Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod Brasl » čtv bře 01, 2012 8:23

Chtěl bych potvrdit to co píše Zrnka písku. Naše kráva z....
V rodokmenu mám prabábu a praprabábu se stejným příjmením. Tchýně se snachou. O 3. a 4. generace dříve si okolo r. 1800 jejich prapradědové vzali manželky stejného příjmení ze stejného města pouze jeden z horního a druhý dolního konce. Nejspíše si dva bratři vzali dvě sestřenice jiného rodu. Mě se obě větve setkávají, a nežli jsem si to ujasnil, tak jsem z toho měl hokej.
A teď si představte co to udělá v rodokmenu když si dva sourozenci vezmou sourozence z jiné rodiny. :-))
Co přesně znamená 3. a 4. stupeň je zajímavá otázka i pro mne. :-))
U mne se jedná o určitou oblast, a těch společných předků se najde v různých liniích vícero.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod Lyra » čtv lis 20, 2014 22:57

Diskuse je již sice poněkud staršího data, ale nedá mi to, abych pro případ, že by někdo narazil na podobný problém, nedoplnila vysvětlení, jak mohou být snoubenci v příbuzenství zároveň 3. i 4. stupně. Mám tento případ přímo ve svém rodě, v matrice to bylo uvedeno také s podobnou poznámkou.

Jedná se o to, že společný předek byl od obou snoubenců vzdálen různý počet generací. V mém případě pro ženicha to byl jeho pradědeček a pro nevěstu prapradědeček. Tj. dědeček ženicha a pradědeček nevěsty byli bratři (ověřeno podrobným genealogickým bádáním). Ženich byl tedy od společného předka vzdálen o 3 generace a nevěsta o 4 generace, a proto se v matričním zápisu hovoří o pokrevním příbuzenství 3 a 4 stupně.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 37 návštevníků