Chybějící svatební záznam

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zlodějka knih » úte srp 22, 2017 13:53

Dobrý den,
mám problém, že nemohu dohledat svatební záznam. Ženich pocházel z Hroubovic (Josef Brada) a nevěsta z Třeště (Fany Grünberg). Svatba by měla proběhnout v letech 1860 - 1868.
V Hroubovicích jsem dohledala pouze index a v Třešti by teoreticky měl být taky záznam o svatbě a ten nemůžu dohledat. Nebo se mýlím a dělám někde chybu?

http://www.badatelna.eu/fond/1073/repro ... roId=87705

Za případnou odpověď a radu předem děkuji.

MK
Zlodějka knih
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 03, 2017 14:04

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Burča » úte srp 22, 2017 14:48

Taky jsem nebyla úspěšná. Vypadá to, že kniha, kterou hledáte, jednoduše chybí. V knize s číslem 530 začínají svatby v Hroubovicích až od roku 1875, stranou 45: http://www.badatelna.eu/fond/1073/repro ... roId=86827. A vy byste potřebovala stranu 36 :-( Ani v kontrolních matrikách jsem nic nenašla.
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zlodějka knih » úte srp 22, 2017 15:01

Děkuji za odpověď. Předpokládala jsem, že v Hroubovicích kniha chybí, ale nevím, proč nemůžu záznam o svatbě najít v matrice v místě narození nevěsty, tedy v Třešti...

MK
Zlodějka knih
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 03, 2017 14:04

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zora » úte srp 22, 2017 15:13

Víte něco o působení mužů z těchto rodů v židovských obcích? Už tady proběhla svatba v jiné obci proto, že někdo z rodiny právě v této obci zastával významné postavení uvnitř židovské obce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zlodějka knih » úte srp 22, 2017 15:25

To nevím...ale měla jsem na mysli to, že by záznam o svatbě měl být zaznamenán i v matrice v Třešti, odkud pocházela nevěsta.

MK
Zlodějka knih
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 03, 2017 14:04

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zora » úte srp 22, 2017 15:56

Asi je to možné, s tím jsem se ale v židovských matrikách zatím nesetkala. Fakt je ten, že v nich hledám zcela výjimečně, židovské předky nemám, spíš, když vyhledávám něco, co mě zajímá...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zlodějka knih » úte srp 22, 2017 16:59

Vzhledem k tomu, že v Hroubovicích kniha z tohoto období chybí, napadlo mě to zkusit přes nevěstu, abych se posunula dál...ale možná, že to tak opravdu není a v matrice v Třešti se tento údaj nezapisoval...což je škoda :(

Zdravím
MK
Zlodějka knih
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 03, 2017 14:04

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zora » úte srp 22, 2017 17:21

Obávám se, že židovské svatby se opravdu v mnohém lišily od křesťanských a já vlastně vůbec nevím, kde se svatba konala, tedy ve smyslu zda striktně - předpisově- u jednoho ze snoubenců, nebo podle rozhodnutí snoubenců třeba i jinde...

Zdravím, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Zlodějka knih » úte srp 22, 2017 18:20

Zda je to tak vždy, netuším, ale u mě se svatby vždy konaly v obci ženicha či nevěsty. Ale zápisy někdy byly zapsány v obou matrikách (nevěsty i ženicha) a někdy bohužel ne...

Děkuji a zdravím
MK
Zlodějka knih
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 03, 2017 14:04

Re: Chybějící svatební záznam

Příspěvekod Burča » úte srp 22, 2017 21:05

Taky mám zkušenost, že v židovských matrikách jsou často zápisy o svatbě v obcích ženicha i nevěsty. A klasické pravidlo, že svatba se konala vždy u nevěsty, tam rozhodně neplatí.
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků