DNA - hledání předků

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » pát črc 28, 2017 5:20

Ahoj!

Nechal jsem si udělat test DNA a světe div se, některé staré rodinné teorie se potvrzují a jiné se vytrácí...

V testu autosomální DNA mi vyskakuje mnoho "příbuzných" Švédů a tak bude zřejmě pravdou to, že mnoho mých příbuzných Ingrů z oblasti Skoronic, Vlkoše a okolí, budou potomky Švédů tak jak se traduje. Tento rod údajně založil jistý Michael Unger původem švédský voják kolem roku 1620 v severomoravském Kuníně. V roce 1653 byl Kunín prodán Gabrielovi hraběti Serényi, zemskému komořímu za 65 tisíc zlatých a 5. května 1653 bylo do Skoronic přesídleno 23 rodin mezi nimiž byly potomci Michaela Ungera.

Na popud jednoho "příbuzného" ze Švédska bych chtěl zapátrat v historii a potvrdit existenci tohoto zakladatele rodu na Moravě, případně zjistit něco víc.

Co vím:

1. Michael Unger není typické švédské jméno i když jeden Unger, byť jiného jména, byl v historických vojenských záznamech ve Švédsku nalezen.
2. Rok 1620 a nejbližší časové období, aspoň podle mého pátrání, není z těch kdy by se kolem severomoravského Kunína pohybovali švédové. Jediné co jsem zatím dokázal zjistit, je to, že v roce 1645 operovala část vojska generála Johana Gustafssona Banéra v okolí Nového Jičína a mezi Šenovem a Bernarticemi si zbudovali vojenský tábor.
3. Mezi "příbuznými" mi také vyskakuje jeden čech jenž má předky Ungry z Kouřimi.

Co bych rád zjistil:

Lze někde najít seznam přestěhovaných rodin? Zkoušel jsem hledat, ale zatím neúspěšně. Nějaká listina zřejmě existuje když je známo přesné datum přesídlení.

Neexistuje v matrikách Kunína nějaká zmínka jak o přesídlení tak o původu zakladatele rodu? V zemském archivu v Opavě jsem našel tyto matriky, ale s mými schopnostmi číst takto staré záznamy není pravděpodobné, že bych v nich něco našel bez pomoci.

N, Z - inv. č. 1971 - sig. NJ I 1, 1626 - 1680
N, Z, O - inv. č. 2104 - sig. NJ XII 1, 1633 - 1690
N, Z, O - inv. č. 2105 - sig. NJ XII 2, 1680 - 1726

Za jakoukoliv pomoc, nápad či nasměrování předem a mnohokrát děkuji!

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » pát črc 28, 2017 8:54

Zatím jsem vygooglil tohle: http://www.kuhlaendchen.de/media/Archiv/Kunewald-Skoronitz.pdf

Pokud by někdo měl nějaké další poznatky byl bych za ně rád!

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Dawid » pát črc 28, 2017 16:59

Zeptal bych se Vás nejdřív: zajímáte se o rodinu Ungrů nebo o rodinu Ingrů? V materiálu, na který jste dal odkaz, jsou mezi poddanými přesunutými z Kunína do Skoronic jmenováni nositelé obou dvou příjmení a Vy mluvíte o jednom i druhém na přeskáčku...
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » sob črc 29, 2017 4:36

Podle vyprávění by měl být zakladatelem rodu Michael Unger, možná také psáno jako Ünger a posléze zapsáno česky jako Inger. Seznam přestěhovaných rodin je i pro mně novinkou a v něm je uveden jak Unger tak Inger. Pokud vím tak ve Skoronicích se toto příjmení psalo dále jako Inger, ale to nevylučuje možnost původního zápisu. Zajímají mne tedy obě příjmení...

Dokážu si představit, že to byl třeba otec a syn byť jeden zapsán s "U" či "Ü" a druhý s "I".


Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Dawid » sob črc 29, 2017 14:38

Tohle bych neviděl jako pravděpodobné. Inger (od původu křestní jméno) a Unger (což znamená "Uher", "Maďar") jsou dvě různá německá slova. U toho prvního se sice jistě mohl objevit i pravopis "Ünger", ale to prakticky nic nemění na jeho znění, výslovnosti; oproti "Unger" je pořád zcela rozdílná. Pochybuju, že by se v novověku mohla tahle dvě jména vzájemně plést.

Jak daleko do minulosti máte o (svých předcích?) Ingerech nějaký souvislý přehled?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » sob črc 29, 2017 17:59

Souvislý přehled mám zatím do přelomu 18. a 19. století, matriky Skoronic, Vlkoše a okolí kde se mí předci nalézají jsou plné těchto jmen a navíc pro mně dosti špatně čitelné takže zatím nejsem v nějakém užším kruhu mířícím ke společnému předku. Vycházím z jakési rodinné "pověsti" o vzniku tohoto rodu viz. např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Serg%C4%9Bj_Ingr.

Jak jsem již psal, to, že se "přestěhoval" jak Unger tak Inger je i pro mne novinkou. Nevylučuji tedy že původem Švéd měl býti Inger...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zora » sob črc 29, 2017 18:13

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Dawid » sob črc 29, 2017 19:11

Zett píše:Vycházím z jakési rodinné "pověsti" o vzniku tohoto rodu viz. např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Serg%C4%9Bj_Ingr.
Aha, děkuju. A tuhle historku o Švédovi ze 17. století znáte prosím ještě i odjinud, nebo jenom z Wikipedie?

Zett píše:Souvislý přehled mám zatím do přelomu 18. a 19. století, matriky Skoronic, Vlkoše a okolí kde se mí předci nalézají jsou plné těchto jmen a navíc pro mně dosti špatně čitelné takže zatím nejsem v nějakém užším kruhu mířícím ke společnému předku.
Rozumím. V tom případě bych se tedy na Vašem místě nejdřív dopracoval k nějakému přehledu o Ingrech mezi rokem 1800 a tím stěhováním z Kunovicka v r. 1653. A teprv když bych měl jistotu, že ten přistěhovalý Inger/Unger patří ke mně (a který z nich), tak bych začal přemýšlet o tom, co byl zač. Do té doby ani nevíte, jestli se vůbec opravdu zamýšlíte nad svým předkem, nebo jen nad nějakým podobně se jmenujícím cizím člověkem...
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » sob črc 29, 2017 21:08

Rozhodně si nemyslím, že jde o cizího člověka, ať už tedy Ungera nebo Ingera. Skoronice byly zcela pusté a byly osídleny tímto způsobem a proto, že jde o zcela jasný fakt, existuje partnerství mezi obcemi Skoronice a Kunín. Všichni Ingři v okolí jsou jednoznačně spojeni s těmito severomoravskými předky. Zcela jisté je i to, že moje DNA se z části podobá DNA mnoha současných Švédů.

Pokud se mi podaří zcela propojit moje rodové linie s linií konkrétního přistěhovalce budu jedině rád, teď mi jde ale o jinou věc, zjistit zdali existuje ona zmínka o tom, že někdo z nich byl původem Švéd.

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zora » sob črc 29, 2017 21:18

Já to trochu nechápu, pro Kunín jsou matriky od roku 1626, Vás ale teď nezajímají Vaši předci, tak proč vlastně chcete zjistit, jestli je zakladatelem rodu Unger - Inger Švéd.
Co když máte v rodině nemanželské dítě , které bylo legitimizované Ingrem... třeba...
A Vaše DNA zjištění o švédském příbuzenství je od někoho zcela jiného
Proč to neudělat dle rodokmenu. To, že Vám nejde čtení, přece není tak složité, zpočátku Vám jistě někdo pomůže a postupně se to naučíte...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » ned črc 30, 2017 6:19

Já ten propoj stejně nikdy nedokážu udělat, matriky Skoronic jsou až od roku 1690. Teoreticky by něco staršího mohlo být zapsáno pod Miloticemi tam je pak jeden starší kousek 1651-1659, ale i to znamená, že spousty let chybí...

Ano, variant je mnoho, může být i nemanželské dítě, nebo nějaké znásilnění Švédským vojákem kohokoli z předků. Jenže, toto se v rodině traduje dlouhá léta a nemám mezi předky jednu rodinu Ingrů. ale desítky lidí tohoto jména ze Skoronic a okolí.

Švéd, který mne kvůli tomu kontaktoval se zřejmě dobře orientuje v těchto věcech a proto i jemu by v pátrání pomohla jen zmínka o konkrétním jméně či roku...

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned črc 30, 2017 7:32

Tak rod zkusíme dohledat co nejdál do minulosti, co říkáte?
Klidně Vám pomohu, kolegové jistě pomohou se čtením a možná, že propojení matrik narozených a zemřelých taky něco napoví. Navíc lánová vizitace, možná i gruntovnice... třeba se to podaří.

Pokud máte zájem, pak by to chtělo zveřejnit posledního předka Ingra, kterého jste s jistotou našel.

To je na Vás, já se pokusím pomoci Vám hledat dál do minulosti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod kolsi » ned črc 30, 2017 9:19

Zett píše:Rozhodně si nemyslím, že jde o cizího člověka, ať už tedy Ungera nebo Ingera. Skoronice byly zcela pusté a byly osídleny tímto způsobem a proto, že jde o zcela jasný fakt, existuje partnerství mezi obcemi Skoronice a Kunín. Všichni Ingři v okolí jsou jednoznačně spojeni s těmito severomoravskými předky. Zcela jisté je i to, že moje DNA se z části podobá DNA mnoha současných Švédů.

Pokud se mi podaří zcela propojit moje rodové linie s linií konkrétního přistěhovalce budu jedině rád, teď mi jde ale o jinou věc, zjistit zdali existuje ona zmínka o tom, že někdo z nich byl původem Švéd.

Z.

A nakonec třeba i můžete zjistit, že rod toho Švéda už dávno vymřel a váš předek si koupil jeho statek/chalupu, a tak se mu začlo říkat i jeho příjmením. Takových situací mám v rodokmenu hodně :wink:
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned črc 30, 2017 9:44

A nakonec třeba i můžete zjistit, že rod toho Švéda už dávno vymřel a váš předek si koupil jeho statek/chalupu, a tak se mu začlo říkat i jeho příjmením. Takových situací mám v rodokmenu hodně :wink:



Možné to teoreticky taky je, ale v téhle oblasti se příliš často příjmení po chalupě nevyskytuje. Spíš bych řekla - možná zcela mimořádně.
Ale souhlasím s Vámi, je třeba dohledat nejstaršího předka a pak hledat další zdroje, které by mohly spojit rod se "švédským vojskem", nakonec, proč ne :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Dawid » ned črc 30, 2017 10:37

Zett píše:teď mi jde ale o jinou věc, zjistit zdali existuje ona zmínka o tom, že někdo z nich byl původem Švéd
No, a já to teď trochu pokazím ;) a na tohle Vám odpovím (protože je pravda, že se na to i takhle izolovaně odpovědět dá).

Ano, byl-li poddaný čerstvě přišlým cizincem (což by takový Švéd ve 40.-50. letech 17. stol. na Kunovicku byl, protože Švédsko vstoupilo do války v r. 1630 a na naše území se armáda dostala ještě o rok později), informace o tom se objevit může. A to nejpravděpodobněji právě v matrikách - zejména kdyby se dotyčný oženil (protože při té příležitosti se uvádělo, odkud ženich je).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků