Stará dědická řízení

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Stará dědická řízení

Příspěvekod kessler » úte zář 19, 2017 8:47

Dobrý den,

v rámci svého bádání jsem narazil na skutečnost, že v seznamu pozemků s nedostatečně identifikovanými vlastníky jsou i nějaké menší pozemky napsané stále na mé již nežijící předky, kteří zemřeli v letech 1950 resp. 1963. Pátral jsem na internetu, co je potřeba, a zjistil jsem, že by se mi velice hodilo rozhodnutí o dědickém řízení, které by teoreticky mohlo být stále uložené na soudě či v archivu. Na příslušný soud (podle místa úmrtí osob) jsem poslal emailem dotaz, nyní čekám na odpověď.

Paralelně bych se však zeptal i zde – nemáte někdo se získáváním starých rozhodnutí o dědickém řízení zkušenost? Byl bych rád za jakékoli poznatky, sám nevím momentálně vůbec nic :)
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod Viola » úte zář 19, 2017 10:38

Se získáním rozhodnutí o dědickém řízení neporadím, ale mám tu zkušenost, že pokud bylo tehdy dědické řízení ukončeno, rozhoduje se dnes podle nynějších zákonů. pokud bylo pouze pozastaveno, což byl můj případ, rozhoduje se podle zákonů, platných v době pozastavení dědického řízení.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod kaiserj » úte zář 19, 2017 12:35

Ze starých dědických rozhodnutí získá notář pouze původní okruh dědiců. Jinak pokud o nemovitosti nebylo původně rozhodnuto, musí se rozhodovat znovu. Samozřejmě to stojí peníze.
Můj rodokmen: http://www.domazlicedva.hys.cz/
Pár rodokmenů z oblasti Sudet: http://www.sudeten.clanweb.eu
Uživatelský avatar
kaiserj
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte zář 01, 2009 9:09
Oblast pátrání: Plzeňský kraj, Domažlicko, Chodsko,

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod Brasl » úte zář 19, 2017 14:17

kessler píše:Dobrý den,

v rámci svého bádání jsem narazil na skutečnost, že v seznamu pozemků s nedostatečně identifikovanými vlastníky jsou i nějaké menší pozemky napsané stále na mé již nežijící předky, kteří zemřeli v letech 1950 resp. 1963. Pátral jsem na internetu, co je potřeba, a zjistil jsem, že by se mi velice hodilo rozhodnutí o dědickém řízení, které by teoreticky mohlo být stále uložené na soudě či v archivu. Na příslušný soud (podle místa úmrtí osob) jsem poslal emailem dotaz, nyní čekám na odpověď.

Paralelně bych se však zeptal i zde – nemáte někdo se získáváním starých rozhodnutí o dědickém řízení zkušenost? Byl bych rád za jakékoli poznatky, sám nevím momentálně vůbec nic :)


U pozemků přicházejí úvahu dvě možnosti:
a) pozemky nebyly projednány v dědickém řízení - je nutné žádat obnovení dědického řízení
b) pozemky byly projednány, ale nebyl na katastru přepsán vlastník - řízení se neobnovuje, pozemek se přepíše na základě původního dědického řízení

Obě možnosti máme v rodině za sebou. V tom druhém případě to notář zapomněl nechat přepsat (jeden pozemek z několika) a pantáta sháněl věci potřebné k obnovení řízení. Nakonec to nepotřeboval. Tak si nejprve projděte výsledek tehdejšího dědického řízení, pokud je to možné.

PS: To opomenutí přepsání je možné i u úplatného/neúplatného převodu. I tam by mohla být notářsky psaná převodní smlouva.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod kessler » úte zář 19, 2017 15:01

Ano, to všechno vím. Právě že bych si rád prohlédl výsledek tehdejšího dědického řízení, ale musel bych ho napřed někde (soud, archiv) získat. Právě s jeho získáváním bych potřeboval poradit.
Hledám Hanáky, Janáky a Pekaře z Ivanovic na Hané (Eiwanowitz) v cizích matrikách.
kessler
 
Příspěvky: 57
Registrován: ned úno 15, 2015 13:33

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod Brasl » čtv zář 21, 2017 7:37

kessler píše:Ano, to všechno vím. Právě že bych si rád prohlédl výsledek tehdejšího dědického řízení, ale musel bych ho napřed někde (soud, archiv) získat. Právě s jeho získáváním bych potřeboval poradit.

Zkuste si nějak zjistit, zda vaši předci kromě daných pozemků vlastnili i nějaké jiné nemovitosti. Na katastru nejen evidují nemovitosti, ale i archivují důvody přepisu a vypořádání (tuším, že se na katastru dokonce muselo dokladovat, že cena byla zaplacena, nejen kupní smlouva). Mohl by jste se tak nepřímo něco dozvědět. Dědictví, koupě, darování.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod Zora » čtv zář 21, 2017 8:52

kessler píše:Dobrý den,

v rámci svého bádání jsem narazil na skutečnost, že v seznamu pozemků s nedostatečně identifikovanými vlastníky jsou i nějaké menší pozemky napsané stále na mé již nežijící předky, kteří zemřeli v letech 1950 resp. 1963. Pátral jsem na internetu, co je potřeba, a zjistil jsem, že by se mi velice hodilo rozhodnutí o dědickém řízení, které by teoreticky mohlo být stále uložené na soudě či v archivu. Na příslušný soud (podle místa úmrtí osob) jsem poslal emailem dotaz, nyní čekám na odpověď.

Paralelně bych se však zeptal i zde – nemáte někdo se získáváním starých rozhodnutí o dědickém řízení zkušenost? Byl bych rád za jakékoli poznatky, sám nevím momentálně vůbec nic :)


V době, kterou zmiňujete, platil z větší části
Zákon o státním notářství a o řízení před státním notářstvím (notářský řád)

Sbírka: 95/1963 | Částka: 54/1963

Bohužel se mně k němu v rychlosti nepodařilo dostat na netu - určitě tam ale je.
V něm byly určeny "okruhy", o které se staral státní notář - pravděpodobně v rámci okresu. Po roce 1989 přešlo státní uspořádání na soukromé notáře. Notář, který je současně tzv, soudním komisařem v dědickém řízení , spravuje i archiv notářství, případně odkládá věci do státního archivu.
Já bych postupovala tak, že bych se snažila zjistit, kdo je (ještě lépe kdo byl) notářem v dané době a pídit se po tom, kde jsou uloženy notářské spisy k danému dědickému řízení.


V archivech bývají notářské fondy většinou uloženy pod jménem notáře, - podle nahlédnutí na net, je ale pravděpodobné, že to jsou věci opravdu starého dana a že se doklady z tzv. státních notářství ještě do státních archivů nedostaly - jsou pravděpodobně stále uložené na notářství (tedy u příslušného soudního komisaře) - nástupce státního notáře.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod Zora » čtv zář 21, 2017 14:14

Moje zkušenost je taková, že podle archivního zákona musí mít firma dokumenty roztříděné, označené a stanovené další zacházení. takže třeba
spisovna 3 roky, archiv - 5 let - vše míněno v rámci notářské kanceláře,
po uplynutí lhůt buď skartace nebo přesun do státního archivu.
Jinak řečeno - rozhodně musí mít notář - soudní komisař povědomí, kdy a kam se doklady přesouvají. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stará dědická řízení

Příspěvekod jakubzz » sob zář 30, 2017 12:03

Naprosto jednoduché, alespoň podle toho co mám za sebou.

Stačí na soud kde zemřel nedostatečně určený vlastník poslat návrh na znovuotevření dědictví, neboť se našel nový majetek, soud to předá notáři a ten si dědický spis vyhledá.
Jen navštívit katastr kde pozemek leží, nechat si vyhledat nabývací titul nemovitosti, a prokázat příbuznost.

Pak jen čekat kdy notář napíše že máte přijít k dědickému řízení s penězi (tj, máte to v kapse) , nebo odepíše že pozemek zdědil ten a ten, jen to není zapsané v katastru a oznamte notářství jeho současný pobyt.
Jen se obrnit dvouletou trpělivostí.
jakubzz
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 30, 2017 11:35


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků