Věk ženicha

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Věk ženicha

Příspěvekod Vladimír Kafka » ned bře 04, 2012 8:24

Prosím o radu.
Mám k disposici následující údaje:
1) 21.8. 1781 si František Kafka v Rybnici 7 bere Marii, vdovu po Martincovi. Vdaná byly pouze rok, tak mohla být mladá.
2) V Rybnici 7 se pak rodí 6 dětí (nejstarší 2. 5. 1782 ) a jsou uvedeny jako děti Františka Kafky, kameníka.
3) 11. 2. 1806 umírá v sousední Sytové (stejná fara jako Rybnice) ve věku 56 let Marie, žena France Kafky, kameníka.
4) 28. 4. 1806 si vdovec Franc Kafka, baráčník (udaný věk 54 let) bere Kateřinu (21 let), dceru Karla Hlouška ze Sytové 21.
5) V Sytové se pak rodí 6 dětí (nejstarší Franc 13. 2. 1807, poslední v r. 1817) Uvedeny jsou jako děti France Kafky, kameníka a Barbory, dcery Karla Hlouška ze Sytové 16.
6) 8. 4. 1822 umírá na zápal v nedalekých Semilech - Nouzově 12 ve věku 68 let František Kafka, kameník. Ve stejném domě jsou pak při sčítání lidu z r. 1830 uvedeny Barbora, rozená 1778, Franc rozený 1807 a další děti, data narození sedí s údaji ze Sytové)

Je tu několik rozporů. Žádnou Barboru, dceru Karla Hlouška jsem v matrice narozených nenašel. Zato Kateřinu Barboru, dceru Václava Hlouška ze Sytové 14, narozenou v r. 1780.
Domnívám se, že Franc Kafka ve všech shora uvedených bodech je táž osoba.
Dlouho jsem ji ztotožňoval s Františkem Michaelem Kafkou, narozeným r. 1748. Z něj se však nepochybně později vyklubal Michael. (Zjištěno na základě gruntovnic).
Jediný další František, uvedený v matrice, je narozený až r. 1762, syn Václava a Doroty.
To by mu ale při prvním sňatku bylo 19 let. Stávalo se to tehdy?
Při druhém sňatku by mu bylo 44 let, nikoli uvedených 54. Může to být omyl při zápisu?
Umřel by v 60 letech, nikoli v uvedených 68.
Naproti tomu by nejmladší dítě měl v 55 letech, což je vhodnější věk, než 69 let, jak by vyplývalo pro rok narození 1748.
A pro Františka, narozeného v r. 1762 hovoří i okolnost, že v Rybnici 7 umírá v r. 1802 ve věku 70 let Dorota Kafková, snad jeho matka.
Omlouvám se za dlouhý text, i tak jsem musel řadu, možná podstatných detailů, vynechat.
Předem děkuji za vaše názory.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Věk ženicha

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv bře 08, 2012 16:51

Protože se mi na mé otázky nedostalo dosud odpovědí, zkusím se zeptat jinak.
1) S jakým nejnižším věkem ženicha jste se setkali na přelomu 18. a 19. století?
2) S jak velkými odchylkami udání věku při sňatku a úmrtí jste se v tomto období setkali? Byly časté zjevné omyly i o 10 let při sňatku?
Předem děkuji za vaše zkušenosti.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Věk ženicha

Příspěvekod terminal » čtv bře 08, 2012 17:29

Nu, máto to pěknou motanici... Myslím, že půjde o toho Františka roz. 1762. Při mém bádání jsem natrefil na největší rozdíl věku ženicha u svatby o 12(!) let. Můj nejmladší ženich se oženil v roce 1764 a bylo mu 17 let (nevěstu měl starší - 22 let). U úmrtí věk asi tehdy vůbec nebyl nijak důležitý údaj - podle mne ho moc neřešili. U jednoho předka mám věk v matrice 80 let a přitom mu bylo 66 (...).
Co se týče té Barbory, to asi budete muset ještě popátrat. Nemám zkušenost jak probíhalo sčítání v roce 1830 (jak bylo přesné). Není možné, že jedna Barbora např. zemřela jako dítě a v době sčítání tam třeba byla neteř?
Je to ale stejně sranda takovéhle záhady... Ale jakou má pak člověk radost, když se to rozmotá :-)
Držím palce
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Věk ženicha

Příspěvekod duros » čtv bře 08, 2012 18:26

Odpoviem az na Vas druhy prispevok. Nedavno ma sokovala svadba, pri ktorej mal zenich 15 rokov! Najskor som tomu nechcel verit, myslel som si, ze ta jednicka je asi nejake ine zle napisane cislo. Lenze rodna matrika to potvrdila! A to som si myslel, ze v takom veku sobasili len kralovske deti:-) Ze mala nevesta okolo 15 rokov je sice tiez zriedkave, ale da sa s tym stretnut snad v kazdej matrike. Ovsem u zenicha je to naozaj neobvykle.
Pokial ide o rozdiel veku uvedeneho pri sobasi, moja skusenost je, ze vacsinou islo tak okolo 5 rocny rozdiel. Treba vsak poznamenat, ze ja hovorim o Uhorsku.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Věk ženicha

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv bře 08, 2012 19:22

Moc děkuji za obě reakce. Dává mi to naději, že František * 1762 by mohl být ten pravý, a mohl bych pokračovat tímto směrem. Samozřejmě se chystám projít i matriky sousedních farností, zda tam nebude ještě vhodnější kandidát.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků