Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod Ellozz » pát srp 04, 2017 21:54

Zdravim, prosim o radu. Narazila jsem na to, ze v zaznamu u narozeni "vnoucete" je jmeno dedecka Matej Cerny, ovsem u matky je vsak jmeno jejiho otce Jan Cerny. Je to mozne?
Zaznam o narozeni je tady http://img24.cz/images/50505679736202798894.jpg ( je to posledni radek u Anny) a narozeni matky 8. 8. Dorota je tady http://img24.cz/images/28732692686841092209.jpg
Muze se stat, ze je tam jine jmeno? Bohuzel se mi ne a nedari dohledat zaznam o svatbe Doroty a Josefa Novotneho.

Moc dekuju:-)
Ellozz
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv bře 16, 2017 17:08
Oblast pátrání: Královehradecký kraj, Praha - východ, Prostějovsko

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod zeter » pát srp 04, 2017 22:14

No, podobné chyby u prarodičů se vidí docela často, ale u Anny není uvedena Matějova manželka, takže pokud se nemýlím, ztotožňujete Dorotu jen podle jejího křestního jména a příjmení otce, a to není dobré - v některých rodinách byli i vzdálenější příbuzní přímo posedlí pojmenováváním dítek stejnými jmény přes jedno i dvě kolena, takže vůbec není jisté, že je to ta správná Dorota... Matěj a Jan klidně mohli být bratři nebo bratranci nebo bůh ví co, a zrovna si usmysleli, že svým dcerkám dají jméno Dorota (já mám v rozrodu takových stejnojmenných potomků bratranců několik, narozených rok od sebe, a zpočátku jsem z toho fakt nebyl moudrý). Budete muset zavrtat trochu hloub - zjistit, jaké rodiny Černých v dané obci v té době žily a plodily děti. Jinak se vám může snadno stát, že se vydáte po nesprávné stopě.
zeter
 
Příspěvky: 3292
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod Ellozz » pát srp 04, 2017 22:41

Teda Vy mi davate:-) Diky za odpoved. Cerpam i ze zaznamu o umrti, kde je uvedeno, ze se Dorota zemrela v roce 2.3.1864 v 63 letec (byla rodem Cernych a ze Sendrazic), tzn. sedel by mi i rok 1801. V NOZ knize ze Sendrazic v tomto roce je to jedina mozna Dorota:-( ale Matej a Jan jsou setsakrametsky rozdilna jmena:-( Mohl se nekdo takhle seknout?
Ellozz
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv bře 16, 2017 17:08
Oblast pátrání: Královehradecký kraj, Praha - východ, Prostějovsko

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod Zora » pát srp 04, 2017 22:47

Věřte, že si musíte vše pořádně ověřit, naprosto souhlasím se Zeterem.

Může jít o chybu, ale nejprve musíte vyloučit všechny další možnosti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod zeter » pát srp 04, 2017 22:52

No, u záznamů úmrtí jsou s tím věkem docela problémy, nemusí sedět přesně a sám mám třeba případ, kdy jsou dvě Rosiny, a věk uvedený u úmrtí jedné odpovídá té druhé, prokazatelně živé (farář/zapisovatel prostě našel v matrice nějakou Rosinu, dopočítal věk a hotovo). Nebo třeba stejnojmenní potomci dvou bratranců a jejich několikanásobné ovdovění a ženění. Než jsem rozpletl, co zvoral farářúzapisovatel a co jsem špatně ztotožnil já... chyba to možná je, ale doporučuji opatrnost.
zeter
 
Příspěvky: 3292
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod MarSeb » čtv srp 24, 2017 11:37

K výše uvedenému bych ještě dodala svou zkušenost s uváděním věku zemřelého. V některých matrikách se přímo píše "okolo", např.: dne ... usnul v Pánu Jiří ... ve stáří okolo 50 let... ze vsi...
Já beru tyto údaje pouze orientačně (např. nezemřela-li mu manželka a on si pak vzal jinou, tak v jakém roce k tomu si došlo), ikdyž tam není slovíčko "okolo", tak se mi potvrdilo, že v určitých letech si s nějakou přesností nedělali moc hlavu, rok sem, rok tam. V podstatě asi zapsali to, co jim řekli pozůstalí. U dětí je to jiné, to je přesnější.
M
MarSeb
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte srp 22, 2017 13:00
Oblast pátrání: Pardubicko, Jižní Čechy

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod Šušara » čtv srp 24, 2017 14:06

Ještě je možnost že dotyčný byl křtěný Jan Matěj - už jsem se s tím taky setkala, že používali jedno nebo druhé jméno.
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Rozlisna jmena rodicu a prarodicu, je to mozne?

Příspěvekod kolsi » pát srp 25, 2017 13:43

MarSeb píše:K výše uvedenému bych ještě dodala svou zkušenost s uváděním věku zemřelého. V některých matrikách se přímo píše "okolo", např.: dne ... usnul v Pánu Jiří ... ve stáří okolo 50 let... ze vsi...


S věkem "okolo" se setkávám hodně, ale dostává mě, že i často je tam ten věk přesně na dny (např. 56 let 3 měsíce 5 dní), ale v reálu je to úplná blbost, dotyčný se narodil jindy a v dopočítané době se nenarodil ani žádný jiný jmenovec.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků