emigrace

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

emigrace

Příspěvekod Pavel Hrneček » ned říj 21, 2007 9:29

Mám zpracovanou otcovu linii a nyní se snažím o rodokmen matky. No a nastal problém, protože matčiny rodiče se v roce 1946 vrátili z emigrace z Ukrajinské Volyně. Jejich předci tam odešli ve vystěhovalecké vlně kolem roku 1868. Můj problém je v tom že se nemůžu jejich předků dopátrat. Babička a děda totiž měli pouze opisy rodných listů a v nich jsem vyčetl jenom jména jejich rodičů, nikoli však prarodičů natož data narození. Na Volyň z Čech však odešli jejich prarodiče a těch se potřebuji dopátrat. Neporadíte někdo kde bych sehnal nějaké seznamy lidí kteří se tam vystěhovali, nebo cokoli kolem této záležitosti.
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvekod František F. Trávníček » pon říj 22, 2007 21:14

Na Masarykově univerzitě - pedagogická fakulta, katedra historie byl profesor, myslím že se jmenoval Vaculík, který se zabýval celkovou historií Volyňských Čechů a vydal k tomu i třídílnou publikaci. Třeba by mohl mít nějaké upřesňující informace co byste potřeboval.
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod kratec » stř říj 24, 2007 16:07

František F. Trávníček píše:Na Masarykově univerzitě - pedagogická fakulta, katedra historie byl profesor, myslím že se jmenoval Vaculík, který se zabýval celkovou historií Volyňských Čechů a vydal k tomu i třídílnou publikaci. Třeba by mohl mít nějaké upřesňující informace co byste potřeboval.


Je to tak, upřesním: doc. Jaroslav Vaculík, e-mail: vaculik@ped.muni.cz Znám ho jen zběžně, coby učitele na přednáškách, ale vždy s ním byla bezproblémová domluva, takže zkuste se jej zeptat. :wink:
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Příspěvekod predok » čtv led 10, 2008 13:03

Dobrý den. K Vašemu dotazu ohledně čechů kteří se odtěhovali na Ukjrajinu. Existuje tzv. vystěhovalecká agenda, uložená v ústředním archívu v Praze. To je jeden z pramenů kde se dá pátrat. Jinak je potřeba podle povolání nebo jakékoliv informace o předcích, dopátrat vesnici nebo vesnice odkud se stěhovali. Taky mám podobný problém, sám jsem se totiž na Ukrajině narodil. Teď žiju v Čechách a pátrám po svých předcích.
predok
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon říj 29, 2007 17:02

vystěhovalecká agenda

Příspěvekod Hotka » pát led 11, 2008 9:32

Nevíte, zda v té vystěhovalecké agendě v ústředním archívu v Praze je zaznamenán každý, kdo se někam z Čech vystěhoval? A případně jestli nevíte přibližně časový rozsah. Já pátrám po mém pradědečkovi, který kolem roku 1907 utekl od rodiny do Rakouska. V okresním archivu jsem nic nenašla.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků