Adventisté - matriky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Adventisté - matriky

Příspěvekod OberonF » pon srp 14, 2017 9:18

Dobrý den, u svých předků jsem narazil, že byli adventistického vyznání. Uzavřeli sňatek roku 1921, ale v žádné matrice jej nemohu nalézt. Proto bych potřeboval radu od nějakého přes církve a sekty vzdělanějšího kolegy. Osobně jsem vycházel z toho, že sňatek adventistů naleznu s největší pravděpodobností v občanské (civilní) matrice, protože jsem vycházel ze svého přesvědčení, že to nebudou zřejmě ani evangelíci, ani římští katolíci... po neúspěchu v civilních matrikách jsem se rozhodl dotázat na Vaše zkušenosti, kde jste našli, případně kde byste hledali sňatek dvou adventistů za 1. republiky ? Jen podotýkám, že jejich potomek byl roku 1928 zapsán do ŘK matriky narozených. Děkuji za jakýkoliv názor a tip!
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » pon srp 14, 2017 9:42

Můžete sem dát odkaz na matriční zápis s uvedením této víry? Nemohlo dojít k chybě ve čtení? O kterou oblast, obec se jednalo?

JInak by tato církev měla patřit k protestantským církvím, tedy u nás po roce 1918 pouze
Českobratrská církev evangelická, i když název po r. 1918 byl maličko jiný
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk ... lick%C3%A1

Domnívám se ale, že adventisté nepatřili v první republice mezi státem povolené a uznávané.

Po roce 1918 vznikla ještě také Československá církev, kam se hlásilo mnoho původních katolíků, v době po roce 1920 se u nich jednalo o katolickou víru , později byly tendence směřovat i k jiným vyznáním...to se ale netýká Vámi uvedeného roku.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » pon srp 14, 2017 9:48

ještě přidávám: Tady je jakási historie výše uvedeného vyznání, z ní vyplývá, že opravdu nešlo v první republice o státem uznanou církev.
http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/cirkve/_zprava/213139

......Registrovanou církví v České republice je od roku 1991 a má pozorovatelské členství v Ekumenické radě církví. .....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod OberonF » pon srp 14, 2017 10:34

Dobrý den,

děkuji za informace! Posílám v příloze záznam z domovské matriky obce Heřmanice (Ostrava), kde je v kolonce "náboženství" uvedeno u mého předka Josefa Škrabany "adventista". Dle vyprávění pratety snad i jeho manželka (ta, s kterou se právě toho roku 1921 oženil) přešla do této církve/sekty. Vycházel jsem z předpokladu, že stát tehdy tuto církev neuznával, a proto byli vedeni např. jako bezvěrci, a proto jsem očekával jejich sňatek v civilní matrice - což mi ovšem zase trochu nabourává fakt, že jejich syn (ročník 1928) je uveden v ŘK matrice a navíc dle pratety byla manželka Josefa Škrabany silně věřící...
Přílohy
priloha.jpg
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » pon srp 14, 2017 10:44

Z jaké matriky (vyznání) je ten přiložený zápis?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod OberonF » pon srp 14, 2017 11:48

Dobrý den, jedná se o domovskou matriku obce Heřmanice. Ta je uložena v archivu města Ostravy. V příloze Vám pro zajímavost posílám screen celého zápisu. Díky domovským matrikám jsem udělal v rodokmenu velký pokrok (jelikož rodní, oddací a úmrtí matriky jsou v drtivé většině u této části rodiny stále jako "živé" a tedy nedigitalizované). Pokusím se tedy podívat i do evangelických matrik (v matričním záznamu jejich syna z roku 1928 se pouze uvedeno datum sňatku bez uvedení místa).
Přílohy
fffffdefefe.jpg
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » pon srp 14, 2017 14:00

domovská matrika - to je něco jako kniha obyvatel obce, zřejmě. To bohužel neznám. (jen tiše závidím)

Ke sňatku r. 1921 můžu napsat jedině své všeobecné postřehy -

možná matrika - civilní, katolická, československá církev, (českobratrská) evangelická - to jsou ty nejběžnější.
Židovská matrika nepřipadá zřejmě v úvahu, no a pak ještě pravoslavná a řeckokatolická - velmi nepravděpodobné.

Ve větších městech jsou ještě možné varianty německých církví, např. němec. evangelická, ale to také asi nepřipadá v úvahu.

Církev starokatolická byla v roce 1921 již státem povolená, ale netuším, zda ve Vaší oblasti bylo nějaké působiště této církve.


k civilním matrikám - v dané době byly vedeny ve větších městech , např. v Brně byly ale vedeny pro město a pro okres zvlášť.

K místu konání svatby - po roce 1918 bylo časté, že se svatby (katolické) konaly ve větším městě poblíž bydliště - svatba se nemusela konat jednoznačně v místě bydliště nevěsty nebo ženicha.

Víte s jistotou, kde bydlela před svatbou nevěsta? Mohla někde pracovat (mimo domovskou obec) a svatba se mohla uskutečnit v místě jejího tehdejšího bydliště.

Pokud nemáte rodný záznam z církevní matriky, pak bych informaci o vyznání (adventista) nebrala moc jako směrodatnou, s velkou mírou jistoty muselo být jeho narození zapsáno v katolické nebo evangelické matrice.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Míla » úte srp 15, 2017 10:01

Ja bych se podivala na sčítání lidu 1921 ve zmiňovaných místech pobytu,tam jsou uvedeny místa narození, domovské obce i vyznání.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Tylda » stř srp 16, 2017 8:35

Dobrý den.

Nebude to nakonec takto:

Máte kopii matriky příslušníků v obci. Josef Škrábana je zde přijat 13. února 1937.
V kolonce „Rodinná data“ má zapsané datum narození 8. ledna 1897, dále je zde zapsané náboženství – ale to myslím, že platí pro ten den přijetí, ne že se narodil jako adventista.

Tak asi hledejte v katolických matrikách (píšete - jejich potomek je roku 1928 zapsán do ŘK matriky narozených).

Na tuto myšlenku mě přivedl následující odkaz, kde je podrobně popsán příchod adventistů do Trnavy:
http://trnava.casd.sk/prichod-a-zaciatk ... 1930-1940/

Snad to tak bude, nevím!

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod OberonF » stř srp 16, 2017 11:33

Děkuji moc za všechny názory! Ono skutečně v té domovské matrice je uvedeno náboženství "adventista" k tomu roku 1937, protože v archivu jsem našel rovněž i přihlašovací matriky, v kterých je v záznamu o jeho příchodu do Heřmanic (roku 1921) uvedeno, že byl ŘK vyznání, takže v době sňatku roku 21 pravděpodobně adventista nebyl. Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak souhrou náhod jsem našel rodný list jeho manželky vydaný roku 1921 (v září, tedy 2 měsíce před sňatkem) církví československou (v rodné ŘK matrice vůbec není o jejím přestupu do jiné církve ani zmínka, takže kdybych nenašel tento rodný list...). Takže v roce jejich sňatku byl manžel ŘK vyznání, manželka ČS vyznání a jejich děti (ročníky 28 a 30) jsou zapsány v ŘK rodní matrice a roku 37 je v domovské matrice již manžel adventista.... tomu říkám církevní turismus :) Každopádně sňatek budu raději hledat ve všech matrikách.... a propos jedná se o Trnavu ve Zlínském kraji, nikoliv na Slovensku :) Problém je, že zlínský archiv je velmi pozadu co se týče sčítacích operátů, policejních přihlášek, apod dokumentů, které jiné archivy již digitalizovaly a které jsou neocenitelnou pomůckou...
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Tylda » stř srp 16, 2017 12:17

Aha, tak jiná Trnava, ale i tak se snad zápis toho náboženství vysvětlil!
To je vtipné "církevní turismus".

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » stř srp 16, 2017 12:53

OberonF píše:Děkuji moc za všechny názory! Ono skutečně v té domovské matrice je uvedeno náboženství "adventista" k tomu roku 1937, protože v archivu jsem našel rovněž i přihlašovací matriky, v kterých je v záznamu o jeho příchodu do Heřmanic (roku 1921) uvedeno, že byl ŘK vyznání, takže v době sňatku roku 21 pravděpodobně adventista nebyl. Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak souhrou náhod jsem našel rodný list jeho manželky vydaný roku 1921 (v září, tedy 2 měsíce před sňatkem) církví československou (v rodné ŘK matrice vůbec není o jejím přestupu do jiné církve ani zmínka, takže kdybych nenašel tento rodný list...). Takže v roce jejich sňatku byl manžel ŘK vyznání, manželka ČS vyznání a jejich děti (ročníky 28 a 30) jsou zapsány v ŘK rodní matrice a roku 37 je v domovské matrice již manžel adventista.... tomu říkám církevní turismus :) Každopádně sňatek budu raději hledat ve všech matrikách.... a propos jedná se o Trnavu ve Zlínském kraji, nikoliv na Slovensku :) Problém je, že zlínský archiv je velmi pozadu co se týče sčítacích operátů, policejních přihlášek, apod dokumentů, které jiné archivy již digitalizovaly a které jsou neocenitelnou pomůckou...


Už jsem tady o tom psala vícekrát. PO skončení 1. sv- války se mnozí lidé odvraceli od katolické církve. vystupovali z ní a jako pro ně dobrou alternativu volili nově vzniklou československou stranu (po svém vzniku to byla katolická a navíc československá strana)
Vystoupení z církve kat. probíhalo tak, že na katolické faře nebo okr. úřadě člověk prohlásil, že nechce být řím. katolikem. (případně se přihlásil v modlitebně československé církve k této víře)

Toto oznámení se mělo úředním postupem dostat na rodnou faru, ta u osoby poznamenala, že vystoupil z římskokatolické církve a vstoupil do církve XY. (nebo odpadl od víry zcela )
Je jasné, že šlo o úřední postup, který se mohl zadrhnout a do rodné matriky se nic nedopsalo. .

Pokud byla nevěsta vyznání čsl, je možné, že kvůli manželovi znovu vstoupila do kat. církve.
Podle mě bude problém se sňatkem spíše v obci, tedy v místě - kde se vlastně brali ...
To vyznání adventista - jen můj soukromý názor, to snad ani vůbec nešlo v dané době zapsat, úředně neexistovalo, neměl onen pán smysl pro humor?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » stř srp 16, 2017 13:10

Můžete se napsat, jména ženicha a nevěsty a přesně o které Heřmanice se jedná?

V "domovské kartě" Josefa jsou uvedeny dvě děti , ale zdá se mně, že by tam měly být ještě další, pokud se brali v roce 1921. (nevidím na to pořádně). Buď se tedy konala svatba později, nebo první dítě - děti zemřely a měly by být v matrice zemřelých , která by mohla být už online.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod OberonF » stř srp 16, 2017 15:38

Dobrý den,

ženich je Josef Škrabana (narozen 5.1.1897 v Trnavě u Zlína) a nevěsta Žofie Křístková (narozena 25.4.1899 v Rychvaldě). Tehdy byly Heřmanice samostatnou obcí, dnes to je část Ostravy. Bohužel Heřmanice moc matrik digitalizovaných nemají, takže jsem musel oslovit matriku - získal jsem výpis z matriky narozených jejich syna Karla, kde bylo uvedeno datum sňatku 3.11.1921, ale nebylo uvedeno místo. Paní matrikářka v matrikách obce Heřmanice jejich sňatek nenašla. Podle vyprávění měli manželé před tím Karlem a Boženou ještě snad 3 děti, které zemřely - proto tak velký časový odstup sňatku (1921) a narození syna Karla (1928). Já nejsem žádný odborník na církevní sňatky, ale zaujalo mě, že den sňatku (pakliže se dá údaji v matrice věřit) 3. listopad 1921 vychází na čtvrtek, což mi přijde trochu neobvyklé...
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Adventisté - matriky

Příspěvekod Zora » stř srp 16, 2017 16:33

Já bych nejprve kontaktovala matriku v Rychvaldě, odkud pocházela nevěsta . Na Vademecu vidím, že jsou matriky O ještě na úřadě. (je tam katolická, čsl. a evangelická), všechny ale mají indexy, neměl by to být pro matrikářku tak velký problém.

V heřmanické matrice zemřelých by také měly být děti, narozené po svatbě.

Co se týče sňatku ve čtvrtek - těžko říct. Běžně se konaly ohlášky v neděli po hrubé mši (velké), dříve ale svatba bývala v úterý. (tak do poloviny 19.st. )

Po roce 1918 už ta pravidelnost nebyla tak častá, ohlášky stále v neděli po hrubé, ale dost často i svatba - bylo volno a v té době už lidé pracovali v továrnách. Čtvrtek - možná to mělo nějakou souvislost s předcházejícími církevními svátky, Všech svatých a Dušičky, ale to vůbec netuším, jak a proč. Další možný aspekt - velice často se v katolické církvi dodržovalo, že v adventu se svatby nekonají.
Třeba se se svatbou spěchalo, v listopadu nebyly volné termíny....
viz wiki:
Advent (z lat. adventus = příchod) je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve to byla doba postní, kdy byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv.[zdroj?]

Je také možné, že čtvrtek byl zvolen kvůli příjezdu vzdálenějších příbuzných z Trnavy nebo kvůli stěhovaní nevěsty. Ženich si asi mohl volno udělat, má psáno, že byl obchodní cestující (nevím ale, zda i v době svatby). Uvidíte, až najdete svatbu :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků