Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice - vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice - vyřešeno

Příspěvekod Shina13 » stř srp 02, 2017 20:39

Dobrý večer,

obracím se na Vás s prosbou o radu, jak pokračovat v takovémto případě.

Hledám sňatek Tomáše Rosnera a Mariany rozené nejspíše Hegerové. Nastala pro mě zatím neznámá situace - nalezla jsem vyhovující záznam v indexu oddaných: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1578/?strana=34 (rok 1788). Přestože jsem však prolistovala matriku oddaných křížem krážem, byla jsem v pátrání neúspěšná: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1573/?strana=24

Dokázali byste mi někdo poradit, co si v takové situaci počít? Mám se s nenalezením záznamu smířit a zkusit pokračovat v hledání bez něj, nebo zde existuje ještě nejaká cesta? Jsem perfekcionistka, tak budu ráda za každé doporučení! :)

Předem děkuji za všechny návrhy i za jakoukoli pomoc! :)

S přátelským pozdravem Navrátilová
Naposledy upravil Shina13 dne čtv srp 03, 2017 18:00, celkově upraveno 1
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice

Příspěvekod Zora » stř srp 02, 2017 21:03

určitě tam někde v matrice je, farář si ho nemohl vymyslet :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice

Příspěvekod Zora » stř srp 02, 2017 21:22

je možné, že se sňatek konal v jiné obci, farář ho omylem zařadit nesprávně. Pokud ale dobře vidím, index je pro 8 obcí, matrika sNatků pouze pro čtyři., Vzhledem k Vaší perfektnosti, o které píšete, předpokládám, že jste prošla folium č. 2 pro všechny 4 obce - tedy rok 1888.

marně tady pátrám, kde jsou sňatky pro zbývající obce.

Zde v inventáří - zkuste se podívat , jestli něco najdete.
http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_vyskov.pdf


sken kolem č. 48
Z
edit - v indexu je právě u této svatby nějaká poznámka, kterou nepřečtu - vedle názvu obce
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice

Příspěvekod zeter » čtv srp 03, 2017 7:41

farářova svatební fantazie to skutečně není, ale sešly se tu dvě věci: 1) v rejstříku je špatně obec - zapsány Lysovice, ale ta poznámka je "Hob" - podle seznamu obcí tedy Hobischau, Hlubočany.
A 2) (věc, na kterou jsem se už taky párkrát nachytal!) - na příslušné dvojstraně (snímek 15/31, která má vpravo nahoře "folio 2" ten záznam není - je až na dvojstraně následující. Vtip je v tom, že folio nerovná se strana, je to doslova list, který má rub a líc, tedy dvě strany (odtud v některých matrikách vídané f. 3a, 3b, nebo 3 a 31/2)... ono to i dává smysl, matriky se vázaly z původně volných listů... pozvolna se to přestalo dodržovat a foliace splynula se stránkováním, ve všech myslitelných mezistádiích...
No abych to nezdržoval :-)

poslední zápis vlevo, snímek 16/31 (je tam i nové číslování stran, str. 26)
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=16

(Zoro, díky za upozornění na tu poznámku, díky ní jsem to rozlouskl!)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice

Příspěvekod Zora » čtv srp 03, 2017 8:19

Já jsem si to chystala až na dnešek, v noci jsem padla vedrem :-)))

Takže mám ušetřenou práci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice

Příspěvekod Shina13 » čtv srp 03, 2017 17:53

Mnohokrát děkuji! :)
Představte si, že už jsem ty Hlubočany procházela - už nevím kde jsem vyčetla, že nevěstina rodina pocházela odtamtud, tak to byl první krok, ještě před indexem. Teď zpětně nechápu, jak jsem to mohla přehlédnout :roll: Už mi z toho věčného hledání asi jde hlava kolem :)
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice - vyřeš

Příspěvekod zeter » čtv srp 03, 2017 19:24

no kdybych já měl vypisovat, co všechno jsem dodatečně našel v už jednou "pečlivě pročtené" matrice... bohatě stačí, aby člověk zkoušel hledat v indexu dvě příjmení zároveň - a přehlédne polovičku obou výskytů. Pozornost kolísá...
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice - vyřeš

Příspěvekod Zora » čtv srp 03, 2017 19:27

já většinu věcí hledám jako piktogram, tedy pamatuju si tvar ... no a pak přijde nový zapisující.... a jsem v koncích :-))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice - vyřeš

Příspěvekod zeter » čtv srp 03, 2017 20:15

jj, taky jména v indexech víceméně nečtu, nýbrž vidím jako obrázky, a hledám charakteristický tvar... některá jména jsou pro to vhodnější než jiná, a pak tu jsou "přirozené klamné cíle" - jména, která se třeba liší až na pátém šestém písmenku, nebo jeno t/l, s/f apod... :-)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Sňatek je zapsán v indexu, chybí ovšem v matrice - vyřeš

Příspěvekod Zora » čtv srp 03, 2017 20:27

naprostý souhlas, já na to nevidím, takže si hledám charakteristické znaky příjmení, no, ne vždy to funguje :-))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků