kmenové listy vojáku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

kmenové listy vojáku

Příspěvekod djrene » pon lis 20, 2017 17:36

Zdravím kde by jste hledali vojenské kmenové listy?

a) muj pradědeček narozeny 1895 v Polsku (Cisownica,Těšínské Sleszko) bojoval v první světové valce, zustal polák zemřel 1951 v Polsku

b) muj dědeček narozený 1922 taky v Polsku bojoval v druhé světové valce v německé armádě po roce 1946 bydlel V československu a v roce 1955 dostal českolslovenské občanství.

c) muj prastrejda narozen 1912 na uzemí Česka (Těšínské Sleszko) jeho kmenový list je v archivu v Bratislavě nicméně mi napsali toto: V októbri 1938 bol vyradený z čs. evidencie v dôsledku odstúpenia územia. Ďalšiu službu konal v nemeckej armáde. Zajímal by mě kmenový list te německé armády jelikož za války padl.
djrene
 
Příspěvky: 65
Registrován: stř bře 15, 2017 8:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: kmenové listy vojáku

Příspěvekod HH13 » úte lis 21, 2017 10:19

Napište dotaz na Vojenský Historický Archiv
podatelna-vua@army.cz / nevím zda ardesa ještě funguje, řešil jsem to už před dvěma lety
Obecnou informaci poskytovali tenkrát zdarma, pokud byste chtěl například kopii osobního spisu vojáka, bylo to už zpoplatněno.
Odpověď mi přišla během pár dní.

Nicméně, ve vašem případě bod A) dopadne pravděpodobně stejně jako dotaz na mého dědečka:
"Informace o průběhu vojenské služby Vašeho dědečka bohužel nebylo možné zjistit, protože se nedochoval jeho vojenský osobní spis - tzv. kmenový list.
Sbírka kmenových listů VHA byla totiž v minulosti v ročnících narození 1887 až 1910 velmi necitlivě proskartována a je tak dochována pouze v torzovitém
stavu (cca 3% původního rozsahu, prakticky pouze část důstojníků a někteří účastníci 2. odboje)."

H.
HH13
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř bře 11, 2015 15:59
Oblast pátrání: Jižní Čechy (Táborsko, Milevská oblast, Bechyňsko), Praha Záběhlice a blízké okolí

Re: kmenové listy vojáku

Příspěvekod djrene » úte lis 21, 2017 11:29

A myslíte že z uzemí nynějšího polska budou kmenové listy v našem archívu?
djrene
 
Příspěvky: 65
Registrován: stř bře 15, 2017 8:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: kmenové listy vojáku

Příspěvekod HH13 » úte lis 21, 2017 12:01

Kmenové listy jsou záznamy působení každého vojáka v armádě, tj. pokud bojoval v té naší, respektive za císaře, troufám si tvrdit, že by tam býti měl (vyjma těch skartovaných let).
Pokud bojoval v německé armádě, tak samozřejmě ne.
HH13
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř bře 11, 2015 15:59
Oblast pátrání: Jižní Čechy (Táborsko, Milevská oblast, Bechyňsko), Praha Záběhlice a blízké okolí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků