Vyřešeno: Přívařová - Přívař ?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřešeno: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod sanssouci » stř zář 06, 2017 19:38

Když se žena jmenuje Přívařová, jak se jmenuje její muž? Bylo by to Přívař nebo Přívara?
Děkuji za odpověd.
Naposledy upravil sanssouci dne pát zář 08, 2017 18:10, celkově upraveno 2
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Radix » stř zář 06, 2017 19:42

Přívař.
Od Přívary by byla Přívarová.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod sanssouci » stř zář 06, 2017 19:46

Děkuji!
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Zora » stř zář 06, 2017 21:11

bohužel by se muž mohl jmenovat i Přívařa :-)))

dokonce i Přívařo, ale to je opravdu méně pravděpodobné.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Brasl » stř zář 06, 2017 22:28

sanssouci píše:Když se žena jmenuje Přívařová, jak se jmenuje její muž? Bylo by to Přívař nebo Přívara?
Děkuji za odpověd.

Vzhledem k tomu, že četnost příjmení Přívařová je 0. http://www.kdejsme.cz/prijmeni/P%C5%99% ... 1/hustota/
Tak bych si to nejprve ověřil. Existuje Přívarová a Přívara i Přívar. Neexistuje Přívará.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Zora » stř zář 06, 2017 22:33

Jak víte, že neexistoval Přívařa v minulosti?
Šlo o dotaz kolegy z Německa, který nezn mechanismus, jak se z ženského příjmení vytvoří mužský tvar.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Brasl » stř zář 06, 2017 23:13

Zora píše:Jak víte, že neexistoval Přívařa v minulosti?
Šlo o dotaz kolegy z Německa, který nezn mechanismus, jak se z ženského příjmení vytvoří mužský tvar.
Z

A já jsem něco takového napsal? Toho si nejsem vědom. Píši v čase přítomném, nikoli minulém. A pozadí kdo za jakou otázkou stojí mne nezajímá. Zajímá mne pouze daná otázka a relevantnost odpovědi.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Zora » čtv zář 07, 2017 4:24

Brasl píše:
Zora píše:Jak víte, že neexistoval Přívařa v minulosti?
Šlo o dotaz kolegy z Německa, který nezn mechanismus, jak se z ženského příjmení vytvoří mužský tvar.
Z

A já jsem něco takového napsal? Toho si nejsem vědom. Píši v čase přítomném, nikoli minulém. A pozadí kdo za jakou otázkou stojí mne nezajímá. Zajímá mne pouze daná otázka a relevantnost odpovědi.



Odvoláváte se na výskyt na kdejsme.cz.
Ten se vztahuje k přítomnosti - viz odpověď:
Požadované příjmení "Přívařová" nebylo pro zvolený rok nalezeno.
A tazatel se ptal všeobecně, ne s odvoláním se na letošní, loňský ... rok.

Vzhledem k tomu, že se v češtině mohou mít mužské tvary příjmení i koncovku ..a, ...e, ...o
a ženský tvar je u všech typů příjmení stejný, je třeba tento fakt zahrnout do odpovědi.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Brasl » čtv zář 07, 2017 7:29

Zora píše:
Brasl píše:
Zora píše:Jak víte, že neexistoval Přívařa v minulosti?
Šlo o dotaz kolegy z Německa, který nezn mechanismus, jak se z ženského příjmení vytvoří mužský tvar.
Z

A já jsem něco takového napsal? Toho si nejsem vědom. Píši v čase přítomném, nikoli minulém. A pozadí kdo za jakou otázkou stojí mne nezajímá. Zajímá mne pouze daná otázka a relevantnost odpovědi.



Odvoláváte se na výskyt na kdejsme.cz.
Ten se vztahuje k přítomnosti - viz odpověď:
Požadované příjmení "Přívařová" nebylo pro zvolený rok nalezeno.
A tazatel se ptal všeobecně, ne s odvoláním se na letošní, loňský ... rok.

Vzhledem k tomu, že se v češtině mohou mít mužské tvary příjmení i koncovku ..a, ...e, ...o
a ženský tvar je u všech typů příjmení stejný, je třeba tento fakt zahrnout do odpovědi.
Z



Předně ženský tvar, tvořený přechylováním není vždy stejný:
...Přechýlená pojmenování lze na nejvyšším stupni obecnosti rozdělit do skupin podle základní přechylovací přípony a její rozšířené varianty: -ka (-nka, -ovka), -ice (-nice), -yně (-kyně), -ová, -na (-evna, -ovna, -ena, -ezna), -anda, např. pekařka, řidička, hraběnka, židovka, krasavice, čarodějnice, pracovnice, ministryně, přítelkyně, sportovkyně, švagrová, kněžna, carevna, královna, přadlena, princezna, vojanda. Přechylovací přípony se nejčastěji připojují k plnému kmeni mužského jména, někdy dochází před příponou k hláskovým změnám: spisovatel – spisovatelka, druh – družka, žák – žačka. Méně často bývá východiskem pro přechýlení zkrácený kmen mužského jména: cvičenec – cvičenka, samec – samice apod...
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=700&dota ... %A1n%C3%AD
Přechylují se i femininuma: Srna/Srnová. (Jen pro zajímavost, srna je vzniklé přechýlením ze zaniklého masculinuma srn a srnec je přechýlení z femininuma srna.) Přechyluje se i obráceně.

V důsledku toho, lze občas velmi těžko zjistit z jakého mužského příjmení je ženské utvořeno. Příkladně pro příjmení Přívar by bylo přechýlením Přívará. Jenže při četnosti výskytu 2 osoby je možné, že žijící není žádná, stejně jako to, že je to Přívarová. Vždy záleží na tom, jakou variantu si dotyčná nebo její matka při svatbě zvolila (oddávající to ve své řeči má, a to uváděné v obou tvarech: "Snoubenci se dohodli, že budou užívat společné příjmení Novák, Nováková." Pokud se tedy nedohodli odlišně.)

A pokud se týká otázky přítomnosti/minulosti. Já beru jeden aspekt, současnost. Dnes to příjmení v ČR není, tedy je na místě si daný tvar Přívařová ověřit, zda je to správně. Ať je to současnost nebo minulost.



PS: Děkuji moderátorovi za přesun do správné sekce.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Zora » čtv zář 07, 2017 7:49

Otázka byla dána - jak zní mužský tvar k příjmení Přívařová.

Odpověď - více - výše uvedených - možností.
Tazatel měl svůj vlastní důvod důvod se na příjmení zeptat, a to i v případě, že v dané době příjmení neexistuje nebo neexistovalo nikdy.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod sanssouci » čtv zář 07, 2017 20:18

Pro mne je ten problém vyřešen. Moje otázka se vztahuje na přítomnost, na jedno konkrétní
přijmení. A to příjmení znám jenom v ženské formě. Jenom jsem nevěděl, jestli to je
Přívařová nebo Přívarová. Přívařová – Přívař zní pro mne trošku divně a u Přívarová – Přívara
to už je jinak. To příjmení znají také jenom moje uši. Nikdy jsem to neviděl někde napsáno.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod ozana » pát zář 08, 2017 6:31

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Přívařová - Přívař ?

Příspěvekod Brasl » pát zář 08, 2017 8:57

sanssouci píše:Pro mne je ten problém vyřešen. Moje otázka se vztahuje na přítomnost, na jedno konkrétní
přijmení. A to příjmení znám jenom v ženské formě. Jenom jsem nevěděl, jestli to je
Přívařová nebo Přívarová. Přívařová – Přívař zní pro mne trošku divně a u Přívarová – Přívara
to už je jinak. To příjmení znají také jenom moje uši. Nikdy jsem to neviděl někde napsáno.


Tak by bylo vhodné dát "vyřešeno" i do zadání otázky.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků