Pátrání po prastrýci

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pátrání po prastrýci

Příspěvekod Sapousek.roman » pát srp 04, 2017 17:48

Dobrý den pátrám po svém prastrýci Štefanovi Mondekovi ročník 1901 . Poslední zprávy o něm jsem měl z obce Supíkovice na Jesenicku . Odtud mě paní matrikářka nasměrovala do Bělé pod Pradědem kam se dle jejích záznamů měl odstěhovat v roce 1971 . Když jsem tedy dále kontaktoval paní z evidence obyvatel v Bělé pod Pradědem tak mi bylo řečeno , že na tyto informace nemám nárok . Prastrýc se i odtud odstěhoval neznámo kam a já už nevím jestli je ještě nějaká možnost jak se obrátit . Děkuji za vaše názory . Roman
Sapousek.roman
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát srp 04, 2017 17:36

Re: Pátrání po prastrýci

Příspěvekod pesovirodkm » sob srp 05, 2017 14:52

Sapousek.roman píše:Dobrý den pátrám po svém prastrýci Štefanovi Mondekovi ročník 1901 . Poslední zprávy o něm jsem měl z obce Supíkovice na Jesenicku . Odtud mě paní matrikářka nasměrovala do Bělé pod Pradědem kam se dle jejích záznamů měl odstěhovat v roce 1971 . Když jsem tedy dále kontaktoval paní z evidence obyvatel v Bělé pod Pradědem tak mi bylo řečeno , že na tyto informace nemám nárok . Prastrýc se i odtud odstěhoval neznámo kam a já už nevím jestli je ještě nějaká možnost jak se obrátit . Děkuji za vaše názory . Roman

Dobrý den,

jelikož mu v době přestěhování do Bělé již bylo 70 let, jako jeden z důvodů pro brzké stěhování z Bělé vidím buď odchod do domova důchodců, nebo do LDN. V obou institucích patrně brzy zemřel, neboť drtivá většina mužské populace zemře mezi 70-80 lety věku. Vyjděte tedy z toho a kontaktujte veškeré matriky v okolí, kde se vyskytuje domov důchodců, LDN nebo větší nemocnice.

A místo dotazu "kam se odstěhoval", na který skutečně nemáte nárok (i při pátrání po pohřešovaných se policie nejprve zeptá, zda s prozrazením hledaná osoba souhlasí), požádejte o vystavení úmrtního listu s tím, že zemřel "asi na konci sedmdesátých let". Pokud na úřadě o prastrýci informace nebudou, řeknou vám to. Pokud zemřel ve velmi vysokém věku (nárok máte na úmrtní list, pokud zemřel do 87 let, což je téměř stoprocentní jistota, jen pár jedinců se dožije 90 let a více), upozorní Vás na to, ale vsadím se, že Vám alespoň prozradí rok úmrtí a budete moct počkat jen pár let, než se vejdete do 30 leté lhůty (nečekám, že by zemřel třeba ve 110 letech :-) ). A pokud se trefíte do místa i do 30leté lhůty, vystaví Vám úmrtní list, kde najdete další informace.

Takže situace není tak beznadějná, jak se zdá - hoďku strávíte s mapou a s Googlem, další hoďku budete sepisovat maily a pak už jen čekáte na odpovědi poté, co se úředníci začnou vracet z dovolených :-) Při troše štěstí se v nějakém městě s nemocnicí/LDN/důchoďákem trefíte.

Takto jsem našel úmrtí pratety, jež zemřela úplně mimo místa bydliště svého i jakýchkoliv jiných příbuzných - jednoduše se dnes neumírá doma, ale v nemocnici, která ale není v každém vidlákově, nýbrž třeba 50 km daleko :-) Matriční záznam se pak nachází v místě nemocnice a nikoliv trvalého bydliště.
Naposledy upravil pesovirodkm dne sob srp 05, 2017 21:28, celkově upraveno 1
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Pátrání po prastrýci

Příspěvekod pesovirodkm » sob srp 05, 2017 21:23

Monika píše:Jen doplním, že spíš než o úmrtní list, je lepší požádat o kopii matričního zápisu o úmrtí. Tam by mohly být údaje, které na úmrtním listu nebývají.

Na ten mají nárok pouze přímí potomci a to ještě jen do pravnoučat. Setkal jsem se s tím, že mi zamítli vystavit kopii jen proto, že jsem byl prapravnuk a nikoliv pravnuk. Naštěstí to může vyřídit i máma, která je pravnučka :-)

Nicméně zkusit to můžete, záleží na ochotě matrikářky :-)

Během osobní návštěvy si samozřejmě můžete pořídit vlastní kopii, teď mluvím jen o vystavení dokladu na dálku :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků