Vyřešeno - Národní archivní dědictví - NAD

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřešeno - Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod badatel84 » sob srp 19, 2017 17:04

Dobrý den,
potřeboval bych objasnit, jak se jednotlivé archiválie řadí do systému NAD (pokud vůbec nějaký jasný systém je).
Po několika hodinách googlení jsem byl schopen zatím pouze zjistit zhruba toto:
NAD - národní archivní dědictví = celostátní evidence archivních fondů a archiválií
- Ústřední evidence Národního kulturního dědictví je v kompetenci Ministerstva vnitra České republiky a tvoří ji evidenční listy a evidence archivních pomůcek.
- Ústřední evidenci NAD vede Odbor archivní správy Ministerstva vnitra ČR. Na jeho internetových stránkách je přístupná databáze některých ze soustředěných informací.

Což mi moc nepomohlo, protože mi jde především o:
1) Má každý fond archiválií vlastní, jedinečné číslo NAD?
- vím, že např. matriky v SOA v Třeboni jsou v jednom fondu a ten má NAD 24 (ukázka níže - farní úřad Albrechtice nad Moravou)
https://digi.ceskearchivy.cz/DA?menu=3&id=2001
- ale v rámci SOA a jejich stránek pomůcky se podívám do:
SOA Praha -> Státní oblastní archiv v Praze -> Fondy -> a hned první fond je Krajský úřad Beroun • NAD 1
ALE jako NAD 1 je zařazen i Archiv obce Arnoštovice pod SOkA Benešov a Okresní národní výbor Beroun pod SOkA Beroun
SOA Praha -> Státní okresní archiv Benešov -> Fondy -> Archiv obce Arnoštovice • NAD 1
SOA Praha -> Státní okresní archiv Beroun -> Fondy -> Okresní národní výbor Beroun • NAD 1
a jako NAD 2 jsou u obou SOkA uvedeny jiné typy fondů (Benešov = Archiv obce Bedrč • NAD 2 a Beroun = Okresní úřad Beroun • NAD 2)
http://pomucky.soapraha.cz/
=> každý větší archiv (SOA, NA apod.) vlastní sérii číslování NAD? Mě se to z výše uvedeného takto jeví...
2) Je někde ke stažení kompletní seznam zařazení dle NAD (tedy NAD 1 = něco, NAD 2 = něco,... atd.)? Protože na stránkách MV jsem nic takového nenašel.

Ptám se hlavně z důvodu co nejlepší citace zdrojů/pramenů v rámci mého genealogického bádání. Protože dle mého názoru se bez pořádného ozdrojování dají veškeré zjištěné informace/osoby/předci považovat za hezkou neověřenou mytologii (kterou si můžu krásně navymýšlet) a nikoliv za pořádnou a poctivou práci.

Snad mi někdo dokážete celou věc objasnit, protože můj rozum na to nestačí :D
Naposledy upravil badatel84 dne ned zář 10, 2017 13:52, celkově upraveno 1
badatel84
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 22, 2015 19:33

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod ductrix » ned srp 20, 2017 10:33

Dobrý den,
nejsem odborník, ale myslím si, že každý archiv má svou vlastní řadu NAD. Neumím si dost dobře představit, že by existovala jen jedna celostátní řada NAD. Řekla bych, že je to obdobné jako u knihoven. Také má každá svou řadu signatur pro svůj fond.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod Jan » ned srp 20, 2017 10:58

Každý archiv má vlastní systém značení konkrétních fondů, nemůžete pak vyhledávat tak jak píšete v tématu, s NAD to nemá naprosto nic společného.
Existuje celostátní databáze NAD na této adrese http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx
Všechny archivy v ČR užívají databázovou aplikaci PEVA (povinná evidence archivů) která vytvoří databázi a z těchto databází Archivní zpráva vytvoří každý rok databázi NAD.
Na př. matriky jsou v SOA jeden konkrétní fond a to i v NAD a pro jednotlivé matriky má SOA vlastní systém značení a v NAD je uváděn počet matrik a metráž.
Stejně to funguje i v jednotlivých fondech a orientovat se ve fondu lze pouze pomocí archivní pomůcky (pokud je fond zpracován).
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod badatel84 » čtv srp 24, 2017 11:01

Děkuji za objasnění a za odkaz na tu celostátní databázi NAD.

A ještě pár dotazů tentokráte na vztah archivního fondu a archivní pomůcky.
Například tady jsou obecné informace o archivním fondu matrik a je tam uvedeno i číslo archivní pomůcky:
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/sb ... 1587-1949/
Dá se toto číslo pomůcky zároveň považovat i za číslo toho fondu (abych si případně všude nemusel psát celý název fondu a mohl použít jen toto číslo)? A může ho archiv někdy změnit na jiné?
V té databázi mvcr je jen název fondu, bez nějakého čísla čí označení fondu.
A zase třeba v SOA Plzeň jsem našel u matrik číslo fondu (např. http://www.portafontium.eu/register/soap-pn/boc-01), ale když se podívám do seznamu matrik (pdf tady http://www.soaplzen.cz/seznam-matrik), tak tam je zase číslo AP, které je jiné. Z toho mi plyne, že minimálně v SOA Plzeň to tak není.

Na všchno se ptám z důvodu, že si vytvářím vzor pro citaci různých pramenů (používám Legacy, kde se dají automatické citace vytvořit) a zatím vypadá takto:
MATRIKY
Uloženo v: ; archivní fond: ; značka/číslo fondu: ; NAD: ; časový rozsah svazku: ; inventární číslo: ; signatura: ; obsah svazku: ; územní rozsah svazku - lokalita: ; typ matriky: ; jazyk matriky: ; počet stran/listů ; počet snímků: ; Dostupné z: <>.

Navíc třeba SOA Třeboň má ještě kolonku pořadové číslo (protože některé fary mají třeba 20 matrik), SOA Zámrsk má v tom pdf inventárního seznamu zase evideční jednotku, které je ale unk1-unk11355 (u té předpokládám, že dokud nebudou digitalizovány všechny matriky, tak nebude finální podoba, pokud vůbec bude použito)...
Tedy z mého pohledu naprostá nejednotnost, zmar a čert aby se v tom vyznal...

Existuje tedy nějaká literatura, kde jsou zasady archivnictvi (se kterými se genealog může běžně setkat) nějak srozumitelně vysvětleny? Protže je možné, že si podobné otázky budu klást u spousty různých věcí :).
badatel84
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 22, 2015 19:33

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod ductrix » čtv srp 24, 2017 12:34

Podle mého názoru má každý archiv svou unikátní řadu NAD a pokud je konkrétní fond zpracován, tak se k němu váže AP (archivní pomůcka) a ty mají také svou unikátní řadu v daném archivu. Takže jeden fond např. SOA Praha: ČKD PRAHA - závod Elektrotechnika • NAD 2589,
Evidenční číslo archivní pomůcky: 817
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod badatel84 » sob srp 26, 2017 15:53

Ještě jsem se snažil zjistit něco více, ale bez výsledku. Předpokládám tedy, že to bude, tak jak píšete a jak je to vidět v Plzni.
Každopádně díky za reakce a vysvětlení.
badatel84
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 22, 2015 19:33

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod Jan » sob srp 26, 2017 17:34

Pokud se týká matrik tak má každý archiv jiný způsob vyhledávání a značení, proto také musíte vycházet z toho jak si vytvořit šablonu aby bylo jednoduché zápis najít
U programu co používám jsou údaje zjistitelné a je tam uveden archiv, autor matriky, značka (signatura) a snímek + odkaz na snímek. Navíc ke každé události *, oo a + je přiložen
snímek konkrétního zápisu.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Národní archivní dědictví - NAD

Příspěvekod badatel84 » ned zář 10, 2017 13:51

Já jsem začal využívat Legacy Family Tree a tam se dají vytvořit šablony pro různé typy konkrétních zdrojů, jako je jednotlivá matrika z nějakého archivu (umístění archivu lze vyplnit pouze jednou a pak už ho jen jednoduše volit ze seznamu, jak má vypadat první citace, jak má vypadat následující citace, přepis zápisu, různé poznámky k zápisu a spousta dalších věcí). Pak z toho všeho jde vytvořit šablona pro reporty -> co se má na jednotlivé reporty (výstupy) tisknout a co nikoliv. Proto jsem chtěl mít jasno jestli NAD je celostátní věc nebo konkrétního archivu, vztah ap a fondu atd., abych ty šablony měl od začátku správně vytvořené (abych měl jasně dané vzory - viz čtvrtý příspěvek a pokud někde není uvedena třeba signatura a jinde zase inventární číslo matriky, tak to chybějící vynechám).
badatel84
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 22, 2015 19:33


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků