předek z Talinberku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

předek z Talinberku

Příspěvekod Ronny » úte úno 28, 2012 18:44

Zdravím,
mám u jednoho svého předka (Barbora roz.Nováková) zapsáno jako rod.obec TALINBERK :( . Žádná podrobná mapa ani vyhledávač tuto obec nezná. Nemůže to být obec Talmberk? Tato obec leží nedaleko od obce Mrchojedy a Sázavy. Díky za posouzení. Ronny
Ronny
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 27, 2012 8:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: CZ - Český Brod, Poděbrady, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Nymburk, Praha, Talmberk, Žďár nad Sázavou, Nížkov, Přelouč
UK - Londýn F - Bayonne, Amiens
F -

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod stanley4 » úte úno 28, 2012 23:07

Najlepšie by bolo vidieť ten konkrétny zápis, či nemôže byť len zle prečítaný. Je dosť pravdepodobné, že ide o obec, o ktorej píšete, pretože v písanom písme (a obzvlášť v kurente) sa "in" veľmi podobá na "m", hlavne ak zanikla bodka nad i...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Ronny » úte úno 28, 2012 23:15

Zdravím,
omlouvám se za opožděnou odpověď, ale courám zde po všech informacích. Jsem zde nováčkem a tak vyhledávám vzácné informace a užitečné rady. Ten zápis je z RL mého dědy narozeného v roce 1910 a je psán velice čitelně. Omyl je nemožný. Přesto jej mohu pro jistotu nakopírovat (ještě nevím jak) do příspěvků. Ronny
Ronny
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 27, 2012 8:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: CZ - Český Brod, Poděbrady, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Nymburk, Praha, Talmberk, Žďár nad Sázavou, Nížkov, Přelouč
UK - Londýn F - Bayonne, Amiens
F -

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Ronny » úte úno 28, 2012 23:33

Zítra během dne naskenuji zápis matky mého dědy a uveřejním. Má žena jíž spí a já jí již nechci nijak rušit. Zítra máme výročí sňatku, tak ať je odpočatá :D

V uvedené kolonce Matka je zapsáno: Anna rozená Černá, narozená v Praze II - č.447, dcera Antonína Černého, obuvníka v Českém Brodě č. 24, a Barbory roz. Novákové z Talinberku. Tak zní přesný zápis. Ronny
Ronny
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 27, 2012 8:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: CZ - Český Brod, Poděbrady, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Nymburk, Praha, Talmberk, Žďár nad Sázavou, Nížkov, Přelouč
UK - Londýn F - Bayonne, Amiens
F -

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod stanley4 » stř úno 29, 2012 0:40

Ak je zápis dobre čitateľný, vkladať ho nemusíte. Potom je ešte možné, že k chybe došlo práve pri písaní toho rodného listu... ak to neznalý farár/úradník zle prepísal z horšie čitateľného dokumentu...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod rolivka » stř úno 29, 2012 6:56

Další možností je, že tato obec je dnes místní částí jiné obce a navíc mohlo dojít k přejmenování nebo přeložení názvu do češtiny. Už tady na foru byl šikovný seznam původních německých místních názvů a jejich českých ekvivalentů, jen se mi jaksi nedaří jej najít a jsem v časové tísni - tak snad později.
rolivka
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv dub 08, 2010 22:19
Bydliště: Choceň

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod blue_rose » stř úno 29, 2012 9:21

poněmčil jsem Talinberk na Talinberg a hledal v Googlu.

1) zde http://books.google.cz/books?id=YDRDAAAAcAAJ&pg=PA94&lpg=PA94&dq=talinberg&source=bl&ots=ZdRxQXXy96&sig=s96SN092ZP5BG6EJJGH8LUmiWY0&hl=cs&sa=X&ei=0NZNT8L0PIHDhAe-pKHzDw&ved=0CCIQ6AEwAA#v=onepage&q=talinberg&f=false byl nalezen výskyt slova Talinberg, přestože bych slovo četl jako Talmberg
2) zde http://books.google.cz/books?id=dC5AAAAAcAAJ&pg=PP45&lpg=PP45&dq=talinberg&source=bl&ots=Jc1JR9YaF0&sig=SKlKXCijF-pM6BkbVXJkQoOyzas&hl=cs&sa=X&ei=0NZNT8L0PIHDhAe-pKHzDw&ved=0CE8Q6AEwBg#v=onepage&q=talinberg&f=false se píše o osobě Johannes de Talinberg
3) a zde http://www.zwv.de/chronik/1990erJahre/chronik1997.htm text ze současnosti, v odstavci Freitag se píše: "Wanderung von Budin auf dem roten Wanderweg nach Talinberg (Burgruine) weiter auf dem roten Wanderweg nach Rathje ..." volně přeloženo jako "Procházka z Budína po červené značce do Talinbergu (zřícenina hradu) a dále na Rataje ..."

Z výše uvedeného bych usoudil, že Talinberk v nalezeném zápise a současný Talmberk jsou s velkou pravděpodobností jedno a to samé místo. Bylo by zajímavé zjistit u nějakého starousedlíka z Talmberku, zda je název Talinberk místně používán, nebo jestli ke změně názvu došlo jen chybou při čtení.
Uživatelský avatar
blue_rose
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned úno 12, 2012 3:00
Bydliště: Trhové Sviny

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Mirra » stř úno 29, 2012 9:23

Mirra
 
Příspěvky: 541
Registrován: sob lis 18, 2006 14:44

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod stanley4 » stř úno 29, 2012 10:02

blue_rose píše:poněmčil jsem Talinberk na Talinberg a hledal v Googlu.
...
3) a zde http://www.zwv.de/chronik/1990erJahre/chronik1997.htm text ze současnosti, v odstavci Freitag se píše: "Wanderung von Budin auf dem roten Wanderweg nach Talinberg (Burgruine) weiter auf dem roten Wanderweg nach Rathje ..." volně přeloženo jako "Procházka z Budína po červené značce do Talinbergu (zřícenina hradu) a dále na Rataje ..."

Z výše uvedeného bych usoudil, že Talinberk v nalezeném zápise a současný Talmberk jsou s velkou pravděpodobností jedno a to samé místo. Bylo by zajímavé zjistit u nějakého starousedlíka z Talmberku, zda je název Talinberk místně používán, nebo jestli ke změně názvu došlo jen chybou při čtení.

postupoval som rovnako (s "g" na konci), tiež by som povedal, že s veľkou pravdepodobnosťou Talimberk/Talinberk/Talmberg označuje tú istú obec. Navyše v odkaze 3) sa ďalej píše "...zurück mit der Eisenbahn oder Wanderung auf dem grünen Wanderweg nach Sazava..." - čiže po výlete naspäť do Sázavy, čo je neďaleko... :)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod artepa » stř úno 29, 2012 10:09

Možná pomůže toto http://www.genea.cz/index.php?id=58&did=554
Pak Acta publica, např. matrika Úžice 02, najít jak psali Tamlberk :-)
Místo narození v Praze zřejmě u sv. Apolináře
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Ronny » stř úno 29, 2012 10:15

Velice děkuji za pomoc! Je vidět, že jsem se obrátil na fundované odborníky. Ještě jednou Vám všem vyslovuji velké PODĚKOVÁNÍ!!! Ronny

P.S. Mám ještě v tomto RL jednu osobu, kterou nedokáži nikam zařadit. Pokud bych tedy ještě mohl obtěžovat?
Ronny
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 27, 2012 8:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: CZ - Český Brod, Poděbrady, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Nymburk, Praha, Talmberk, Žďár nad Sázavou, Nížkov, Přelouč
UK - Londýn F - Bayonne, Amiens
F -

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Ronny » stř úno 29, 2012 10:31

V RL mého dědy Karla Hájka je uvedeno v kolonce otec: Hájek Karel, dělník, narozen v Praze II - č.447, syn Barbory Hájkové, dcery Václava Hájka, zedníka ve Staré Boleslavi, a Anny roz. Hübschové

To je text, kterému nemohu přijít na kloub? V naší rodině jsou tři po sobě pojmenovaný jménem KAREL. Otec je Karel, děda byl Karel a praděda byl též Karel. Teprve prapraděda byl Václav. Od něj tedy začnu. Václav měl za ženu Annu roz.Hübschovou, jejich syn Karel měl za ženu Annu roz. Černou. I oni mají syna Karla a ten si bere za ženu Růženu. Jejich syn je opět Karel (můj otec). Pokud se tedy můj děda narodil rodičům - Karel a Anna roz. Černá, KDO JE TEDY ONA BARBORA HÁJKOVÁ? Ronny
Ronny
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 27, 2012 8:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: CZ - Český Brod, Poděbrady, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Nymburk, Praha, Talmberk, Žďár nad Sázavou, Nížkov, Přelouč
UK - Londýn F - Bayonne, Amiens
F -

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Mirra » stř úno 29, 2012 11:00

Nejprve byl praprapraděda Václav a Anna roz Hübsch, ti měli dceru Barboru, ona měla nemanželského syna Karla Hájka a ten s manželkou Annou roz. Černou mají syna Karla. Ten si bere za ženu Růženu...
Mirra
 
Příspěvky: 541
Registrován: sob lis 18, 2006 14:44

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod artepa » stř úno 29, 2012 11:09

Tak jak píše Mirra :-)
Místo narození Praha II, č. 447 je často, není to samozřejmě pravidlem, místem narození nemanželských dětí. Možná matky z vesnic byly ve službě v Praze anebo je do Phy "uklidili" rodiče
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: předek z Talinberku

Příspěvekod Ronny » stř úno 29, 2012 17:30

Včíl tomu konečně rozumím. Ovšem napadá mne otázka, zda lze otce nezbedníka :roll: dohledat? A pak, jaká je úspěšnost při takovém pátrání?

Ještě pardon, nepoděkoval :oops: jsem za Vaše informace! Jsem začátečník a stále tu nacházím mnoho neocenitelných informací. Často se někde zapomenu a pozdě reaguji na odpovědi, za což se Všem velice omlouvám.
Děkuji Ronny
Ronny
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon úno 27, 2012 8:31
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: CZ - Český Brod, Poděbrady, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Nymburk, Praha, Talmberk, Žďár nad Sázavou, Nížkov, Přelouč
UK - Londýn F - Bayonne, Amiens
F -


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků