Sňatek žida a katoličky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod MartinaKasparcova » ned říj 08, 2017 19:56

Mam zaznam o narozeni jejich syna v roce 1814, kde je otec uvedeny vyznani Izraelskeho a matka katolicka, dite katolik. Kde se mohli vzit a za jakych podminek?
On byl puvodne z zidovskeho mesta v Boskovicich, ona netusim. Prestehovali se do Cerne Hory, coz neni daleko, ale nezda se, ze by tam meli nejake pribuzne. Podle jejiho nemeckeho prijmeni Wolf, bych rekla, ze mohlo jit o konvertitku, ale je to jen domenka.
Vice deti nemeli, nalezna jsem jen tenhle jeden zaznam a z rodiny vim, ze mame zidovskou vetev .... to vim zcela jiste neb dedecek byl diky tomu totalne nasazeny.
Bohuzel z Boskovic se toho moc vic nedozvim v zidovskych matrikach jsem nasla tri osoby stejneho jmena a zapisy jsou velmi zjednodusene a jen z nekolika let, neb zbytek archivu shorel pri velkem pozaru bohuzel ve setejnem obdobi, kdy patrne doslo k jejich snatku.
Diky za jakykoli podnet.
MartinaKasparcova
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 08, 2017 19:15
Oblast pátrání: Česko: Všechovice, Černá Hora, Crhov, okolí Olešnice, Dluhonice, židovská obec Boskovice
Slovensko: okolí Topolčan

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » ned říj 08, 2017 20:18

Můžete sem dát nalezený zápis?

Nenapadá mě možnost, jak by si mohl jeden z rodičů uchovat původní víru.
Civilní sňatky v roce 1814 neexistovaly, katolický sňatek - muž by musel přestoupit, židovský sňatek, ona by musela přestoupit.

jediná teoretická možnost - žena přestoupila po sňatku ke katolicismu.

Jaké vyznání má zapsané dítě?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » ned říj 08, 2017 20:51

Projížděla jsem matriku Boskovic a Černé Hory, ale indícií je velice málo, abych zápis našla. Nemohla jste zaměnit kolonku vyznání zápisy jsou psané pro možnost katolík, evangelík (protestant)?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod MartinaKasparcova » pon říj 09, 2017 10:21

Marne to ted hledam. Nasla jsem ten zapis uz pred lety a porad mi to vrta hlavou. Jenomze se nemuzu ted dostat ke staremu pocitaci, kde mam rodokmen.

Ale mate pravdu, ze mohla proste konvertovat pozdeji po svatbe, ale pred narozenim syna. Vim urcite, ze on byl porad zid a ona byla katolicka /nebo proste ne-zidovka/ a syn mel nabozenstvi po ni.
Kdyz jsem se pak o tom s nekym bavila, bylo mi receno, ze to neni neobvykle, ze u zidu maji deti viru po matce... ale co je na tom pravdy netusim.

Az zapis najdu, zase se ozvu. Zatim diky a zdravim
MartinaKasparcova
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 08, 2017 19:15
Oblast pátrání: Česko: Všechovice, Černá Hora, Crhov, okolí Olešnice, Dluhonice, židovská obec Boskovice
Slovensko: okolí Topolčan

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod MartinaKasparcova » pon říj 09, 2017 10:23

A na tech par strankach zapisech o zidech v Cerne H. jsem je nenasla.
MartinaKasparcova
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 08, 2017 19:15
Oblast pátrání: Česko: Všechovice, Černá Hora, Crhov, okolí Olešnice, Dluhonice, židovská obec Boskovice
Slovensko: okolí Topolčan

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » pon říj 09, 2017 10:35

Dobře, možná by pomohlo příjmení otce, snad i obec, kde by se dítě mělo narodit (Boskovice - Černá Hora , to bych už měla podle čeho hledat).

JInak - konverze matky od fungující rodiny je velmi neobvyklá, není ale vyloučená, pak by ovšem žila v hříchu (s izraelitzou a její dřívější sňatek by nebyl katolickou církví uznávaný).

To, že byl Váš předek totálně nasazený, nutně neznamená, že to bylo kvůli židovským předkům. Totálně nasazení byli všichni ti, kteří se narodili v konkretních letech a splňovali zdravotní stav a další náležitosti.
Možná jste měla na mysli, že Váš předek byl - kvůli částečnému židovskému původu- v pracovním táboře, to bylo bylo pravděpodobnější.

Pokud by se dítě narodilo otci izraelitovi a matce katoličce, neumím si představit, do které matriky by bylo dítě zapsáno.

Podobně je to s možností, že se dítě narodilo svobodné matce - katoličce a její pozdější manžel by dítě legitimizoval (přijal za své). Jenže - opět nevím, kdo by oddal manželský pár izraelita - katolička. zhruba do r. 1839 (kdy se dítě stalo plnoletým) Bez sňatku nebylo možné dítě legitimizovat.

Je to na Vás , co zjistíte a sdělíte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod standam » pát říj 27, 2017 22:35

Otec zid, matka katolicka a syn katolik je docela nezvykla kombinace.

Nemohlo jit o osvojeni?

U nabozensky smisenych rodin se v te dobe spise dodrzovali dve moznosti:

1. vsechny deti prevzali viru po otci

2. synove prebirali viru po otci a dcery po matce
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » pát říj 27, 2017 22:44

standam píše:Otec zid, matka katolicka a syn katolik je docela nezvykla kombinace.

Nemohlo jit o osvojeni?

U nabozensky smisenych rodin se v te dobe spise dodrzovali dve moznosti:

1. vsechny deti prevzali viru po otci

2. synove prebirali viru po otci a dcery po matce


v té době především nemohla tato dvě náboženství uzavřít sňatek. Civilní matriky neexistovaly.

Pokud by otec dítě legitimizoval po narození, mělo by nemanželské dítě v katolické matrice zapsanou jen matku. (Ta by musela před uzavřením sňatku přestoupit na židovskou víru), otce později dopsaného...

Domnívám se, že tazatelka si přesně nepamatuje, jak zněl zápis a možná něco přehlédla, nepřesně přečetla a podobně. Stejně tak je zřejmě neúplná, nepřesná formulace, že dědeček byl kvůli židovskému původu totálně nasazen.
-----
Vaše body 1., 2. se v dané době vztahují pouze ke sňatku mezi katolíkem a evangelíkem, ne k manželství katolíka s židem, s židovkou. Ten nebyl možný.


Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod standam » pát říj 27, 2017 23:27

"v té době především nemohla tato dvě náboženství uzavřít sňatek"
to nemusela byt vzdy pravda

Mrknete se napr sem:
https://kramerius.mzk.cz/search/img?pid ... m=IMG_FULL
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » sob říj 28, 2017 1:15

standam píše:"v té době především nemohla tato dvě náboženství uzavřít sňatek"
to nemusela byt vzdy pravda

Mrknete se napr sem:
https://kramerius.mzk.cz/search/img?pid ... m=IMG_FULL



Vnímám to stále tak, jak jsem psala. V té době - před r.- 1821- nemohla tato dvě manželství uzavřít sňatek.-

Sňatky, které jsou ve Vašem odkazu zmíněny, byly naprostou výjimkou, proto se také uvádějí a byly podmíněny dispensem ze strany kat. církve. Za peníze je možné skoro vše ...
V případě dotazu se jedná o zcela běžnou rodinu, nelze na ni vztahovat dění, které se mimořádně dělo u bohatých, známých rodin.

Např. bratr Karla IV, Jan Jindřich Lucemburský. byl vícekrát ženat, aniž by všechny jeho manželky zemřely- Neznamená to, že by katolická církev takové sňatky (po vyhlášení neplatnosti předchozího manželství) umožňovala všem a zcela běžně.
Inu, každé pravidlo platí ... až na jisté (zaplacené) výjimky.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod standam » ned říj 29, 2017 21:30

RE: Zora
Jsem rad, ze jsem dosli ke shode ;)
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » pon říj 30, 2017 15:42

standam píše:RE: Zora
Jsem rad, ze jsem dosli ke shode ;)

Z mého pohledu si pořád melu svou :-)))
manželství mezi těmito dvěma náboženstvími nemohla být před r. 1821 uzavřena.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek žida a katoličky

Příspěvekod Zora » pon říj 30, 2017 16:41

MartinaKasparcova píše:Mam zaznam o narozeni jejich syna v roce 1814, kde je otec uvedeny vyznani Izraelskeho a matka katolicka, dite katolik. Kde se mohli vzit a za jakych podminek?
On byl puvodne z zidovskeho mesta v Boskovicich, ona netusim. Prestehovali se do Cerne Hory, coz neni daleko, ale nezda se, ze by tam meli nejake pribuzne. Podle jejiho nemeckeho prijmeni Wolf, bych rekla, ze mohlo jit o konvertitku, ale je to jen domenka.
Vice deti nemeli, nalezna jsem jen tenhle jeden zaznam a z rodiny vim, ze mame zidovskou vetev .... to vim zcela jiste neb dedecek byl diky tomu totalne nasazeny.
Bohuzel z Boskovic se toho moc vic nedozvim v zidovskych matrikach jsem nasla tri osoby stejneho jmena a zapisy jsou velmi zjednodusene a jen z nekolika let, neb zbytek archivu shorel pri velkem pozaru bohuzel ve setejnem obdobi, kdy patrne doslo k jejich snatku.
Diky za jakykoli podnet.


Ještě dotaz .
Ve které obci se to dítě narodilo?
Píšete, že znáte vyznání dítěte, otce, matky, ale ani v Boskovicích, ani v Černé Hoře se k narození dítěte nepíše vyznání rodičů.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků