VYŘEŠENO Svobodná matka - zápis u svatby dcery r.1867

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Svobodná matka - zápis u svatby dcery r.1867

Příspěvekod Meryl » sob črc 08, 2017 21:13

Dobrý večer,
mám v rodokmenu jednu svobodnou matku, zde je zápis svatby její dcery (1.vpravo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=71
Zajímalo by mě, jestli forma zápisu "ledigen Anna" znamená, že v době svatby byla matka nevěsty Anna stále svobodná, nebo mohla být provdána - a zápis píše jen o době narození Kateřiny. Nepodařilo se mi totiž dohledat úmrtí Anny Burešové, ani její svatbu - ale to se hledá dost těžko, indexy jsou zde jen dle příjmení ženichů. Takže by mi to pomohlo určit přesněji časové období event.sňatku.
Jinak u dalších předků jsem našla vše...
Naposledy upravil Meryl dne ned črc 09, 2017 4:46, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk

Re: Svobodná matka - zápis u svatby dcery r.1867

Příspěvekod Zora » ned črc 09, 2017 1:34

zápis říká, že se vdává Kateřina, svobodná dcera, která se narodila svobodné Anně, dceři + Josefa.

Jinými slovy, ze zápisu u svatby vyčtete, že Kateřina se narodila jako nemanželská a nebyla legitimována. (V té době by tam pravděpodobně byla formulace - manželská dcera katolických rodičů)

Dá se to vnímat tak, že u svatby byly k nevěstě opsány údaje z křestního zápisu.

Matka se ale mohla vdát po porodu dcery. Nic dalšího, co by časově určovalo, zda a kdy se matka provdala, tam není.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29153
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Svobodná matka - zápis u svatby dcery r.1867

Příspěvekod Meryl » ned črc 09, 2017 4:49

Děkuji za odpověď, tak musím pátrat po sňatku Anny i před touto svatbou. Díky.

edit:
skutečně jsem svatbu dohledala, cca 2 roky po narození dítěte, a tento manžel Anny dítě nelegitimizoval. Díky tomu jsem konečně našla také úmrtí Anny, když jsem už znala její nové příjmení. Tak sláva - a znova děkuji :)
Uživatelský avatar
Meryl
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon úno 20, 2017 0:34
Oblast pátrání: Brno-venkov (Rajhrad, Střelice), Žďár n.S. (Křižanov a okolí), okr. Šumperk


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků