převzetí jména po kmotře - určení jména dítěte

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: převzetí jména po kmotře - určení jména dítěte

Příspěvekod JanaVi » úte zář 05, 2017 19:25

hezký večer,
četla jsem průběžně vaši diskuzi a dosud jsem se s takovou záměnou jmen nesetkala. Až dodnes. Získala jsem snímky ze sirotčí registry z let 1715-1717, ve které jsou uvedeny děti Vojtěch a Kateřina, o kterých jsem ještě nevěděla. O tom mém předkovi se v zápise o úmrtí píše, že " s první a druhou manželkou nedaleko od třiceti dítek zplodil, z nichž velký díl při životě pozůstává", což mi přimělo dohledat i děti, které se mně už přímo netýkají.
Takže jsem v letech 1715 a 1716 našla obě hledané děti, ovšem se jmény Jiří a Anna. Přičemž Annu už jednu žijící mají. Tak nevím, kde se stala chyba.
Mmch jsem zatím u počtu dětí 22 a mému předkovi je 56 let, zbývá mu 14 let života.
Zkusím dohledat u těchto dětí nějaký další zápis, abych zjistila, pod jakým jménem budou zapsaní.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: převzetí jména po kmotře - určení jména dítěte

Příspěvekod Kika » stř zář 06, 2017 19:52

Hezký večer,
tak já tím, že vyhledávám u všech (bez výjimky) rodin všechny narozené děti (tedy všechny sourozence mých předků) a snažím se zjistit, co se s nimi stalo, tak jsem se už setkala s lecčíms :D Mám taky jednu vysloveně „lahůdku“, ke které se chci ještě časem vrátit, ale stejně nevěřím, že bych našla jiné řešení:
můj předek Vavřinec Klička, rychtář v Lubech u Klatov, se ženil ve věku 20 let 11.10.1729;
následují děti:
- Jakub 19.7.1730
- Dorota 13.1.1732 +17.6.1732
- Josef 19.3.1733
- Kateřina 8.5.1735 (kmotry: Kateřina, Magdalena)
- Martin 18.8.1737
- Matěj 13.11.1739
- Jan 15.5.1742
- Božena 8.8.1744 (kmotra: Božena)
- Antonín 4.2.1747 +13.11.1768
- Rozalie 30.8.1749 (kmotra: Anna Marie)
- Vít 11.6.1752
- Marie 5.2.1755 (kmotra: Anna)

a následně se vdávají tyto dcery:
20.10.1755 Magdalena
25.2.1767 Anna
19.11.1776 další Anna !!!

Před lety jsem z této situace byla totálně rozhozená a dočasně přerušila pátrání, ale postupně jsem (právě s použitím Occamovy břitvy :) dospěla k závěru, že se prostě dcerky vdávaly pod jmény svých kmoter, která používaly. Prostě si nějak nedovedu představit, že by se odněkud vynořily tři dcery Magdalena, Anna a další Anna a zase by beze stopy zmizely Kateřina, Rozalie a Marie. Navíc věk děvčat v době sňatku je dost příhodný, mezi ostatní sourozence se další děti „nenapasují“ a Vavřinec Klička byl v Lubech jediný, navíc rychtář z rychtářského rodu. Takže zkrátka na přejmenovávání po kmotrách (ovšem pouze u děvčat) věřím :D
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: převzetí jména po kmotře - určení jména dítěte

Příspěvekod Kika » čtv zář 07, 2017 6:57

Tak já neříkám, že moje řešení je stoprocentně správně, ale lepší mě nenapadá. Vedu všechny tyhle případy s otazníky a netrpělivě čekám na gruntovnice a soupisy poddaných, jestli budou. Je ale pravda, že jsem se s tím setkala pouze na Klatovsku, v otcově větvi, která je zcela mimo Klatovsko, jsem se s tím taky ani jednou nesetkala, i když, jak píšete, různých motanic se jmény bylo taky dost.
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: převzetí jména po kmotře - určení jména dítěte

Příspěvekod Zora » čtv zář 07, 2017 7:45

Monika píše:Pokouším se o dva složité a rozvětvené rozrody, takže už se mi taky nějaké množství jmen záhadně "pomíchalo". Zatím ale tedy nikdy se to nedělo podle jmen kmoter.


Naprostý souhlas, stejně jako s Vaši zmínkou o potřebě předložit u svatby křestní list.
Spíš si myslím, v 17. st. a na začátku 18. století, že občas nějaké N dítěte nebylo zapsáno, stejně jako nebylo zapsáno Ú dalšího dítěte...
To, že se rodí děti po dvou letech - není tam pro další mezera - inu, občas se děti rodily i po roce...

Fakt je ten, že to mohla být nějaká krajová odlišnost... jména po kmotrách...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: převzetí jména po kmotře - určení jména dítěte

Příspěvekod Kika » čtv zář 07, 2017 18:08

Samozřejmě, že moje teorie nemusí být nutně správná, chyby v matrikách jsou a není jich málo (mám u jednoho předka dokonce i chybně zapsané jméno otce u svatby), ale přece jenom, aby byly hned tři chyby v jedné rodině, mi nepřijde pravděpodobné. Také nemyslím, že by se mezi sourozence vešly další tři dcery, samozřejmě, občas se děti rodily po roce, i když předchozí dítě žilo, jak píšete, ale bylo to výjimečné a tři v rodině a navíc nezapsané v matrice nebo narozené mimo farnost už mi přijde moc :)
Původně jsem myslela, že Vavřincovi zemřela manželka a vzal si vdovu, která už měla děti, ale opravdu to tak nebylo, naopak ho manželka přežila a vzala si dalšího rychtáře :)
Co se týče těch soupisů, už jsem s nimi pracovala v jižních Čechách, tam bych se bez nich kvůli příjmení po střeše asi jinak nehnula :) , a vím, že je to občas taky lahůdka a že můžou všechno ještě víc zamotat. No, nechám se překvapit, jestli ovšem vůbec budou, Plzeň s tím moc nespěchá :(
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Boza a 4 návštevníků