úmrtí vojáka I. světová válka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

úmrtí vojáka I. světová válka

Příspěvekod anezka » pát říj 13, 2017 13:24

Dobrý den. Mám zase jeden takový dotaz. Můj přítel má pradědečka, který se jmenoval Josef Nosek. Narodil se ve Slavhosticích č. 6 dne 12.9. 1880. Pak se oženil v Mestci Králové a měl tři děti s Annou Soukupovou, žili ve Slovči. Měl údajně padnout hned z kraje I. světové války v roce 1914. Tak je to uvedeno i na pomníku padlím v obci Sloveč. Jenže....nám se nikomu nepovedlo vypátrat, kde zemřel a jestli opravdu za té války:) ...byla jsem i v Městci na matrice a koukala do knihy úmrtí, ale nic. Nevím teda, jestli se úmrtí ve válce pak zapisovala i do knih úmrtí vedených na úřadě.....Taky by mě zajímalo, odkud se na ty pomníky v obcích za padlé vojáky braly informace...třeba se někdo spletl...Hledala jsem i na netu ve Vojenském archivu. Je teda možné, že to nájít neumím, ale tomuhle člověku neodopovídá žádný záznam. Celá rodina už si myslí, že spíš někam utekl před prababičkou:-) Ta se později vdala a prožila prý hezký život s nějakým panem Karáskem:-) Netuším tedy ani u jakého pluku byl...tohle je pro mě špaňelsá vesnice jak hrom...poradíte prosím někdo, jak se máme odpíchnout dál? Kde by ty informace mohly být? Děkuji a přeji všem krásný podzimní den.
anezka
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: úmrtí vojáka I. světová válka

Příspěvekod Brasl » pát říj 13, 2017 14:02

Není to některý z nich?
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9821105
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9821331
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9819887
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9819281

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... 23834&it=0

Jinak Seznamy ztrát jsou nejen na Krameriovi. Kramerius vyhledává pomocí OCR, dost to komolí, tak je třeba zkoušet více možností. Třeba podle bydliště, okresu. tady jsou zase německé názvy. Svého praprastrýce jsem na Krameriovi hledal půl roku. Vypadalo to že ve Ztrátách není. Nakonec jsem ho tam našel několikrát.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: úmrtí vojáka I. světová válka

Příspěvekod Zora » pát říj 13, 2017 16:39

anezka píše:Dobrý den. Mám zase jeden takový dotaz. Můj přítel má pradědečka, který se jmenoval Josef Nosek. Narodil se ve Slavhosticích č. 6 dne 12.9. 1880. Pak se oženil v Mestci Králové a měl tři děti s Annou Soukupovou, žili ve Slovči. Měl údajně padnout hned z kraje I. světové války v roce 1914. Tak je to uvedeno i na pomníku padlím v obci Sloveč. Jenže....nám se nikomu nepovedlo vypátrat, kde zemřel a jestli opravdu za té války:) ...byla jsem i v Městci na matrice a koukala do knihy úmrtí, ale nic. Nevím teda, jestli se úmrtí ve válce pak zapisovala i do knih úmrtí vedených na úřadě.....Taky by mě zajímalo, odkud se na ty pomníky v obcích za padlé vojáky braly informace...třeba se někdo spletl...Hledala jsem i na netu ve Vojenském archivu. Je teda možné, že to nájít neumím, ale tomuhle člověku neodopovídá žádný záznam. Celá rodina už si myslí, že spíš někam utekl před prababičkou:-) Ta se později vdala a prožila prý hezký život s nějakým panem Karáskem:-) Netuším tedy ani u jakého pluku byl...tohle je pro mě špaňelsá vesnice jak hrom...poradíte prosím někdo, jak se máme odpíchnout dál? Kde by ty informace mohly být? Děkuji a přeji všem krásný podzimní den.



jen několik drobností.

jako místo narození může být (špatně) uvedena farnost. Na seznamu padlých je možné vyhledávat i podle vepsané obce narození
Nejsem si jista, zda seznamy padlých obsahují i nezvěstné osoby.

Pokud se prababička znovu provdala, musela mít úřední doklad o tom, že její první manžel zemřel (padl, nebo byl prohlášen za mrtvého)
Zkuste nahlédnout do matriky sňatků - sňatek s p. Karáskem. (pokud se vzali)
Mělo by tam být uvedeno, že je vdova a při troše štěstí i nějaký odkaz na úmrtí manžela. Vzhledem k tomu, že jde o poválečné období, je třeba připustit, že se původní manželství rozpadlo a bylo rozloučeno, ale to vše by mělo být v druhém svatebním zápise.

Údaje o prohlášení za mrtvého byste spíše měla najít jako doplněk v matrice narozených - vkládaly se tam doklady žádost a p úřední prohlášení.

Záznamy o úmrtí vojáka se skoro vždy vedly ve vojenských matrikách, (buď u útvaru nebo u vojenské nemocnice) - pokud jste hledala v databázi padlých VHU, je tam velmi často uveden odkaz na matriku vojenského útvaru nebo vojenské nemocnice.

Vojenské matriky zemřelých jsou online zde
http://www.vuapraha.cz/node/109

To je Vám ovšem teď k ničemu, neznáte zařazení Josefa.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úmrtí vojáka I. světová válka

Příspěvekod Brasl » pát říj 13, 2017 18:11

Zora píše:jako místo narození může být (špatně) uvedena farnost. Na seznamu padlých je možné vyhledávat i podle vepsané obce narození
Nejsem si jista, zda seznamy padlých obsahují i nezvěstné osoby.

Pokud se prababička znovu provdala, musela mít úřední doklad o tom, že její první manžel zemřel (padl, nebo byl prohlášen za mrtvého)
Zkuste nahlédnout do matriky sňatků - sňatek s p. Karáskem. (pokud se vzali)


V seznamech padlých jsou zapsáni ranění, zajatí, nezvěstní, padlí. Zatímco u raněných a padlých nebývá, nebo zřídka, další informace (kdy a kde). Tak u tak u zajatých a nezvěstných je to časté.

Verlustliste ausgegeben am:
Poučení. 1. Poptávky o zdržováni a poraněni neb o onemocnění poraněných neb onemocnělých maji se zasílat budto dvojnásobnými korespondenčními lístky neb telegraficky (se zaplacenou odpovědí) na zpravodajní úřad rakouské společnosti červeného kříže ve Vídni, aneb na týž úřad uherské společnosti Červeného kříže v Budapešti.
2. Den a místo pohřbu mrtvých oznámí dotyčný duchovní úřad (matriky vedoucí).

Rodina dostala oficiální oznámení, v případě že padl. Tedy měli doklad.
Pokud byl nezvěstný, rozhodoval o tom soud až po válce a zápis o rozhodnutí soudu o úmrtí se zapsal do matriky. Viz příloha.
Zápis z roku 1930 v matrice Z 1880-1924 do již ukončené matriky napovídá, že některá ta rozhodnutí mohou být zapsána i v živých matrikách.
Přílohy
CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-31-7209-1880-1924_00115.jpg
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: úmrtí vojáka I. světová válka

Příspěvekod Zora » pát říj 13, 2017 19:05

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=53

Z výše uvedeného dokladu vloženého do matriční knihy a z textu vepsaného do matriky je naprosto zřetelný postup. Prohlášení za mrtvého bylo konáno na základě žádosti - zde žádost otce.
(Jak to bylo s osobami, u kterých požádáno nebylo, to nevím.) Pozůstalí dost často žádali o prohlášení osoby za zemřelou s velkým zpožděním, roli hrála naděje, že se ona osoba ještě někdy vrátí a úřední prohlášení bylo nutné vyřídit až v okamžiku např. dalšího sňatku nebo třeba dědického řízení.) U Vás by se ale jednalo o prohlášení za mrtvého z důvodu další svatby pozůstalé vdovy.

Proto se domnívám, že jistotu, jak to s pradědečkem bylo, získáte z oddacího zápisu u druhé svatby - tam musí být uvedeno, zda je nevěsta vdova, rozvedená ...
Rozhodně ale nahlédněte do matriky narozených u Josefa Noska, tam by mělo být úmrtí dopsáno.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úmrtí vojáka I. světová válka

Příspěvekod anezka » pát říj 13, 2017 21:45

Tedy... všem moc děkuji za super typy. Já jsem v Krameriusovi také už hledala, ale nic. Bhž ty odkazy nevidím, mořim se s těmi programy, které by to měly umět přečíst, ale moc mi to tu nefunguje. Ale určitě mě tedy čeká putování po obcích, kde jsou uloženy matriky oddaných a narození, tam by tedy mohl být klíč k problému:-) Třeba zjistím ten pluk a pak ho najdu v nějaké té vojenské matice... Každopádně moc díky, tohle jsem vůbec nevěděla.
anezka
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků