Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Gringo » pon říj 02, 2017 8:50

Chtel bych se zeptat na zmenu prijmeni - o fenomenu "po chalupe" jsem slysel, ale tohle se tyka severni moravy.
Zameny jako Přádka -> Přádečka uz neresim, to se stava bezne.

Ale tady se mi zda, ze nekdo s puvodnim jmenem Bartoš se prejmenoval na Šmahlík - coz tedy moc podobne nezni :-D

Zde je v gruntovni knize zminka v nadpisu "Kup polovice pasek se Sezenim? a Zahradu Jana Smahlika po neboztiku otci svem Janu Smahliku, jinak Bartosu"

O neco dale se v knize jeste objevuje v roce 1723 "Jana Bartose, jinak Smahlika"

Rekl bych, ze Bartos bude pochazet z krestniho jmena Bartlomej, ale z ceho je Smahlik? A jak k tomu dojit z vychoziho Bartos??
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Karla55 » pon říj 02, 2017 10:34

V Kopřivnici měli přezdívky, nejen kvůli odlišení osob se stejným příjmením. Není to ten případ?
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Gringo » pon říj 02, 2017 19:17

Jan Smahlik si vzal Marianu Mechlovou - tady
Kdy se narodil, nebo kdy se brali rodice nezjistim, pod rok 1720 se v dane oblasti neexistuji matriky :-(

Jeste jeden poznatek - indikacni skicy ukazuji Bartose a Smahliky vedle sebe jako sousedy, sice o 100 let pozdeji, ale ano.

Obrázek

A jak to prosim bylo s temi prezdivkami v Koprivnici? Mate k tomu neco blizsiho?
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod mfal62 » pon říj 02, 2017 21:40

Bartoš bylo v 17. stol. ve Frenštátu velmi významné příjmení - viz lánový rejstřík panství Hukvaldy
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs/D0001-73.htm
dále za lomítkem vždy uvádím číslo skenu:

/55 - zde začíná seznam usedlých s polnostmi ve Frenštátu,
jako první (!) je uveden Tomash Bartosh, přestože má jen 29 měřic půdy 3. třídy, usedlost vlastnil přinejmenším v letech 1657 - cca 1675

/58 - seznam vlastníků šenkovních domů, tady najdete Tomáše Bartoše jako druhého v levém sloupci
-> až po tuhle stranu se příjmí Šmahlík nevyskytuje
na pravé straně začíná seznam řemeslníků a domkařů bez polností - to už jsem neprohlížel

Zkuste projít gruntovní knihu šenkovních domů města Frenštátu z let 1656-1752 (pozemková kniha s pořadovým číslem 5330), ale má celkem 894 skenů,
ovšem mohla by Vám dát odpověď na to, jak to bylo s proměnou příjmí Bartoš na Šmahlík.

[edit]
Tak mě ještě napadá - ta svatba z roku 1745 Joannes Schmahlik / Marina Mechel byla ve Frenštátu nebo v Trojanovicích?
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Karla55 » pon říj 02, 2017 22:29

Na zmínku o přezdívkach jsem narazila v knize o historii Kopřivnice a pak na podobné zápisy jako Vy v gruntovních knihách pro Rybí a Libhošť. Tu knížku mám, ale teď nejsem doma. Do týdne Vám to ofotím.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Gringo » úte říj 03, 2017 4:22

[edit]
Tak mě ještě napadá - ta svatba z roku 1745 Joannes Schmahlik / Marina Mechel byla ve Frenštátu nebo v Trojanovicích?


Svatba byla ve Frenstate. V te dobe totiz jeste Trojanovice neexistovaly a vzhledem k tomu, ze tu dodnes nemame kostel, tak se vsichni brali ve Frenstate nebo vyjimecne v jine okolni vesnici :-(
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Karla55 » ned říj 08, 2017 23:50

Je to z knihy Jiřího Tichánka - Stará Kopřivnice v dokumentech a fotografiích
Přílohy
IMAG0021.JPG
IMAG0026.JPG
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Zmena prijmeni Trojanovice 1746

Příspěvekod Gringo » pon říj 09, 2017 13:46

Dekuji za material, mozna se bude hodit.

Jinak jsem tedy podle doporuceni prosel knihu senkovnich domu, Bartos tam je (aby ne, kdyz byl purkmistrem), ale Šmahlík ani zmínka :(
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků