Stránka 1 z 1

VYŘEŠENO DÍKY MOC VŠEM Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 18:53
od Rebeca
Existovalo něco takového na počátku 20. století?

Abych uvedla podrobnosti - někdy kolem roku 1908 +/- rok? umřeli rodiče a zanechali 3 děti - můj předek byl narozen 1905. Rodiče dost pendlovali po Mostecku - svatba v jedné obci, děti narozené jsem našla 3 (jedno umřelo malé), narozené taky každé jinde. Narození jednoho dítěte jsem nenašla vůbec. Úmrtí rodičů jsem nenašla taky vůbec. Ale vím, že domovské právo (narodil se tam) měl otec v Krupé u Rakovníka, matka se narodila v Řevničově (Renč).... Jak se rozhodovalo o péči o osiřelé děti? Vím, že předek nakonec skončil v sirotčinci (ale nemám to potvrzené dokumenty, jen ústně od jeho dcery), dvě jeho sestry každá v jiné rodině (u jedné potvrzeno sčítacím archem z roku 1921, druhou jsem ještě nenašla.....mám to opět jen ústně).

DOTAZY:
- ví někdo, zda probíhaly v případě, že zemřeli oba rodiče, nějaké "opatrovnické" soudy? nebo jiné soudy?
- dostávaly děti nějaké soudem určené poručníky?
- nenapadá někoho, kde by se o tom dalo obecně něco zjistit?
- pokud probíhaly soudy, probíhaly podle místa příslušnosti? nebo probíhaly podle místa úmrtí?
- pokud probíhaly soudy, dá se to někde v archivu najít?

- má s tím někdo zkušenosti? tedy s vyhledáváním soudních jednání?

- nebo napadá někoho, jak by se dalo zjistit víc? cokoliv? v rodokmenu mě to nebrzdí - holt tam nemám dvě data úmrtí - ale moc mě to zajímá. Babičce bohužel žádná dokumentace po rodičích nezbyla - vše měla jen ústně - kromě toho, její rodiče zemřeli v jejích 13 (matka) resp. 14 letech (otec při náletu na Vysočany 1945) - při té příležitosti asi i všechny dokumenty shořely.

Tak a teď lidi raďte....mně už nic nenapadá :-D

Díky moc za jakýkoliv nápad, popostrčení....i třeba vyvrácení některých mých domněnek....prostě cokoliv vás napadne, jsem ochtona vyzkoušet :-D

Rebeca

EDIT: Právě mi něco došlo...už asi vím, jak najdu, kdy umřeli rodiče.....ono je to v matrice, co ještě není digitalizovaná.....docvaklo mi, že poslední dítě (dle sčítání lidu) se narodilo 23.7.1907 v Sedlitzi - tedy v Sedleci u Mostu.. a tam končí matriky rokem 1900...takže vznesu dotazy do archivu, jestli nemají pokračování - oni tam totiž psali do jedné knihy všechno N, O, Z...tak tedy nemůžu najít ani úmrtí rodičů a ani narození poslední dcery......a zúžila jsem si to na úmrtí mezi 23.7.1907 a cca někdy 1909.....

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 19:28
od Zora
domovské právo - jen drobná poznámka

Domovské právo bylo přidělováno po roce 1848 všem obyvatelům obce.
Děti měly pak automaticky domovskou obec po rodičích, svobodné matky po svém otci (plus další vyjímky nebo skutečnosti)

Domovského právo bylo ze strany obce nevypověditelné, ze strany držitele se mohlo změnit, pokud tato osoba dostala domovské právo jinde.

Čili - Vámi uvedený otec (neznám jeho rok narození) měl velmi pravděpodobně domovské právo po svém otci (příp. po své svobodné matce).
Samozřejmě je možné, že se v domovské obci i narodil.
Zmíněné osiřelé děti měly velmi pravděpodobně stejnou domovskou obec a ta byla povinna se o sirotky postarat. Děti tedy putovaly buď do domovské obce, nebo byly prostřednictvím domovské obce někde umístěny - u jiných pěstounů nebo v sirotčinci. Náklady na výchovu dětí nesla domovská obec, a veškerá jednání se řešila z hlediska okresu domovské obce.

O poručníkovi a opatrovnictví viz diplomová práce - část
2.1 Obecný zákoník občanský
https://is.muni.cz/th/390858/pravf_m/Di ... _prace.txt

V mé rodině osiřela dívka - narozená 1904, osiřelá cca 1912, byla svěřena do výchovy svému strýci (bratr její matky, můj pradědeček)
Dochovaly se doklady, pradědeček měl průkaz, který pravidelně předkládal a hlásil úřadům stav jemu svěřené dívky a jejího majetku.
Šlo ale o opatrovnictví, o které zažádal pradědeček, dívka byla vychovávána jako "sestra" mého pradědečka.

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 19:45
od Rebeca
Otec narozen 1861....takže už domovské právo....po otci narozeném 1834 - oba Krupá č.p. 1

synek narozen 1905 v Braňanech (nedaleko Mostu) - tatík by v té době horník

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 19:55
od Zora
synek měl velmi pravděpodobně dom. právo po otci (tzn. po dědovi) - vzhledem k tomu, že , jak píšete, se rodiče stěhovali, asi nedostali domovské práce jinde. Většinou u žádosti o dom. právo musely být splněny podmínky - delší pobyt, (kolem 10 rok), dobrá ekonomická situace, bezúhonný život v rámci obce i církve.
Za udělení nového dom. práva se sice neplatilo, ale většinou bylo spojeno s dobrovolným příspěvkem obci nebo místní farnosti (tím si také obec dokládala, že žadatel má vhodné ekon. zázemí)

Zkuste oslovit okresní soud Most, na netu se objevují nějaké arch. fondy, týkající se sirotků.
Z

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 20:09
od Rebeca
myslíte oslovit soud, nebo rovnou archiv v Mostě?

Zoro díky.....zkusím se pozeptat a podívat...asi mě to taky mohlo napadnout samotnou :-D ale což....člověk je vnořen do problému - pak přeskakuje (páč se baví s příbuznými a oni ho popošťuchujou, zda už něco zjistil o tom a tom :-D) - a pak mu zcela chybí nadhled a odstup :-D

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 20:22
od Zora
poslat dotaz do okresního archivu v Mostě, předpokládám, že domovská obec patřila pod Most. Měli by Vám odpovědět, kde se možné doklady nacházejí - nemusí to být u nich, ale měli by vědět, kam se dál obrátit.

Nemám zkušenost s Vaší oblastí, - rozdělení archivních fondů -, ale třeba nedávno jsem takhle nasměrovala kolegyni z Rakouska, obrátila se na Moravský zemský archiv a ten ji dal informace o tom, kde hledat soudní určení otcovství zhruba z počátku 20. st. Dopadlo to úspěšně. .

Z

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 21:19
od Rebeca
aha...tak to asi budu muset do archivu Slaný, nebo spíš Rakovník, ono to totiž patří tam ta domovská obec Krupá.....takže SOA Praha...safraporte, to mi nemohli bydlet v jednom archívu :-D pošlu tedy dotaz tam a uvidíme. Díky moc. R.

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 21:36
od Karla55
Já jsem si v okresním archivu objednala fotokopie pozůstalostních spisů. Stačilo uvést jména rodičů a dětí a mně známá data narození či úmrtí.

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 21:41
od Rebeca
Karlo a kolik Vás to stálo? A psala jste do archivu domovské obce, nebo do archivu, kde (myslím si) umřeli? To jsem potřebovala vědět :-D díky R.

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: pon říj 09, 2017 22:04
od Karla55
Do SOKA, okresního archivu, kam spadala obec. Předkové se narodili i zemřeli ve stejném okrese... Když pozůstalostní spis, tak bych řekla, že podle místa úmrtí. Týkalo se to také počátku 20. století. Byly tam údaje o dědictví, o poručníkovi, o učení řemeslu dětí ....... a také stížnost poručníka na chování dědy a jeho bratra. Cenu za kopii stránky si už nepamatuji, ale archivy mají na svých stránkách ceník.

Re: Sirotčí soud na počátku 20. století

PříspěvekNapsal: úte říj 10, 2017 6:45
od Rebeca
Aha, cena je jen za kopii...díky. Pomohla jste mi. Hned jdu psát mail (tedy nejdřív najdu, komu ho vlastně chci poslat :-D). Už se mooooc těším na odpověď :-D

EDIT: Tak jsem tam napsala a nezbývá, než počkat, co odpoví :-D

Díky moc všem za názory a pomoc. Rebeca