jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Juliene » sob srp 19, 2017 21:58

dobrý den, podařilo se mi s vaší pomocí dohledat předky, ale pořád mi není jasné stěhování rodiny: asi 200 let bydleli v obci Lubné na Vysočině, následně po tom co se můj předem Jan Vojta oženil se přestěhovali do Újezdu u Tišnova (dělal hospodského zde) minimálně do roku 1877, načež je psán jako hospodský v Křižínkově (potrzeno narozením posledního dítěte). Proč by se stěhovali když měl slušnou práci hospodského v Újezdu a šel dělat hospodského do křižínkova? není to divné? následně o 3 rokyp ozději umírá


děkui za tipy/rady kde hledat nebo jak najít vysvětlení
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Zora » sob srp 19, 2017 22:24

chtělo by i upřesnit zda byl
zaměstnanec nebo pronajímatel hospody, nebo majitel hospody.- přesně, jak píše Monika.

JInak - na stará kolena třeba tolik nezastal, hledal menší hospodu.
ale je to tak povšechný dotaz na běžnou situaci, že rozhodně skutečnost nezjistíte.
Taky mám hospodské - majitele a nájemce, mladý syn měl hospodu v okolí, starší otec byl již váženým měšťanem. Tak to šlo asi dvě nebo tři generace...spíš asi více - stopa nejstaršího se mně ztrácí cca kolemr. 1700 . Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Juliene » ned srp 20, 2017 21:33

super, děkuji za tipy, nenapadlo mě, že mohl být i nájemce, zjhistím si to
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Juliene » ned srp 20, 2017 23:11

údaje jsem našla zde: u sňatku 3.11.1874 Jan Vojta - hostinský v Aujezdě (předpokládám, že tím myslí újezd u tišnova)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=94 (vlevo nahoře)

a v zápisu o úmrtí na matrice: Jan Vojta podruh a hostinský v Křižínkově (umřel ve věku 35let)
-zcela jistě se jedná po tutéž osobu - věk i datace sedí.


teď to ještě procházím, je to divné.
u narození dětí je uvedeno:Maria Vojtová - otec Jan Vojta - řezník v Oujezdě, manželka Františka rozená Staněk (předtím u sňatku je napsáno Františka rozená Malon)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=193


a tady pro změnu, po jeho smrti se jeho manželka vdala a zase se o něm píše jako řezníku a hostinském v Křižínkově (nikoli Oujezdu)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=96

nenapadá někoho něco prosím?
sňatek otce 8.2.1839 (František Vojta s Františkou Mallon) jsem našla, ale proč jer někde uvedeno Staněk? jestli je to chyba??
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=121

děkuji moc za radu
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod zeter » ned srp 20, 2017 23:33

ono to stěhování taky nemuselo být úplně dobrovolné, mohl se například znelíbít místním nebo se nějak dostat do dluhů, je tisíc a jeden důvod, proč někomu mohla na vsi začít hořet půda pod nohama. - různé exekuce a podobné radosti byly tehdy docela běžné záležitosti. Zkuste taky možná prohledat denní tisk na Krameriovi a v Digitální knihovně MZK, jestli nenajdete nějakou dražební ohlášku nebo jinou takovou radost.
zeter
 
Příspěvky: 3303
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Juliene » ned srp 20, 2017 23:35

aha tyto prameny neznám. ten denní tisk myslíte KRamerius a to je v moravské zemské knihovně? nebo jak jste to přesně myslel? děkuji jsem v tomto očividně naprosto neznalá. zatím jsem používala matriky +rlůzné formy katastrů
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Zora » pon srp 21, 2017 0:08

kramerius.nkp.cz

digitalizované staré noviny a monografie

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod zeter » pon srp 21, 2017 7:30

jednak Kramerius, odkaza dala Zora, jednak

http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/

a další velmi užitečný nástroj je ještě podobná stránka rakouská - ANNO-Suche

http://anno.onb.ac.at/anno-suche#search ... ple&from=1

Zpravidla na stejný dotaz vyhodí každá něco trochu jiného... je potřeba počítat s různými podobami jmen a i s existencí spousty zkomolenin (z nedokonalého automatického rozpoznávání textu).

Já jsem díky těmhle vyhledavačům už ledacos rozpletl, stačí, aby se předek připletl k něčemu mediálně (často bulvárně) zajímavému, a hned je o zábavu postaráno.
zeter
 
Příspěvky: 3303
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Zora » pon srp 21, 2017 7:47

matriky.msts.cz

je tam množství odkazů, které mohou pomoci i v jiných případech, situacích...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Zora » pon srp 21, 2017 15:29

Juliene píše:údaje jsem našla zde: u sňatku 3.11.1874 Jan Vojta - hostinský v Aujezdě (předpokládám, že tím myslí újezd u tišnova)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=94 (vlevo nahoře)


a v zápisu o úmrtí na matrice: Jan Vojta podruh a hostinský v Křižínkově (umřel ve věku 35let)
-zcela jistě se jedná po tutéž osobu - věk i datace sedí.


teď to ještě procházím, je to divné.
u narození dětí je uvedeno:Maria Vojtová - otec Jan Vojta - řezník v Oujezdě, manželka Františka rozená Staněk (předtím u sňatku je napsáno Františka rozená Malon)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=193


a tady pro změnu, po jeho smrti se jeho manželka vdala a zase se o něm píše jako řezníku a hostinském v Křižínkově (nikoli Oujezdu)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=96

nenapadá někoho něco prosím?
sňatek otce 8.2.1839 (František Vojta s Františkou Mallon) jsem našla, ale proč jer někde uvedeno Staněk? jestli je to chyba??
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=121

děkuji moc za radu


-------------------------------------------


snatek 1876 ženich Jan Vojta, rodiče František a Františka, roz. Melon a manželka Kristina Ožvalda
narození 1875 Maria otec Jan Vojta, syn Františka a Františky, rozené Staněk, matka Kristina

on je asi problém v tom, že Marie se narodila jako nemanželská svobodné matce, a údaje o otci byly do matriky dopisovány dodatečně. Je možné, že při dopisování příjmení matky "nevlastního" otce udělal zapisující chybu.
Nemanželské dítě se narodilo svobodné matce Kristině v Újezdě, svatba se konala v Krčmě u matky nevěsty, zde musel ženich předložit křestní list (uvedeni rodiče). Je možné, že případná legitimizace proběhla "na dálku", tedy že k ní došlo v Krčmě a informace o ní došla do farnosti Dolní Loučky písemně.

Máte nalezené ještě nějaké další děti?
Je možné, že příčinou přechodu do menší hospody mohla být nemoc, která ovlivňovala jeho fyzické schopnosti.
Rozhodující by měl být údaj u svatby .
Z

edit - tady je ještě dcera Hedvika, opět je jako babička uvedena Staňková
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=194

Je možné, že se otec František podruhé oženil? Jinak bych řekla, že u narození dětí se jen nahlašovalo, to, že rodiče novorozence byli oddáni, kněz věděl, (to se opravdu velmi hlídalo) a tak zapsal to, co mu nahlásili... nebo si údaje opsal od prvního (nevlastního) dítěte Marie, kde to bylo nesprávně.
Nenarodily se ještě někde jinde další děti?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Juliene » stř srp 23, 2017 13:03

děkuji za tipy, odkazy na kramerius a Anno-suche zkusím.
co se týče dětí Jana Vojty a Kristýny - tak jsem našla tu Marii (viz výše) a Hedviku (jak uvádíte také) a Bohumila (nalezeno na matrice *1881 - syn Jan Vojty hostinského v Křižínkově a Kristýny z rodu Osvald.

co se týče toho příjmení, tak to asi bnapsali omylem jméno matky Františky. v Zápise sňatku rodičů Jana Vojty je napsáno (Františka dcera pololáníka Franze Mallon a Antonye rozené Staněk)

zatím to nevysvětluje to stěhování ale zkusím ty doporučení zdroje a uvidím. Snažila jsme se optat i na obcích - Křižínklově a újezdu, ale to bohužel nic.
Juliene
 
Příspěvky: 239
Registrován: úte zář 08, 2015 12:37
Oblast pátrání: Vysočina,Mitrov, Habří,Lubny

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod Zora » stř srp 23, 2017 13:47

důvod stěhování bych viděla jako zcela "běžný", šelk tam, kde mu to vyhovovalo, ať už z hlediska ekonomických možností nebo z hlediska fyzických. Toi, že šel do menší obce, nutně neznamenalo, že šel na horší, třeba byla v Křižínkově pouze jedna hospoda, zatímco v Újezdě byla konkurence...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod zlimpkk » ned srp 27, 2017 10:23

hostinska zivnost byla zivnost licencovana. Pokusil bych se vyhledat ve fondech prislusnych okresnich hejtmanstvi slozky jednotlivych hospod.
zlimpkk
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon pro 28, 2015 0:56
Oblast pátrání: Litomyšl, Polička, Svratka, Kravařsko, Napajedla, Kojetín, Přerov

Re: jak zjistit důvody stěhování kol roku 1870-1880

Příspěvekod standam » pát zář 01, 2017 20:44

V druhe poiovine devatenacteho stoleti se na provozovani napr obecnich hospod bezne vypisovalo vyberove rizeni.
Mohlo jit nejenom o pronajem hospody, ale celeho hospodarstvi (polnosti, luk, lesa).
Kdo dal vice vyberko vyhral ;)
Stehovani mohlo byt bud z duvodu preplaceni jinym najemcem a nebo naopak ziskani lukrativnejsi hospody.
standam
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát dub 18, 2014 20:13


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků