dvě děti stejného jména

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

dvě děti stejného jména

Příspěvekod makke » ned bře 25, 2012 1:08

Dobrý den, ráda bych vás požádala o názor:

- podle matriky oddaných vím, že Lorenz Wrzal se oženil 27.11.1786,pocházel z Poleně č.p.17 a bylo mu 20 let,

- dohledala jsem si jeho narození 22.5.1763, rodiče Jakub Vrzal a Magdalena
http://actapublica.eu/matriky/plzen/pro ... strana=117

- Jakub Vrzal a jeho manželka měli děti v rozmezí let 1752-1773, manželka je uváděna většinou jako Magdalena, ve starších zápisech Máří Magdalena a v roce 1754 jen jako Marie, děti měli pravidelně v zhruba dvouletých intervalech
http://actapublica.eu/matriky/plzen/pro ... ?strana=83

Problém je, že v roce 1773 se Jakubovi Vrzalovi a Marii v Poleni č.p.17 narodili dvojčata Laurentius a Alžběta http://actapublica.eu/matriky/plzen/pro ... strana=163

- žádná jiná rodina stejného jména se v dané době a lokalitě nevyskytuje, rozmezí 21 let pro všechny děti je možné a poslední dítě před dvojčaty bylo v pravidelném intervalu cca 2 roky (14.5.1770 Kateřina)
- neměli syna Jakuba, který by mohl v té době mít své dítě
-manželka je sice většinou uvedena jako magdalena, ale někdy jako marie či máří magdalena
-dvě rodiny to nebudou, protože děti s marií popř. máří magdalenou, přesně zapadají do intervalů dětí s magdalenou
- sedí č.p. 17

LOGICKY, se stejné jméno dává po zemřelém dítěti, ale nelogicky, Lorenc se musel narodit 22.5.1763 a ne až v roce 1773, to by mu v době sňatku bylo 13 let!!!

Možností je, že farář udělal chybu a spletl buď jméno nebo rodiče, popřípadě náhoda a výskyt druhého páru podobného jména.
Nebo dvě žijící děti stejného jména u jedněch rodičů. Zajímalo by mě, zda se s tímto jeven někdo z vás někdy setkal. Děkujiza váš názor
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: dvě děti stejného jména

Příspěvekod powery » ned bře 25, 2012 11:38

Co kmotři u narození dětí, jsou stejní? Co úmrtní matriky, není tam nějaké úmrtí Lorence , česky Vavřince?
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: dvě děti stejného jména

Příspěvekod makke » ned bře 25, 2012 14:25

kmotry jsou Laurentius Wlach a Laurentius Němeček, rodina neměla u všech dětí stejného kmotra, ale jméno Laurentius Němeček se vyskytuje i u některého z předchozích dětí
v matrice úmrtí není zmínka o tom, že by Laurentius narozený v roce 1763 zemřel jako dítě, ověřovala jsem si i možnost, že otec Jakub měl druhou manželku, ale ani toto není pravděpodobné, protože v matrice není záznam o úmrtí první ani o dalším sňatku, i když teoreticky se toto mohlo udát v jiné farnosti

PS: že je Lorenc, Laurentius - Vavřinec vím, jen se mi to nechtělo přepisovat :O) abych se v tom náhodou nezamotala :O)
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: dvě děti stejného jména

Příspěvekod Galadwen » ned bře 25, 2012 17:18

Já bych si s tím takovou hlavu nedělala. Moje matka se jednou v matrice setkala (také v 18. století) se zápisem narození dvojčat v přibližném znění: "pokřtěny děti dvojčata toho a toho, oba Janové" :lol: . Myslím, že pokud bylo dítě slabé (což je u dvojčat pravděpodobné) a počítalo se, že možná nepřežije, mohlo být automaticky pokřtěné po kmotrovi a nikdo by si s tím hlavu asi nelámal. Nebo druhá možnost, farář omylem zapsal jméno po kmotrovi, i když bylo dítě pokřtěné jinak.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Re: dvě děti stejného jména

Příspěvekod makke » pon bře 26, 2012 21:41

Tak všechny moje teorie přišly vniveč, protože jsem objevila, že v roce 1794 se 21letý Lorenz, syn Jakuba Vrzala oženil, znamená to, že zápis v matrice byl správný a že Vavřinec narozený z dvojčat nezemřel jako dítě. Pravděpodobně tedy Vavřinec a Vavřinec :o) nebudou sourozenci a došlo jen ke shodě místa a jména. Zkusím zapátrat po sousedních farách jestli tam nenajdu nějaký sňatek otce Jakuba, který by mi napomohl tenhle šmodrch rozmotat.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: dvě děti stejného jména

Příspěvekod Milan Wölfl » sob bře 31, 2012 17:34

co ještě zkusit soupisy poddaných/knihy sirotčího jmění?
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: dvě děti stejného jména

Příspěvekod makke » ned dub 01, 2012 19:35

děkuji za tip, ale soupisy poddaných a sirotčí knihy jsou pro mě bohužel nedostupné, bydlím kousek od Brna a tyto materiály jsou jistě uloženy v Plzeňském archivu,kam se nedostanu, uklidňuje mě jen to, že i když mi to vrtá hlavou, protože nedokážu jasně určit, jestli byli oba Vavřincové v nějakém příbuzenském vztahu, že teoreticky by existence druhého Vavřince neměla mít na nic vliv, protože podle věku v době sňatku jasně vychází, že mnou hledaný Vavřinec je ten, který se narodil dříve, nicméně zkusím ještě pohledat nějaké informace v pro mě dostupných digitalizovaných matrikách
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků