literát chrámu počapského - vyřešeno, děkuji

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

literát chrámu počapského - vyřešeno, děkuji

Příspěvekod JanaVi » pon zář 04, 2017 15:30

Přeji hezké odpoledne,

v matrice zemřelých jsem se u zápisu z 15.8.1732 dočetla, že můj předek byl poctivý muž, mnoho let rychtář trubínský jakož i literát chrámu počápskýho. Jedná se o tehdy rozestavěný kostel nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven v letech 1730-1733, přičemž můj předek byl pohřben "z příčiny jeho dobré zasloužilosti v tom novým ještě nedostavěným chrámu"
Přesný zápis je v matrice Beroun 25 na straně 14
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3927/14

Co znamená ten literát chrámu?
Pan děkan, který matriku psal měl vyloženě spisovatelské nadání, jeho zápisy číst, to je radost. Ale co tímto myslel, to netuším.

Děkuji za zamyšlení.
Naposledy upravil JanaVi dne pon zář 04, 2017 18:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: literát chrámu počapského

Příspěvekod Zora » pon zář 04, 2017 16:54

bratrstvo literátské .
... ku povzdvižení a zvelebení pobožností v chrámech, na průvodech, poutích a pohřbech ...aby sloužilo obzvláště v pobožných zpěvích , předčítání jak v chrámech, tak v příbytcích a na procesích.



Určitě najdete v obci, které se zápis týká, ustanovení literátského bratrstva a jejich "artikule", tedy pravidla bratrstva.
Byl to spolek, který měl stanovená pravidla, stvrzená majitelem panství. členy byli - pokud vím - pouze ctihodní muži, kteří výše uvedenými způsoby vylepšovali průběh všech církevních událostí. Za své konání dostávalo bratrstvo příspěvky, (vybírali poplatky) , takže mezi jejich práva patřilo i půjčování peněz .
Každý z literátů byl vázán povinnostmi, jejich neplnění, či pozdní příchody byly pokutovány, každý z členů měl povinnost vkládat do do pokladnice bratrstva pravidelně předepsaný příspěvek...Krásný zpěv a dobré čtení byl základní předpoklad.

Tolik stručně o "našem" bratrstvu literátů.
Z
edit - jedná se o kostelní bratrstvo, vytvořené při místním kostele.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: literát chrámu počapského

Příspěvekod JanaVi » pon zář 04, 2017 18:43

Děkuji vám moc, hledala jsem pomocí googlu, ale tohle jsem tedy nenašla.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků