Je to ta samá manželka - VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Je to ta samá manželka - VYŘEŠENO

Příspěvekod petatzu » sob črc 22, 2017 14:21

Dobrý den,

ráda bych se zeptala zkušenějších na zvláštnost v matrice. Můj předek Jan Synecký/Sinecký (pokaždé je to psáno jinak až do jména mého pradědečka) si vzal za ženu Marii, praděd - jejich syn Václav - má u jména matky přímo napsáno: Marie Poledne, dcera krejčího, když jsem ovšem pátrala dále v matrikách a dohledala jejich další děti, tedy Jana Syneckého a Marie, rodiče Marie se v záznamech změnili a s tím i její příjmení. V matrice oddaných je zapsána jako Marie Prochásková, u prvního dítěte rovněž, dále pak je zapsána jako Marie Polednová. Myslíte, že jde o tu samou osobu?

Já si myslím, že ano (žádná další svatba Jana Syneckého v záznamech není), ale nedokáži si vysvětlit změnu rodičů a příjmení. Nenapadá vás, prosím, nějaká teorie?

Odkaz na matriku: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5706/5 - jedná se o strany 5, 44, 48, 55, 64, 71 a 78.
matrika_prapraděda Václav.png
Václav

matrika_svatba rodiču praprapradědy Václava.png
Svatební záznam

matrika_dcera Anna_sestra otce prapradědy Václava.png
Dcera Anna

matrika_dcera Barbora_sestra otce prapradědy Václava.png
Barbora
Naposledy upravil petatzu dne sob črc 22, 2017 15:50, celkově upraveno 1
petatzu
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 22, 2017 13:38

Re: Je to ta samá manželka?

Příspěvekod petatzu » sob črc 22, 2017 15:43

Děkuji moc za vysvětlení, to by samozřejmě býti mohlo - pro mě je matoucí to, že dále je matka Marie uváděna jako Anna (bez příjmení - zřejmě nalezenec - teorie) a otec Matěj Poledne.
petatzu
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 22, 2017 13:38

Re: Je to ta samá manželka?

Příspěvekod Zora » ned črc 23, 2017 7:48

petatzu píše:Děkuji moc za vysvětlení, to by samozřejmě býti mohlo - pro mě je matoucí to, že dále je matka Marie uváděna jako Anna (bez příjmení - zřejmě nalezenec - teorie) a otec Matěj Poledne.



Porovnávejte si formu okolních zápisů, pomůže to při pochopení rodových souvislostí.

Čtěte i jiné zdejší příspěvky, velmi často se tam právě Váš problém může vyskytnout.

A ještě ke jménům "babiček" v rodných záznamech vnoučat.
je s tím někde problém. Většinou se zapisuje jméno a příjmení babičky tak, jak bylo zapsáno v oddacím listě rodičů.
Někdy ovšem dochází k tomu, že do svatby dítěte se jeho matka provdá, ovdoví a u svatby je je pak matka zapsána pod novým příjmení. Nebývá to často, ale setkávám se s tím. Řečeno jinak, nemanželské dítě se narodí matce pod příjmením X, pak se matka vdá.
Pokud její manžel dítě nelegitimizuje, má matka příjmení Y.

Do svatebního zápisu jejího dítěte pak lze uvést:
- matčino příjmení při porodu dítěte
- matčino příjmení ke dni svatby
Vždy záleží na zapisujícím.


Samozřejmě se také stává, že se "dědeček" oženil vícekrát a u svatby jeho dětí jsou zaměněny 1. a 2. manželka. (Matka ženicha - nevěsty zemřela ihned po porodu, děti vychovávala druhá manželka otce a jméno té první upadlo tak nějak v zapomenutí). U křtu vnoučat této babičky se pak , jak psala Monika, neověřuje, jen podle paměti doplní babiččino příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29131
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků