstnankyň, 10 chovanek (dívek od 13 do 17 let) a 15 sirotků (chlapci i děvčata od 8 do 14 let). Zdaleka to nebyl pouze sirotčinec. Nemohla vaše babička pokračovat ve školní docházce právě tam? Budova se nachází vedle hradeb, Korálkov začínal hned vedle.
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 21 návštevníků