Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Příspěvekod Tamy » čtv lis 16, 2017 18:57

O jedné své prapra mám dvoje informace. Jednu co se dochovala u nás v rodině, že s manželem 10.2.1914 byli odloučeni "od stolu a lože". Druhá je z rodinné kroniky jeho rodu a ta uvádí podrobnosti. Prý pořádali doma večírek a moje pra prohlásila, že "císař tu válku stejně nevyhraje". Manžela to tak naštvalo, že požádal o rozluku. Na té historce mi ale nesedí data. První světová válka vypukla po atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este, který byl spáchán až 28.6.1914. Tedy bych čekala, že vypuknutí války bylo dost nečekané. Že pra nemohla už v únoru vědět, že nějaká válka vůbec bude, natož aby pak mohla vyhlásit něco o prohře císaře. Co myslíte?
Naposledy upravil Tamy dne čtv lis 16, 2017 21:39, celkově upraveno 1
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Věděli že bude první světová?

Příspěvekod Zora » čtv lis 16, 2017 19:43

Rozluka od stolu a lože neexistovala, zřejmě šlo o rozvod od stolu a lože, ale tím nezanikalo manželství. (manželé neplnili "manželské povinnosti" a měli oddělenou ekonomiku, byli ale povinni si být věrni.

Zánik manželství řešila rozluka, a to pouze z hlediska civilního, ne církevního . Rozluka manželství byla uzákoněna v roce 1919.

Vyhledejte si podrobnosti na googlu, případně v diplomkách, do úplných podrobností jsem se tím nezabývala.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Věděli že bude první světová?

Příspěvekod Tamy » čtv lis 16, 2017 21:05

Někde jsem našla, že se tomu říkalo i "odluka od stolu a lože". Třeba tady: http://www.katyd.cz/clanky/duvody-nepla ... lstvi.html
Ale to je vedlejší rozluka, odluka nebo rozvod, prostě byli od sebe.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Věděli že bude první světová?

Příspěvekod Zora » čtv lis 16, 2017 21:24

Musíte si najít odkaz na právní systém Rakouska - Uherska a správné právní formulace.
Píšete o roce 1914, Váš odkaz je o něčem naprosto jiném - dnešní církevní pohled na manželství a nesprávně uváděné pojmy. . .
--------------------
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Příspěvekod Tamy » čtv lis 16, 2017 21:42

Nj, nechme to být. Zjistila jsem, že podle policejních přihlášek žila ona pra od 8.5.1914 sama, takže se museli "oddělit" s manželem ještě před válkou a teda je ta historka o jejím prohlášení jen historka.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Příspěvekod royt » pát lis 17, 2017 16:26

A o co vám jde ? Potvrzení historky ?!
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Příspěvekod Tamy » pát lis 17, 2017 18:35

Informace jedné rodiny se neshoduje s informací z jiné rodiny. Chtěla jsem zjistit, která rodina má informaci správnou. Kdy se moje pra rozešla s manželem. Nakonec mi to vyřešila policejní přihláška a není třeba tomu věnovat další pozornost. Raději bych v tuto chvíli radu ohledně matrik, viz příslušné téma. Děkuji.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Příspěvekod Brasl » pát lis 17, 2017 19:27

Klidně ta historka může být pravdivá. Je v ní několik rovin.
První je, že prarodiče spolu nevycházeli, tak jakékoli prohlášení mohlo být tou poslední kapkou.
Druhá je, že tématem na večírku mohla být klidně politická situace na Balkáně. Rakousko-Uhersko čerstvě anektovalo Bosnu a Hercegovinu, mlelo se to tam. Tedy nejspíše myslela tenhle lokální konflikt. To že to přeroste v 1. světovou, to je dosazeno zpětně.
Ta třetí? Naši předkové byli zvyklí, že roztržky mezi státy se nakonec zvrtnou ve válečné tažení. Žádná studená válka, diplomatické přestřelky, blokády, sankce a pak uklidnění. Jak tou bývá zpravidla dnes. Preferovalo se silové řešení, ne nátlakové.

Babička mohla mít politický přehled a dědečka se dotklo, že s ním nesouhlasila veřejně. Nebo přehled neměla a došla k těm závěrům na jiném základě. Například se říká když se rodí více chlapců než děvčat, že bude válka. Tak něco podobného, a ono to náhodou vyšlo. Kloním se k první verzi.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Věděli že bude první světová? VYŘEŠENO

Příspěvekod Tamy » sob lis 18, 2017 4:02

Výborně, to je moc pěkná odpověď, děkuju. Rozhodně o tom budu přemýšlet.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků