Změna příjmení 1853: Adopce dospělého, přiznání k otcovství?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Změna příjmení 1853: Adopce dospělého, přiznání k otcovs

Příspěvekod Zora » sob lis 18, 2017 20:24

V době, o které píšete , jsem se na actapublica setkala s těmito možnostmi

K dítěti se přiznal jako muž, jako biologický otec a na vlastní žádost chtěl být zapsán do matriky., Matku dítěte si ale nevzal, oba později uzavřeli svatbu s jinými partnery, kde jsou uvedeni jako svobodní. Dítě zřejmě dál začalo používat (neoprávněně) příjmení tohoto otce, ale u svatby mu byl úředně příjmení opraveno na matčino za svobodna. Tento asi biologický otec byl dopsán do matriky

K dítěti byl připsán později z úředního rozhodnutí muž, kterého soud určil za biologického otce, ve většině případů dítě dál neslo příjmení po matce za svobodna. Výjimkou byly případy, kdy byla soudně určena změna příjmení (rodiče ale nebyli sezdaní). Důvody, které k tomu soud vedly, nebyly zaznamenány (opravdu ale zcela výjimečně)

Soudně určený otec byl dopsán do matriky - až na vyjímky - viz výše- nedošlo ke změně příjmení


Dítě bylo adoptováno. V dětství nebo v dospělosti. Teď nevím z hlavy, ale v jednom z těchto případů- pravděpodobně dospělost, nebo snad i oba případy) se změnilo příjmení tak, že dítě neslo dál obě příjmení tedy své původní a druhé po adoptivním otci. Většinou se jednalo o případy, kdy bezdětná rodina cítila potřebu mít potomka, pokud jsem rodiny znala, šlo o původní rodinu méně majetnou, druhou spíše majetnější.

Do matriky byla k dítě adopce připsána, jednalo se většinou - co jsem viděla o dítě, kterému zemřel alespoň otec, ale myslím, že nebyla vyloučena adopce dospělého jedince s rodiči. (dospělý se rozhodoval k takovému kroku sám)

Já jsem někdy dokonce dávala na fórum nějaké odkazy na téma adopce.

Osobně se domnívám,že v případě dvojího příjmení by se mělo jednat o adopci.

Ještě by mohla nastat varianta, už velmi složitá a méně pravděpodobná, že matka nesla neoprávněně své příjmení (např. se narodila jako svobodná a začala po svatbě své matky užívat příjmení jejího manžela), a v okamžiku, kde se na záměnu přišlo,l už byl syn tak velký, že si mohl úředně zažádat o změnu příjmení takovou, že by mohl mít obě příjmení.

Ve většině případů je vždy v matriční knize dopsáno, s odvoláním na soudní přípis, proč ke změně dochází. Setkala jsem se ale už s tím, že např. legitimizace dítěte, narozeného v Praze, byla dopsána do matriční knihy v Brně, kde po svatbě bydlela matka s manželem.

Vůbec neznám matriční zvyklosti v oblasti, o které píšete, ale je fakt, že třeba zvyklosti v Uhersku se od našich zemí ( tedy Předlitevsko a Zalitevsko) trochu lišily.

Všechno je to pouze teorie, nabídka možností, které znám z matrik,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna příjmení 1853: Adopce dospělého, přiznání k otcovs

Příspěvekod ZEL » sob lis 18, 2017 20:38

Nedošlo v daném období ke změně faráře? Ten nový se mohl na nějaký komplikovanější případ dívat jinak, než ten starý, případně přihlédl k nějakým nám neznámým dokumentům, které ten starý nemusel znát.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Změna příjmení 1853: Adopce dospělého, přiznání k otcovs

Příspěvekod Zora » ned lis 19, 2017 8:32

viz následná SZ
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků