Stupně pribuzenstvi

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod M.p.p. » stř srp 16, 2017 11:44

Zdravím nadsence,
na DNA v myheritage mi poslali pár příbuzných. Prosim o vysvětlení co je 1.bratranec 3x posunuty - 5.bratranec. jak tomu rozumět.

Díky mirek olomouc :roll:
M.p.p.
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 16, 2017 11:21
Oblast pátrání: Morava

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod Věra Mátlová » stř srp 16, 2017 19:02

kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod Twinny » stř srp 16, 2017 21:41

M.p.p. píše:Zdravím nadsence,
na DNA v myheritage mi poslali pár příbuzných. Prosim o vysvětlení co je 1.bratranec 3x posunuty - 5.bratranec. jak tomu rozumět.

Díky mirek olomouc :roll:


1. bratranec 3x posunutý by měl být pravnuk 1. bratrance/sestřenice - zkusím to napsat:

Prapraprapraprarodiče
= Praprapraprarodiče
= Prapraprarodiče
= Praprarodiče
= Prarodiče
= Rodiče
= My
= Sourozenci rodičů
= 1. bratranci/sestřenice
= 1. bratranci/sestřenice 1x posunutí
=1. bratranci/sestřenice 2x posunutí
=1. bratranci/sestřenice 3x posunutí
= Sourozenci praprapraprarodičů
= 1. bratranci/sestřenice prapraprarodičů
= 2. bratranci/sestřenice praprarodičů
= 3. bratranci/sestřenice prarodičů
= 4. bratranci/sestřenice rodičů
= Naši 5. bratranci/sestřenice

Každá generace označena barevně pro lepší přehled, tak snad se v tom někdo vyzná :mrgreen:
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod zeter » čtv srp 17, 2017 8:44

já bych to zkusil ještě trochu jinak:

1., 2., 3. (first, second, third) - určuje, jakého nejbližšího předka mají společného - first cousin je přesný ekvivalent našeho bratrance/sestřenice, tj. mají společné prarodiče. Second cousins mají společné až praprarodiče, third cousins až pra-pra-prarodiče.

A pojem "posunutý", v orig. "removed", k tomu přidává ještě generační rozdíl jednou, dvakrát, třikrát (once, twice, thrice/three times).

Tady je to sice anglicky, ale s přehlednými schématy. Ty vaše případy tam konkrétně nejsou, ale ta logika je pořád stejná

https://en.wikipedia.org/wiki/Cousin
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod Zora » čtv srp 17, 2017 9:00

zeter píše:já bych to zkusil ještě trochu jinak:

1., 2., 3. (first, second, third) - určuje, jakého nejbližšího předka mají společného - first cousin je přesný ekvivalent našeho bratrance/sestřenice, tj. mají společné prarodiče. Second cousins mají společné až praprarodiče, third cousins až pra-pra-prarodiče.

A pojem "posunutý", v orig. "removed", k tomu přidává ještě generační rozdíl jednou, dvakrát, třikrát (once, twice, thrice/three times).

Tady je to sice anglicky, ale s přehlednými schématy. Ty vaše případy tam konkrétně nejsou, ale ta logika je pořád stejná

https://en.wikipedia.org/wiki/Cousin



Že bych to konečně z části pochopila?
Second cousins mají společné až praprarodiče, to by tedy mělo být česky bratrňata?

Netuším ovšem, k čemu se vztahuje pojem posunutý, (generační rozdíl)
no jo, ale mezi čím (kým) je ten generační rozdíl.... snad třeba mezi bratrancem a bratrnětem?


Třeba to nebudu nikdy potřebovat :oops:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod Zora » čtv srp 17, 2017 10:10

ok, pochopila , neuvěřitelné :-)))

PS Bratrňata - "po našem" vnuci dvou sourozenců - naprosto přesně .


Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod zeter » čtv srp 17, 2017 10:20

(já to vždycky pochopím, a pak se v tom zase příležitostně zamotám, a tak to jde pořád dokola :D )
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod Zora » čtv srp 17, 2017 10:23

Ještě jednou díky - samozřejmě všem :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv srp 17, 2017 10:47

Já myslím že se to hlavně používá ve vztahu já + dotyčný příbuzný. Stejně si málokdo umí pod těmi názvy představit jaké to spojení de facto je - třeba že sestříňata/bratráňata (nebo hromadně vlastňata) jsou třetím pokolením potomků společného praděda a prabáby. A navíc ta krajová označení - pro tuto generaci například název, který se mi mimořádně líbí: plané sestřenice/bratranci.
V naší šírší rodině se to odbývá konstatováním: jo, jasně - naše a vaše kráva pily z jednoho koryta.
A to ještě, když si představím, že nejméně 40% mých předků pocházelo z rodin, kde některý z rodičů před nebo po jejich narození ovdověl (rozvedl se) a znovu se vdal/oženil a přibyli mu další "polosourozenci" ....
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Stupně pribuzenstvi

Příspěvekod royt » čtv srp 17, 2017 11:33

Také děkuji za vysvětlení.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků