Nejasnosti ve snubních protokolech

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Nejasnosti ve snubních protokolech

Příspěvekod Věra Mátlová » pát srp 18, 2017 8:55

Ta oblast byla jistě strašně poznamenaná v první válce - asi nejkrutější boje se odehrávaly rok a půl na právě tady sočské frontě - a nejspíš původní obyvatelstvo dočasně muselo odejít. Taky se tam pak několikrát měnila hranice mezi Itálií a Srbochorvatskem, později s Jugoslávií podle převažujícího obyvatelstva slovinské národnosti. Takže byl Váš předek spíš Slovinec? Zuodar je dodnes jméno jedné z vedlejších vesnic.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Nejasnosti ve snubních protokolech

Příspěvekod Morrigan » pát srp 18, 2017 11:19

Paní Zora: Já to nemyslela tak, že by ty údaje byly zastaralé, jen mi nedošlo, na co by ten list potřeboval tak dlouho po otcově smrti. Děkuji za objasnění, netušila jsem, že potřebovali všichni dokazovat třeba kvůli dědictví a tak. Bohužel u toho Jana tam už nic nebylo, našla jsem jeho sňatek, ale matriky narozených končí s rokem 1909, dál buď nejsou digitalizované nebo jsou ještě živé. Poptám se ještě na FB na skupinách s italskou genealogií. Jednou mi tam jeden pán říkal, že se do Drenchie chystá následující rok, že by se mi tam mohl podívat i na Zuodera.

Paní Věra: Já si osobně myslím, že to budou spíše Slovinci. V Drenchii (a celém tom výběžku) je hodně Slovinců nebo lidí se slovinským původem. V naší matrice už je to Zuoder a později na náhrobku a pozdějších zápisech je to zkráceno na Zoder.

Edit: Co se týká těch furlantů, jen jsem ze srandy hodila příjmení Zoder do vyhledávání a napsalo mi to, že jich je nejvíc v Břeclavi. Kdo ví, třeba tam máme nějaké příbuzné xD
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Nejasnosti ve snubních protokolech

Příspěvekod Zora » pát srp 18, 2017 11:54

http://www1.cuni.cz/~cadorini/svatobor/index.html

Seznamení s Furlany a s Furlanskem

--------------------------------------------------------------------------------

z obsahu:
•Bibliografie
•sva2: Furlanský zeměpis [PDF česky] par furlan
•sva3: G. Cadorini (usp.) (1999). Cramars. Furlanští a italští obchodníci v Českých zemích. 1. Praha
◦sva4: Předmluva
◦sva5: A. Fornasin Půda, úvěrová praxe a migrace za obchodem v Karnii v novověku
◦sva6: D. Molfetta Kramáři na cestách
◦sva7: G. Cadorini Na cestách v Českých zemích
◦sva8: L. Sulitková Italové v Brně v předbělohorském období
◦sva9: G. Cadorini Furlanští kramáři na severovýchodě od Alp v 16. - 18. století
◦sva10: Ediční poznámka
◦sva11: Slovníček zeměpisných jmen
◦sva12: Poznámky
•sva13: G. Cadorini (usp.) (2003). Cramars. Furlanští a italští obchodníci v Českých zemích. 2. Praha
◦sva14: Předmluva
◦sva15: D. Darovec Vliv globální ekonomiky na migraci obyvatelstva v novověké Istrii
◦sva16: J. Čoupková Italští obchodníci a řemeslníci ve městech uherskohradišťského okresu
◦sva17: E. Nováčková Furlané a Italové ve městech a městečkách západní Moravy v 16. a počátkem 17. století
◦sva11: Slovníček zeměpisných jmen
◦sva18: Poznámky
•sva19: Kronika styků mezi Čechy a Furlany [PDF česky]

Zkuste se podívat, zda by pro Vás bylo něco zajímavého.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nejasnosti ve snubních protokolech

Příspěvekod Věra Mátlová » pát srp 18, 2017 13:46

Ale mezitím bych na Vašem místě zkusila kontaktovat paní radní Vivianu Zuoder, kterou našel a výše zmiňuje zeter - nejspíš to bude taky příbuzná a bude nejblíže zdrojům starších informací.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Nejasnosti ve snubních protokolech

Příspěvekod Morrigan » pát srp 18, 2017 16:56

Věra Mátlová píše:Ale mezitím bych na Vašem místě zkusila kontaktovat paní radní Vivianu Zuoder, kterou našel a výše zmiňuje zeter - nejspíš to bude taky příbuzná a bude nejblíže zdrojům starších informací.


Já bych si tím nebyla úplně jistá. V té Drenchii je docela hodně Zuoderů/Zuodarů.
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků