DNA - hledání předků

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zora » ned srp 06, 2017 17:32

Ten německý web z mého odkazu jste už zkoušel? To by mě zajímalo

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Karla55 » pon srp 07, 2017 19:17

1672 výtah z urbáře panství Kunín (Velkostatek Kunín inv. č. 10. sign. L 271)

V Suchdolu:
Bartl Jünger http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 854&scan=7

Michel Unger + Hans Unger http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 854&scan=8

V digiarchivu Opava jsou mj. i pozemkové knihy z 16. a 17. stol. pro panství Kunín, třeba by něco napověděly.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » stř srp 09, 2017 17:28

Pátrání pokračuje a postupně se dostávám k dalším zdrojům informací...

Ze Skoronic od paní starostky ing. Marie Půčkové mi přišlo mnoho informací a tímto bych jí chtěl veřejně poděkovat!

- datum přesídlení osadníků z Kunína do Skoronic 5. května 1653 včetně uvedených jmen rodin pochází z publikace Dějiny obce Skoronice vydané roku 1941 Vojtěchem Holcmanem za přispění Dr. Ladislava Hosáka ze Zemského archivu Brno a Univ. Doc. Dr. Josefa Skutila ze Zemského muzea Brno, cyklostylové vydání u "Komercia", majitel bezruký FRANTÍK, Brno, ilustrace Vojtěch Holcman. Obec ji v tištěné podobě nevlastní, ve Státní okresním archivu Hodonín ji mají k nahlédnutí, I. vydání z roku 1941 i II. vydání z roku 1943.

- o historii Skoronic psal již zmíněný Vojtěch Holcman, kterého historie zajímala od mládí a pátral v archivech. V roce 1991, když byla jeho dcera Marie Holcmanová starostkou Skoronic, vydala obec brožovanou publikaci Dějiny skoronských domů, autor Vojtěch Holcman, uspořádali Josef a Marie Holcmanovi (jeho děti). V knize jsou uvedeny různé zdroje informací, ze kterých autor čerpal:
... str. 4 starý urbář z roku 1611, lánový rejstřík roku 1656
... str. 7 vojenská konskripční čísla (Numerus possesorum)
urbář r. 1611, lánský rejsstřík 1656 a 1670, rektifikační akta 1677, urbář 1730, Tereziánský katastr 1752, Urbariální fasse 1775, Josefinský katastr 1789, matrika pozemkového výnosu 1820, gruntovní kniha (závazná od r. 1784)
Obsahuje také:
... str. 13 zmínku od Michalu Ungrovi (urbář z roku 1730) (historie domu č.p. 3)
... str. 20 zmínku o Martinu Ungerovi (historie domu č. p. 9)
... str. 61 zmínku o Michalu Jungrovi (Ingrovi) (historie domu č. p. 41)

Tak teď si to jen dohledat a přečíst...

Z.

PS: Němcům jsem zatím nepsal, ale zřejmě jde o knihu Dějiny obce Skoronice.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zora » stř srp 09, 2017 19:09

ano, tím je zdroj vyřešen, kniha existuje . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Zett » čtv srp 10, 2017 5:39

Z knihy "Zapomenutá historie" od Vojtěcha Holcmana:

SKORONICE
Obec byla v letech 1653-1658 kolonizována ze severní Moravy dvaceti sedmi rodinami a už roku 1667 je tu uváděno celkem třicet šest sirotků po třinácti zemřelých rodičích. Ukazuje to na to, že obec byla znovu napadena nepřátelským vojskem a při tom ztratila život téměř polovina hlav rodin. Sirotci jsou uváděni vesměs ve stáří jeden až dvacet let, ponejvíce do desíti roků. Uvádí se, že jsou u příbuzných v obci, někteří však i v Kunewaldě ve Slezsku, odkud přišli jejich rodiče. Starší sirotci dvanácti let slouží za pasáky, děvečky, chůvy a pacholky. Devatenáctiletý Hans Gros "zůstává při panu Inspectorovi v Miloticích", některým dvacetiletým se přikazuje, aby se oženili nebo vdaly. Vdova po Georgu Ungrovi odešla se šesti sirotky nazpět do Kunewaldu a dům zpustl. V roce 1683, po tureckém vpádu, se uvádí už dokonce padesát sedm sirotků po jednadvaceti nebožtících. Bratři Michal a Gottfried Schindlerové mají uvedeno, že byli zajati švédským generálem Torstensonem, když šli do Slezska.


Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod crann » pon lis 06, 2017 22:58

Zdravím,
procházím matriku č. 2074, Starý Jičín (1610-1676) a všimla jsem si jména Unger či Ungar (snad to čtu správně) z Milotic a Heřmanic.

Andreas *20.11.1671, otec Václav Unger, Heřmanice
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=477
Kmotr Hanzel Unger, Heřmanice, první zápis v roce 1641
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=546
Kmotr Hanzel Unger, Heřmanice, 2.6.1641
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=547
Kmotra Dorothea Unger, Heřmanice, 12.4.1641
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=550
Matthaus *xx.11.1645, otec Bartoloměj Unger (Ungar) jinak Dohnal, Milotice, předposlední řádek vlevo
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=551

Třeba Vám to pomůže.
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod lucie.franc » stř lis 08, 2017 12:37

Dobrý den,

mě by zajímalo, kde jste se nechal testovat, co vše jste se dověděl, mimo švédských genů a pokud to není tajné, tak na kolik vás to přibližně vyšlo? Klidně SZ.
Mimochodem můj prastrýc si vzal také jistou Ungerovou (z Lestkova), ale tam se jedná o Ungery pravděpodobně z Uher :)

Díky za odpověď a přeji úspěšné hledání.
lucie.franc
 
Příspěvky: 466
Registrován: pát říj 18, 2013 21:29
Oblast pátrání: Krušnohorsko, Doupovsko

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod Dagmar8 » ned lis 12, 2017 17:43

Jan píše:Soukromé problémy si řešte soukromě!!


nechápu proč to někomu vadí, tohle se čte jako detektivka a i když se mě to netýká, je to zajímavé.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod crann » sob bře 17, 2018 19:21

Zdravím,
pročítám "Opisy moravských urbářů" a v obci Šenov u Nového Jičína, na str. 3, je uveden Voltin Unger (č.12). Jedná se o Urbář panství Nový Jičín z let 1558-1560:
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/g371/docs/G0371-360.htm
***************
Doplnění.
Příjmení Unger se vyskytuje v oblasti v 16. století, tedy před vpádem švédských vojsk.
Naposledy upravil crann dne ned bře 18, 2018 13:40, celkově upraveno 1
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod pen » sob bře 17, 2018 19:46

Před asi dvěma lety jsem dělala rodokmen gen. Jana Sergěje Ingra a doufala jsem, že to na ten Kunín napojím - doteď se nepovedlo. Ale je pravda, že to není moje priorita
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: DNA - hledání předků

Příspěvekod unger55 » čtv srp 02, 2018 19:40

Dagmar8 píše:
Jan píše:Soukromé problémy si řešte soukromě!!


nechápu proč to někomu vadí, tohle se čte jako detektivka a i když se mě to netýká, je to zajímavé.
:D máte pravdu
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků