školní docházka začátkem 20.století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » úte lis 28, 2017 14:30

Dobrý den, pátrám, zda je možné, aby babička vychodila pouze 5.tříd základní školy.. Dostalo se mi do rukou vysvědčení z pěti let, bohužel tam není ročník, ale podle datumu si dokážu odvodit třídu. A končí to v páté třídě tím, že není způsobilá postoupil a další její vysvědčení neexistují. Jedná se o období 1915-1920. Je to možné, nebyla tehdy už povinná školní docházka, měla jsem za to, že už tehdy se chodilo do 11 let do obecní školy a další 3 roky, pokud se nepokračovalo občanskou nebo střední školou? Babička se ze začátku živila jako pradlena, takže asi vzdělání nic moc.
Díky
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2017 14:40

slabici píše:Dobrý den, pátrám, zda je možné, aby babička vychodila pouze 5.tříd základní školy.. Dostalo se mi do rukou vysvědčení z pěti let, bohužel tam není ročník, ale podle datumu si dokážu odvodit třídu. A končí to v páté třídě tím, že není způsobilá postoupil a další její vysvědčení neexistují. Jedná se o období 1915-1920. Je to možné, nebyla tehdy už povinná školní docházka, měla jsem za to, že už tehdy se chodilo do 11 let do obecní školy a další 3 roky, pokud se nepokračovalo občanskou nebo střední školou? Babička se ze začátku živila jako pradlena, takže asi vzdělání nic moc.
Díky

V roce 1869 byl v rakousko-uherské monarchii přijatý zákon, který již povinnost školní docházky nejen jasně stanovil, ale pod hrozbou sankcí vůči rodičům i vyžadoval. Zákon, který neplatil v uherské části monarchie, pak stanovil délku povinné školní docházky pro všechny děti na 8 roků, což byla délka v tehdejší Evropě zcela ojedinělá.
Po vytvoření samostatného československého státu byla tzv. malým školským zákonem z roku 1922 sjednocena délka povinné školní docházky. Zákon ale umožňoval, aby na Slovensku došlo k prodloužení povinné školní docházky na 8 let až od školního roku 1927-1928.
Osmiletou školní docházku změnil až zákon o jednotné škole z roku 1948.
http://www.ucitelskenoviny.cz/?archiv&clanek=5492

Je tedy možné, že babička skončila sice v 5. třídě, ale že některé třídy před tím opakovala.
Je velmi nepravděpodobné, že by ukončila školní docházku cca v 11 letech.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29109
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Karla55 » úte lis 28, 2017 18:26

Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Radix » úte lis 28, 2017 18:55

S tou povinnou školní docházkou to asi nebylo tak horké.
Tady jsou údaje z jedné obce:

https://www.2i.cz/i/EFz9z
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » úte lis 28, 2017 21:16

Zora píše:
Je tedy možné, že babička skončila sice v 5. třídě, ale že některé třídy před tím opakovala.
Je velmi nepravděpodobné, že by ukončila školní docházku cca v 11 letech.
Z


Ono to tak ale opravdu vypadá. Mám 5 ks vysvědčení, kde je uvedeno, že do školy začala chodit v 9/1915 (bylo jí 6 let) a na posledním vysvědčení je, že 9/1919 a 4/1920 byla upomenuta k návštěvě (měla spoustu neomluvených hodin, i když nějakou klasifikaci tam měla, z toho jednou 5) a dole je poznámka, že je NEZPUSOBILÁ postoupiti do vyšší třídy. Takže mi to opravdu vychází, že ve svých 11ti letech ukončila po pěti letech školní docházku, protože žádné další vysvědčení jsem nenašla. Vypadá to, že tam prostě přestala chodit. Bohužel už se nejspíš nedopátrám, co dělala dál. Do roku 1931 žila v místě, kam chodila do školy, pak odešla do Prahy.
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Zora » úte lis 28, 2017 21:24

slabici píše:
Ono to tak ale opravdu vypadá. Mám 5 ks vysvědčení, kde je uvedeno, že do školy začala chodit v 9/1915 (bylo jí 6 let) a na posledním vysvědčení je, že 9/1919 a 4/1920 byla upomenuta k návštěvě (měla spoustu neomluvených hodin, i když nějakou klasifikaci tam měla, z toho jednou 5) a dole je poznámka, že je NEZPUSOBILÁ postoupiti do vyšší třídy. Takže mi to opravdu vychází, že ve svých 11ti letech ukončila po pěti letech školní docházku, protože žádné další vysvědčení jsem nenašla. Vypadá to, že tam prostě přestala chodit. Bohužel už se nejspíš nedopátrám, co dělala dál. Do roku 1931 žila v místě, kam chodila do školy, pak odešla do Prahy.



Je možné, že do všeho také zasáhly válečné události, vznik nového státu... těžko říct, všeobecně ale platilo ( to vím z jiných srovnatelných nálezů), že rodiče byli trestáni za nedocházku dětí do školy. Nenapadá mě, co by dítě mohlo dělat od jedenácti roků... ale je možné, že třeba pomáhala při sezonních pracech v zemědělství nebo v prádelně (potají), neb zaměstnávat děti bylo trestné.,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29109
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod mfal62 » úte lis 28, 2017 21:43

Můj děda přestal chodit do školy v necelých 13 letech. Učil se dobře, ale když jeho otec na jaře 1917 narukoval na frontu,
jako nejstarší syn musel převzít povoznickou živnost. Jezdil s ním do konce války jeho děda (můj prapraděda), měl 75 let.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » stř lis 29, 2017 10:15

Byla nejmladší z hromady dětí. Její otec už zřejmě nežil (bylo by mu přes 70, zatím nemám nalezený záznam o úmrtí). Žila ale ve městě, zemědělství asi nepřipadá v úvahu. Hned vedle jejich domu byl klášter, třeba něco tam. V Praze pak sloužila jako služka, třeba tak někde sloužila i dřív (i když tajně). Nevím a asi se to už nedozvím.
Možná oficiálně do školy chodila, ale ona ta už v té páté třídě podle záznamů moc nechodila.
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Zora » stř lis 29, 2017 10:20

slabici píše:Byla nejmladší z hromady dětí. Její otec už zřejmě nežil (bylo by mu přes 70, zatím nemám nalezený záznam o úmrtí). Žila ale ve městě, zemědělství asi nepřipadá v úvahu. Hned vedle jejich domu byl klášter, třeba něco tam. V Praze pak sloužila jako služka, třeba tak někde sloužila i dřív (i když tajně). Nevím a asi se to už nedozvím.
Možná oficiálně do školy chodila, ale ona ta už v té páté třídě podle záznamů moc nechodila.



O jaký klášter nebo obec se jednalo? V klášterech byly často i výchovné ústavy s vlastní školou. Je dost nepravděpodobné, že by ji klášter v tomhle věku zaměstnával ... Jako chovanka by ale musela pracovat, to je samozřejmé. Zkoušela jste i tuto možnost?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29109
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » stř lis 29, 2017 13:25

Zora píše:
O jaký klášter nebo obec se jednalo? V klášterech byly často i výchovné ústavy s vlastní školou. Je dost nepravděpodobné, že by ji klášter v tomhle věku zaměstnával ... Jako chovanka by ale musela pracovat, to je samozřejmé. Zkoušela jste i tuto možnost?


Klatovy V, Korálkov. Hned vedle jejich domu byl klášter, i mamka o něm často mluvila, že jí tam "odložili". Nevím, co to vlastně znamenalo
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod m.k.85 » stř lis 29, 2017 14:20

Z toho, co uvádíte nelze přesně usuzovat, že v 11-ti letech ukončila školní docházku. Že máte dnes po 100 letech pouze 5 dochovaných vysvědčení, neznamená, že po tom 5. (poslední. vysvědčení) dál nechodila do školy, i když na něm stojí, že je dále nezpůsobilá. Ať z důvodu slabé docházky nebo špatného prospěchu.
Ona mohla být takhle nezpůsobilá i více let a do školy chodila stejně pouze 8 let, tak jako jedničkáři. Tzn od svých 6 let až do dovršení 14 let. Poté automaticky ukončila školní docházku. Jisté úlevy možné byly, ovšem to bylo asi u žáků posl. ročníku., kteří potřebovali, vzhledem k situaci, pracovat v zemědělství apod.
Nejlépe by bylo prověřit třídní výkazy o doch. a prospěchu žáků dané obce a školy. V případě, že se dochovaly a že jste tak ještě neučinila.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Zora » stř lis 29, 2017 15:32

Projela jsem v rychlosti možnou historii klatovského kláštera, zdá se mně, že to byl jezuitský klášter, kde bylo později snad i gymnázium, vždy ovšem chlapecké. nenašla jsem zatím historii kláštera v letech , která uvádíte.
Možná by stálo za to, obrátit se na okresní archiv nebo třeba městské inf. centrum Klatovy, jer možné, že by našli vysvětlení, jak to bylo s Vaší předkyní a jakou event. roli v tom mohl hrát "klášter".

Tady historie kláštera - nečetla jsem podrobně
http://www.knih-kt.cz/img/jezuite2007/jezuite2007.pdf

A ještě zajímavé stránky o historii jednotlivých domů - třeba se Vám hodí, či tam podle Vašich přesnějších znalostí najdete dům, kam vlastně byla "odložena" babička.
http://www.prateleceskehistorie.estrank ... z-r.-2008/

Z

edit
tady se objevuje zajímavý článek o sirotčinci v Klatovech - bohužel ale není úplný, ale zdá se mně,. že tudy by vedla možná cesta - obrátit se na Vlastivědné muzeum, Dr. Hostaše v Klatovech Jana Jiráka.

https://klatovsky.denik.cz/zpravy_regio ... 20725.html


edit2
Formulace - není způsobilá, neznamená automaticky ukončení školní docházky. Na vysvědčení by se spíš objevila informace že byla ukončena, skončila povinná školní docházka.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29109
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod Kika » stř lis 29, 2017 20:27

Dobrý den, domnívám se, že „klášter“, o kterém se zmiňujete, by mohlo být dnešní čp. 12 ve Václavské ulici v Klatovech. Dnes je tam „Domov pokojného stáří“, který provozují řádové sestry Kongregace školských sester. Dřív tam bylo něco jako klášterní škola a klášterní mateřská školka, přesnou historii neznám a nevím, kdy tato škola vznikla, ale moje matka (ročník 1945) tam chodila do „školky“. (Říkalo se tomu chodit do kláštera.) Píšete, že tam babičku „odložili“, tak tam snad dřív mohl být i nějaký internát. Budova asi nestojí přímo v bývalém Korálkově, ale Korálkov začínal, pokud vím, blízko. Když napíšete, v jakém čp. Vaše babička bydlela, zkusím zjistit víc, jestli by to mohlo být ono.
Jinak jak píše Zora, obrátit se na p. Jiráka je dobrá rada, myslím, že by Vám mohl poradit.
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » čtv lis 30, 2017 8:59

m.k.85 píše:Z toho, co uvádíte nelze přesně usuzovat, že v 11-ti letech ukončila školní docházku. Že máte dnes po 100 letech pouze 5 dochovaných vysvědčení, neznamená, že po tom 5. (poslední. vysvědčení) dál nechodila do školy, i když na něm stojí, že je dále nezpůsobilá. Ať z důvodu slabé docházky nebo špatného prospěchu.
Ona mohla být takhle nezpůsobilá i více let a do školy chodila stejně pouze 8 let, tak jako jedničkáři. Tzn od svých 6 let až do dovršení 14 let. Poté automaticky ukončila školní docházku. Jisté úlevy možné byly, ovšem to bylo asi u žáků posl. ročníku., kteří potřebovali, vzhledem k situaci, pracovat v zemědělství apod.
Nejlépe by bylo prověřit třídní výkazy o doch. a prospěchu žáků dané obce a školy. V případě, že se dochovaly a že jste tak ještě neučinila.


Mám to vytažené ze školního archivu a víc údajů o docházce babičky tam není, tou pátou třídou to končí.
Nejsou to vysvědčení vytažený z šuplíku doma, to by mi bylo jasný, že se musím pídit dál ;-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: školní docházka začátkem 20.století

Příspěvekod slabici » čtv lis 30, 2017 9:03

Zora píše:Projela jsem v rychlosti možnou historii klatovského kláštera, zdá se mně, že to byl jezuitský klášter, kde bylo později snad i gymnázium, vždy ovšem chlapecké. nenašla jsem zatím historii kláštera v letech , která uvádíte.
Možná by stálo za to, obrátit se na okresní archiv nebo třeba městské inf. centrum Klatovy, jer možné, že by našli vysvětlení, jak to bylo s Vaší předkyní a jakou event. roli v tom mohl hrát "klášter".

Tady historie kláštera - nečetla jsem podrobně
http://www.knih-kt.cz/img/jezuite2007/jezuite2007.pdf

A ještě zajímavé stránky o historii jednotlivých domů - třeba se Vám hodí, či tam podle Vašich přesnějších znalostí najdete dům, kam vlastně byla "odložena" babička.
http://www.prateleceskehistorie.estrank ... z-r.-2008/

Z

edit
tady se objevuje zajímavý článek o sirotčinci v Klatovech - bohužel ale není úplný, ale zdá se mně,. že tudy by vedla možná cesta - obrátit se na Vlastivědné muzeum, Dr. Hostaše v Klatovech Jana Jiráka.

https://klatovsky.denik.cz/zpravy_regio ... 20725.html


edit2
Formulace - není způsobilá, neznamená automaticky ukončení školní docházky. Na vysvědčení by se spíš objevila informace že byla ukončena, skončila povinná školní docházka.


Děkuji za info. Ty stránky o historii jednotlivých domů znám, už jsem tam cosi našla. Ona babička asi nebyla nikam odložená, měla bydliště.
Babička odložila mojí mamku, když byla malá, ale zřejmě podle pobytových přihlášek jen k příbuzným (i když mamka tvrdila, že do kláštera, ale to bylo daný nejspíš tou blízkostí kláštera hned v sousedství).
Napadlo mě ale, že vzhledem k tomu, že měla babička starší sourozence, kteří už měli rodiny, že mohla být u nich. Víc už se asi nedozvím, v archivech víc informací o její školní docházce není.
Historii kláštera pročtu, díky
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků