VYŘEŠENO, děkuji - Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO, děkuji - Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod evlk » stř srp 02, 2017 20:03

Zdravím,
prosím o názor na jména Maria / Mariana.

Při hledání předků jsem narazila na svatební záznam (1765), kde se uvádí jako manželka Mariana, rozená. Joannes Kabelka v Litohoři. Když jsem pak v matrice narozených hledala Marianu těchto rodičů, našla jsem pouze Marii (nar. 1740).
Je možné, že jednou je uvedeno Maria a jednou Mariana a jedná se o tutéž osobu? V matrice je docela škrtáno a přepisováno, ale nevím, jestli to můžu brát jako podklad po rodokmen, nebo je to prostě konečná v hledání, protože to prostě není Mariana.

Díky za názory.

vlevo dole, druhý zápis odspodu:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=51
Naposledy upravil evlk dne pát srp 04, 2017 10:26, celkově upraveno 1
evlk
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 24, 2015 18:08
Oblast pátrání: Náměšť nad Oslavou, Kralice nad Oslavou, Újezd u Rosic, Zbraslav, Pyšel, Naloučany, Svatoslav, Tišnov, Dukovany, Čikov, Tasov, Číměř, Domamil, Litohoř, Rudíkov...

Re: Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod Shina13 » stř srp 02, 2017 20:32

Dobrý den,

nevím, nakolik je na můj názor spolehnutí, jelikož se stále považuji za začátečníka. Nicméně zde je.
Když jsem před dvěma lety začínala s pátráním, jedna z výchozích čtyř osob se jmenovala Marie (1. pád Marie). Je takto uváděna v dochovaných dokumentech. V matrice jsem našla Marii (1. pád Maria) a se stoprocentní jistotou se jedná o tutéž osobu (vědělo se, že je to prvorozené dítě).

I v dalším pátrání se mi poměrně běžně stává, že se tvary jména Marie mění - Maria, Marie, Mariana, Marianna, Marina... Zde si nejsem naprosto jistá, zda se v dané době jednalo skutečně o ekvivalenty, já na ně tak ovšem pohlížím.

Můj pohled je takovýto: v 18. století, které zmiňujete, lidé zřejmě běžně nevlastnili doklady totožnosti ani nic podobného. Při narození děvče třeba dostalo jméno Marie. Farář zapsal podle lokálních (místních a časových) zvyklostí třeba Marianna. Děvčeti se pak třeba říkalo "Máňo" :). Toto děvče vyrostlo, mezitím uběhly nějaké roky, třeba se změnil farář, a u záznamu svatby klidně mohlo být napsáno Marie. A nebo naopak, jak uvádíte vy. Pokud nenarazíte na jiný záznam o narozeném děvčeti jménem Marianna, jak byste očekávala, smířila bych se s tím, že se bude jednat o tuto osobu :). Vězte, že jsou horší věci - třeba když se Vaše prapra...babička jmenuje Marianna, vy znáte ze svatby přibližný věk, a ony se rok před a rok po rodičům narodily dcery, obě shodou okolností jménem Marianna :D

Ráda uvidím, pokud se k problému vyjádří ještě někdo jiný, vždy si ráda rozšířím obzory. :)
Shina13
 
Příspěvky: 24
Registrován: stř bře 01, 2017 21:52
Oblast pátrání: Vyškovsko a okolí Brna: Dědice, Pazderna, Opatovice, Bohdalice, Manerov, Pavlovice, Hlubočany, Vážany u Moravských Prus, Studnice, Odrůvky, Bukovina, Ořešín, Obřany, Drahany, Čelčice

Re: Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod Homelessbar » čtv srp 03, 2017 13:12

Marie za Magdalenu, rozhodně zaměnována být nemůže, protože se jedná o úplně jiné jméno. Zameňovat se mohla jen v případě, jestli dítě bylo pojmenováno na základě jména svatého se dvěma jmény. Tady se jedná o sv. Marii Magdalenu.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod royt » čtv srp 03, 2017 15:00

Je někdy uváděna jako Majdalena (v určité oblasti). Při přepisu jména je možná záměna J x G.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod Dawid » čtv srp 03, 2017 21:06

Ad Marie a Magdalena: v době, kdy všichni katolíci byli pokřtěni jménem nějakého světce (nebo alespoň biblické postavy) vlastně ani technicky nešlo jmenovat se Magdalena a NEjmenovat se přitom zároveň Marie. Patronem - dárcem jména prostě byla sv. Marie Magdalena (ať už ta novozákonní, nebo později třeba sv. Maria Magalena de Pazzi) a hotovo.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod Evael » čtv srp 03, 2017 23:06

Stává se to i u jiných jmen, třeba František může být zapsán jako Xaver.
Evael
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 07, 2017 20:10
Oblast pátrání: Bechyňsko

Re: Nesrovnalost ve jméně - Maria / Mariana

Příspěvekod evlk » pát srp 04, 2017 10:25

Díky za názory
evlk
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 24, 2015 18:08
Oblast pátrání: Náměšť nad Oslavou, Kralice nad Oslavou, Újezd u Rosic, Zbraslav, Pyšel, Naloučany, Svatoslav, Tišnov, Dukovany, Čikov, Tasov, Číměř, Domamil, Litohoř, Rudíkov...


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků