Jan Nepomuk Štěpánek

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jan Nepomuk Štěpánek

Příspěvekod Poledno » sob říj 07, 2017 0:14

Zdravím. Potřeboval bych poradit. Nevíte někdo, zda existuje příbuzenský vztah mezi divadelníkem Janem Nepomukem Štěpánkem (1783 - 1844) a hercem Zdeňkem Štěpánkem (1896 - 1968) ?

Ještě nedávno byla na Wikipedii informace, že J. N. Štěpánek byl dědem Zdeňka Štěpánka, ale vzhledem k narození otce Zdeňka Štěpánka (po smrti J. N. Štěpánka) to není možné. V některých publikacích se vyskytuje informace, že J. N. Štěpánek byl prastrýcem Zdeňka Štěpánka. Zmiňuje se o tom i pořad Čt potomci slavných.

Co jsem zatím zjistil:

Ke Zděňkovi Štěpánkovi:

Zdeněk Štěpánek se narodil 22. 9. 1896 v Tvoršovicích, viz odkaz: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4544/449

jeho otec, Vincenc Štěpánek, se narodil 9. 12. 1862 v Mateřově.

jeho děd, Jan Nepomuk Štěpánek, se narodil 8. 8. 1833 v Mateřově.

Narození jeho praděda Františka se mi v matrikách dohledat nepodařilo. Nalezl jsem ale jeho úmrtí. zemřel 18. 11. 1840 v 65ti letech v Mateřově. Nalezl jsem také jeho pozdější sňatek 10. 10. 1830 v Mateřově, kdy si bral prababičku Zdeňka Štěpánka Annu Dlabalovou. Je uveden jako 52 letý vdovec. Praděd Zdeňka Štěpánka František se tedy narodil nejspíše roku 1775 nebo 1778, bohužel jsem nenašel záznam o narození. Někde je psán z Mateřova, jinde z Ostřesan (není uveden ani v jedné z matrik narozených).

K Janu Nepomuku Štěpánkovi:

Narodil se 19. 5. 1783 v Chrudimi.

O jeho původu viz v tého bakalářské práci: https://theses.cz/id/dx5itz/Noskova_bp.pdf

Jeho otec František se narodil 13. 10. 1747, matka Rosalie roku 1756. Byl nejstarším synem, měl tři mladší sourozence, z nich jediný bratr Augustin (* 6. 10. 1785) se stal knězem. Z toho vyplývá, že se neoženil a neměl potomky.

Samotný Jan Nepomuk Štěpánek měl sedm dětí, ale žádné z nich nemělo potomky (více v knize Děti slavných rodičů od Josefa Březiny). Mateřov je sice od Chrudimi vzdálený něco málo přes sedm kilometrů, ale podle všeho nebyl Zdeněk Štěpánek potomkem J. N. Štěpánka, ale ani žádného z jeho sourozenců.

Zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, zda přeci jen mezi nimi neexistuje příbuzenský vztah či kde se vzala informace o příbuzenství mezi J. N. Štěpánkem a Z. Štěpánkem.
Poledno
 
Příspěvky: 41
Registrován: úte úno 02, 2016 19:18
Oblast pátrání: Hradec Králové (Svinary, Svobodné Dvory, Pouchov), Dolní a Horní Ředice, Kutná Hora, Nechanice, Nevratice

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků