Berní rula a SPpV

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Berní rula a SPpV

Příspěvekod Mocker2 » pát zář 22, 2017 13:58

Zdravím,

měl bych pár otázek ohledně informaci z Berní ruly, případně jejích revisitací a soupisu poddaných podle víry. Říkal jsem si, že bylo dobré i dobudoucna, aby to bylo někde pěknw pohromadě. Tak napíšu, co si myslím, že daná věc znamená a prosím aby mě někdo opravil nebo doplnil.

První důležitá otázka, byla jednotka strych (=korec) standardizovaná pro všechny oblasti stejně nebo se lokálně liší?
Platí cca strych = 0,2877 ha = 2877 m^2

Sloupeček Dědina má znamená :

orných strychů --> velikost pole patřící k danému hospodářství
strychů ladem --> pole které nikdo obdělává
porostlých strychů --> pole které nikdo obdělává a už jsou zarostlá?

Sloupeček Osívá :

na zimu --> velikost ozimu daného hospodářství
na jaro --> velikost jařu daného hospodářství
neuvedený úhor ( = "orných strychů" - "na zimu" - "na jaro") --> pole které TENTO ROK nikdo neobdělává, pase se tam dobytek

Potah --> kůň nebo vůl, nejčastěji asi platí 2 potahy = vůz/pluh
může chovat potahů --> počet potahů které musí posílat na robotu?
nyní má potahů --> počet potahů které má celkem?

dobytek jalový --> telata, jalovice

df. - defalcírován --> dočasně osvobozen od daně (obvykle 3 roky)

příklad: vh. df. k 4 q. 1671 - vyhořel, defalfírován k 4. kontribučnímu kvartálu 1671 --> vyhořel a do konce roku 1671 neplatí daně (nebo vyhořel 1671)??

Zbytek je u ruly asi úplně jasný.
U soupisu poddaných jsem nenašel žádné vysvětlivky ke zkratkám u jmen, ale předpokládám, že

N. = neznáme příjmení
U = osedlý, majitel gruntu?
f. = svobodný?
k = katolík
+ = nekatolík, je naděje na obrácení

Ještě jsem narazil na naprosto nedešfrovatelná povolání Pohantsch a Foratsch, asi by mělo jít o čeledína nebo něco podobného, nevěděl byste někdo?
Mocker2
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob dub 22, 2017 15:07
Oblast pátrání: Nechranice, Přeskaky, Šanov u Rakovníka, Borohrádek, Solnice, Žamberk

Re: Berní rula a SPpV

Příspěvekod Zora » pát zář 22, 2017 16:23

snad poháněč a oráč (voráč)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Berní rula a SPpV

Příspěvekod janek950 » sob zář 23, 2017 2:53

Mocker2 píše:porostlých strychů --> pole které nikdo obdělává a už jsou zarostlá?

Nemohlo by se jednat spíše o výměru lesu/sadu/vinice/chmelnice ... neboli prostě něčeho, kde něco roste, ale neoře se tam ?
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Berní rula a SPpV

Příspěvekod Mocker2 » sob zář 23, 2017 13:04

To je dost dobře možné, ikdyž třeba v Nechranicích je u dvou sedláku poznámka o chmelnici, ale v jejich kolonce porostlé strychy nemají nic. Koukal jsem i do ostatních vesnic, co mám nafocené, a porostlé jsou všude 0 (respektive je to proškrtlé), objevuje se je jen poznámka typu "1 chm" (což asi znamená 1 strych chmelnice) nebo třeba "3 zah" (3 strych zahrady) apod. Ale nevím, možná to jen tehdy špatně vyplnili.

Zora píše:snad poháněč a oráč (voráč)
Z


To zní logicky, díky. Ikdyž mi docela vrtá hlavou proč nepoužili nějaké univerzální typu poddruh, možná by mohlo jít o nárazové pomocné síly najaté pro obdělání pole.
Mocker2
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob dub 22, 2017 15:07
Oblast pátrání: Nechranice, Přeskaky, Šanov u Rakovníka, Borohrádek, Solnice, Žamberk


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků