Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod pg » sob úno 25, 2012 23:38

Setkali jste se nekdo s poznamkou o pribuznosti zenicha a nevesty? Jak chapat, kdyz se u snatku uvadi 3. a 4. stupen pokrevniho pribuzenstvi? Mate me ta spojka "a". Kdyby si nebyli jisti, tak by tam melo byt "nebo". Anebo plati oboje, tzn. ze byli z jedne strany pribuzni 3. stupne a v jinem smeru pak jeste pribuzni 4. stupne? Ale ze by to v roce 1779 takhle peclive vsechno sledovali a zjistovali...?

http://img24.eu/images/f1zbswfu.jpg
Obrázek

Nad tou trojkou je neco maleho, co nedokazu rozlustit. Mozna je to ale nepodstatne, treba jen latinska koncovka k te cislovce (tercio nebo tercia).

Joannes Gebauer Viduus Colonus.
cum Marina Antonii Schönk Colo
ni Filia cum 3. et 4. Gradu Con
sangvinitatis.

Joannes Gebauer vdovec sedlak
s Marinou Antonia Schönka sedlaka
dcerou se 3. a 4. stupnem pokrevniho
pribuzenstvi.
Uživatelský avatar
pg
 
Příspěvky: 111
Registrován: pon led 04, 2010 22:06
Bydliště: Oppavia, Silesia / Turicum, Helvetia
Oblast pátrání: Opavské Slezsko: Lesní Albrechtice / Olbersdorf (Waldolbersdorf), Rosochatský mlýn / Rosochatzer Mühle, Jelenice / Hirschdorf, Březová / Bries, Jančí / Jantsch, Větřkovice / Dittersdorf, Kaménka / Kamitz, Véska / Dörffel, Vlkovice / Wolfsdorf, Bílovec / Wagstadt, Stará Ves / Altstadt, Hlubočec / Tiefengrund, Jakubčovice / Jakubschowitz, Skřípov / Skripp
Valašsko: Růžďka, Bystřička

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod duros » ned úno 26, 2012 7:06

Takze, zoradim Vam vysledky hladania od najjednoduchsich po najpodrobnejsie:-)
http://www.okoun.cz/boards/rodokmeny,_g ... 1063366713
http://www.katolik.cz/otazky/ot.asp?ot=3338
http://vsp.blog.cz/0510/pribuzenstvi-ja ... manzelstvi
http://gotiskovo.webnode.cz/news/manzelstvi-v-case-/

V tom poslednom je tusim dost skopirovaneho textu z predposledneho clanku, ale zda sa mi prehladnejsie napisany.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod pg » ned úno 26, 2012 8:34

Diky za zajimave odkazy. Jestli to chapu dobre, tak podle rimskokatolickeho pocitani znamena:

3. stupen - bratranec a sestrenice
4. stupen - stryc a neter nebo teta a stryc

Ale jak pak rozumet tomu, ze je tady uvedeno: 3. a 4.stupen? Tezko mohli byt oboji soucasne... :?:
Uživatelský avatar
pg
 
Příspěvky: 111
Registrován: pon led 04, 2010 22:06
Bydliště: Oppavia, Silesia / Turicum, Helvetia
Oblast pátrání: Opavské Slezsko: Lesní Albrechtice / Olbersdorf (Waldolbersdorf), Rosochatský mlýn / Rosochatzer Mühle, Jelenice / Hirschdorf, Březová / Bries, Jančí / Jantsch, Větřkovice / Dittersdorf, Kaménka / Kamitz, Véska / Dörffel, Vlkovice / Wolfsdorf, Bílovec / Wagstadt, Stará Ves / Altstadt, Hlubočec / Tiefengrund, Jakubčovice / Jakubschowitz, Skřípov / Skripp
Valašsko: Růžďka, Bystřička

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod Vladimír Kafka » ned úno 26, 2012 11:35

pg píše:Diky za zajimave odkazy. Jestli to chapu dobre, tak podle rimskokatolickeho pocitani znamena:

3. stupen - bratranec a sestrenice
4. stupen - stryc a neter nebo teta a stryc

Ale jak pak rozumet tomu, ze je tady uvedeno: 3. a 4.stupen? Tezko mohli byt oboji soucasne... :?:

V uvedeném textu je to ale právě opačně. Bratranec a sestřenice je 4. stupeň a strýc a neteř třetí. Je to i logické.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod duros » ned úno 26, 2012 11:44

Tak som sa do toho zacital a podla mna by sa malo vychadzat z nasledovneho (citujem):
"Středověké kanonické právo vycházelo při počítání stupňů z germánského práva, které používalo tzv. parantelní systém /označovaný též jako lineální či lineograduální/. Základní jednotkou vzdálenosti příbuzných byla v tomto případě tzv. parantela, přičemž v první parantele byli ti, kdo pocházeli od nejbližšího předka /ascendenta/, tzn. vlastní děti s dalšími potomky. Druhou parantelu tvořili rodiče a jejich potomci /descendenti/, třetí parantelu prarodiče a jejich descendenti atd. Vzdálenost příbuzenství se však počítala nejen podle parantel, ale i uvnitř parantel, a to podle stupňů ke společnému předkovi. Obecně byl pak například vnuk, jenž náležel do první parantely, bližším příbuzným než bratr a bratranec. Vedle parantelního systému se v germánském právu setkáme také s počítáním podle příbuzenských větví /ze strany matky a otce, děda a báby - celkově až osm větví/. Československé právo bylo parantelním systémem rovněž ovlivněno."
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod pg » ned úno 26, 2012 13:39

Vladimír Kafka píše:V uvedeném textu je to ale právě opačně. Bratranec a sestřenice je 4. stupeň a strýc a neteř třetí. Je to i logické.
Ano, omlouvam se, napsal jsem to predtim opacne. Stejne ale porad nechapu, co znamena 3. a 4.stupen.
Uživatelský avatar
pg
 
Příspěvky: 111
Registrován: pon led 04, 2010 22:06
Bydliště: Oppavia, Silesia / Turicum, Helvetia
Oblast pátrání: Opavské Slezsko: Lesní Albrechtice / Olbersdorf (Waldolbersdorf), Rosochatský mlýn / Rosochatzer Mühle, Jelenice / Hirschdorf, Březová / Bries, Jančí / Jantsch, Větřkovice / Dittersdorf, Kaménka / Kamitz, Véska / Dörffel, Vlkovice / Wolfsdorf, Bílovec / Wagstadt, Stará Ves / Altstadt, Hlubočec / Tiefengrund, Jakubčovice / Jakubschowitz, Skřípov / Skripp
Valašsko: Růžďka, Bystřička

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod zrnka písku » ned úno 26, 2012 18:39

Uvažuju o tom celý den a myslím, že je to sice přitažené za vlasy, ale na malých vesnicích "reálné", aby šlo příbuzenství 3. i 4. stupně, jen nevím, jestli to dokážu logicky a smysluplně popsat :-)

začnu 4. stupněm: beru si bratrance z matčiny strany (syna matčina bratra)
a současně (stupeň 3) tento můj ženich je vdovcem a měl za první manželku otcovu sestru => je mým strýcem

edit: převedeno na váš konkrétní případ - stačí, aby aby otec Joannese a matka Marie byli sourozenci a Joannes měl za první ženu sestru Antonína
což na vesnici jako byla předpokládám Stará Ves není problém zas až takový... naše kráva z vaší louže
uf :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod pg » ned úno 26, 2012 20:39

zrnka písku píše:Uvažuju o tom celý den a myslím, že je to sice přitažené za vlasy, ale na malých vesnicích "reálné", aby šlo příbuzenství 3. i 4. stupně, jen nevím, jestli to dokážu logicky a smysluplně popsat :-)

začnu 4. stupněm: beru si bratrance z matčiny strany (syna matčina bratra)
a současně (stupeň 3) tento můj ženich je vdovcem a měl za první manželku otcovu sestru => je mým strýcem

edit: převedeno na váš konkrétní případ - stačí, aby aby otec Joannese a matka Marie byli sourozenci a Joannes měl za první ženu sestru Antonína
což na vesnici jako byla předpokládám Stará Ves není problém zas až takový... naše kráva z vaší louže
uf :-)

Zajimave, tahle kombinace me nenapadla. To by ale znamenalo, ze by v tomto pripade ten 3. stupen ale vlastne nebylo pokrevni pribuzenstvi. A jestli jsem dobre pochopil ta vysvetleni, jak se ty stupne pocitaji, tak zde by melo jit vzdy o pokrevni pribuzenstvi, jelikoz se vlastne pocita pocet porodu, ktere deli oba novomanzele od sebe.

No, v kazdem pripade budu patrat dal po predcich Mariny Schönk a jestli na neco prijdu, tak to sem pak hodim...

PS: Tento Joannes Gebauer nebyl ze Stare Vsi nybrz z (Lesnich) Albrechtic :).
Uživatelský avatar
pg
 
Příspěvky: 111
Registrován: pon led 04, 2010 22:06
Bydliště: Oppavia, Silesia / Turicum, Helvetia
Oblast pátrání: Opavské Slezsko: Lesní Albrechtice / Olbersdorf (Waldolbersdorf), Rosochatský mlýn / Rosochatzer Mühle, Jelenice / Hirschdorf, Březová / Bries, Jančí / Jantsch, Větřkovice / Dittersdorf, Kaménka / Kamitz, Véska / Dörffel, Vlkovice / Wolfsdorf, Bílovec / Wagstadt, Stará Ves / Altstadt, Hlubočec / Tiefengrund, Jakubčovice / Jakubschowitz, Skřípov / Skripp
Valašsko: Růžďka, Bystřička

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod duros » ned úno 26, 2012 21:06

Zrnka pisku previedla do ludskej reci to, na co som poukazoval vo svojom citate...a sice, ze treba hladat v oboch liniach pribuzenstvo;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod zrnka písku » ned úno 26, 2012 21:31

duros píše:Zrnka pisku previedla do ludskej reci to, na co som poukazoval vo svojom citate...a sice, ze treba hladat v oboch liniach pribuzenstvo;-)


Ale lámala jsem si s tím (po plese) hlavu celý den :D
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod zrnka písku » ned úno 26, 2012 21:35

pg píše:PS: Tento Joannes Gebauer nebyl ze Stare Vsi nybrz z (Lesnich) Albrechtic :).


O to větší pravděpodobnost mé teorie o kravách a loužích - při velikosti vsi přímá úměra :) :)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod calmar » pon úno 27, 2012 20:13

No nevím, nejsem si tím počítáním, které tady uvádíte, moc jistý. Když jsem měl několikrát v matrice poznámku o příbuzenství 3. gradu, šlo vždy o "vlastníky", tedy o osoby, jejichž rodičové byli si navzájem bratranci/sestřenice. Příbuzenství 2. gradu jsou pak sestřenice - bratranec; pro takový sňatek bylo třeba dispens od papeže a pochybuji, že některý běžný smrtelník toho mohl dosáhnout, pro 3. stupeň stačil dispens místního ordináře.
Pokud jde o to "3. a 4.", mám takový dojem, že ti, co jsou si příbuzni ve 3. stupni, jsou si logicky příbuzni i ve 4. stupni. Poctivý farář - úředník to tak mohl napsat proto, že měl prostě stanovenou kategorii "příbuzenství 4. stupně" a ta nakonec byla naplněna, a tak to zaznamenal.
Nedaleko - v Guntramovicích - mám taky takovou poznámku u sňatku, ale jelikož se guntramovické matriky moc nedochovaly, už nezjistím, jak příbuzní vlastně byli :-(
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod zrnka písku » úte úno 28, 2012 5:33

calmar píše:No nevím, nejsem si tím počítáním, které tady uvádíte, moc jistý. Když jsem měl několikrát v matrice poznámku o příbuzenství 3. gradu, šlo vždy o "vlastníky", tedy o osoby, jejichž rodičové byli si navzájem bratranci/sestřenice. Příbuzenství 2. gradu jsou pak sestřenice - bratranec; pro takový sňatek bylo třeba dispens od papeže a pochybuji, že některý běžný smrtelník toho mohl dosáhnout, pro 3. stupeň stačil dispens místního ordináře.
Pokud jde o to "3. a 4.", mám takový dojem, že ti, co jsou si příbuzni ve 3. stupni, jsou si logicky příbuzni i ve 4. stupni. Poctivý farář - úředník to tak mohl napsat proto, že měl prostě stanovenou kategorii "příbuzenství 4. stupně" a ta nakonec byla naplněna, a tak to zaznamenal.
Nedaleko - v Guntramovicích - mám taky takovou poznámku u sňatku, ale jelikož se guntramovické matriky moc nedochovaly, už nezjistím, jak příbuzní vlastně byli :-(


Určitě se s vámi nechci přít, nejsem školená v církevním právu, ale napadlo mě při téhle debatě, že právníka znám a zeptala jsem se, zda na to není nějaká poučka dnešní. Přišlo mi toho mailem víc, nejlidovější vyjádření bylo toto:

...
já jsem počítající subjekt - jeden porod od mého otce = 1. stupeň, dva porody od mého děda (musel se narodit mezitím můj otec a pak já) = 2. stupeň / jeden porod k mému synovi = 1. stupeň, dva porody k mému vnukovi (nejprve se muselo narodit můj syn, poté vnuk) = 2. stupeň, když počítáme stupeň mezi mým pradědem a a mým vnukem, jedná se o 5.stupeň - nejprve se narodil pradědovi můj děd (1. porod), jemu můj otec (2. porod), pak já (3. porod), pak můj syn (4. porod) a jeho syn (5. porod)
...
se svým sourozencem jsem ve 2. stupni - nejprve jsem se narodil já, pak můj sourozenec
se svým strýcem jsem ve 3. stupni - nejprve se narodil strýc, pak můj otec a pak já
se svým bratrancem jsem ve 4. stupni - narodili se strýc, pak otec, pak já, pak můj bratranec
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod namor » úte úno 28, 2012 8:09

K tomuto problému i k mnoha jiným v církevním právu doporučuji načíst příručku "Úřední sloh církevní" od Klementa Borového, vydanou v roce 1887 v Praze. Na straně 615 v § 157 je kapitola "Dispense v překážkách manželských vůbec". Popsáno obsáhle s mnoha grafickými vyobrazeními jednotlivých případů.


http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... do?id=5853
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Re: Snatek 1779, pribuzenstvi 3. a 4. stupne

Příspěvekod calmar » úte úno 28, 2012 17:19

Zajímavá publikace. Na str. 585 je vlastně vysvětlen ten počítací problém: v kanonickém právu se počítají stupně jinak než v právu civilním (římském). To, co uvádí v citaci Zrnka písku, je právě ono římsko-civilní počítání; v počítání církevním v boční linii jde vlastně o počet generací ke společnému předkovi: tedy jak jsem psal výše: 2. stupeň = bratranec - sestřenice, společní prarodiče; 3. stupeň - společní praprarodiče atd.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků