příjmení žen v matrice zemřelých

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

příjmení žen v matrice zemřelých

Příspěvekod pmilcak » pát zář 21, 2007 19:13

Predem se omlouvam mozna za hloupou otazku, ale presto - prijmeni zen v matrice zemrelych je obvykle udavane za svobodna nebo po svatbe? Jde mi totiz o to, ze jsem nasel treba umrti Anny X (70let) a nevim zda to byla manzelka meho predka Petra X nebo jeho sestra (take se jmenovala Anna) - odectu-li totiz roky zemrele od roku umrti, vyjde mi rok, ktery muze odpovidat oboum zenam (nebot udavane stari je temer vzdy nepresne). Predem dekuji za odpovedi a nazory.
pmilcak
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát zář 21, 2007 10:33

Příjmení žen v matrice zemřelých

Příspěvekod MildaK » ned zář 23, 2007 9:04

Ve většině matrik je k příjmení (u zemřelé) psáno - svobodná, manželka ...,vdova po...
To ale zjevně není Váš případ. Asi bych se pokusil ji najít v matrice narozených. Navíc není vůbec vyloučená možnost, že příjmení rodné je totožné s příjmením manžela. Možná bych se taky podíval, jestli není v archivu u farnosti seznam duší, farníků, biřmovanců, kniha ohlášek... nebo do fondu školy, kde bývají školní matriky a výpisy prospěchu žáků.
MK
MildaK
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned čer 17, 2007 18:55
Bydliště: Sloup

Příspěvekod Lyra » čtv zář 27, 2007 20:53

Pokud vím, tak příjmení se udávalo takové, které nosil člověk v době úmrtí. Tj. pokud sestra vašeho předka zemřela neprovdána, tak bylo uvedeno její rodné příjmení neboť jiné neměla. Jestliže její švagrová se jmenovala stejně, je to samozřejmě problém. Obvykle u vdané ženy bývalo napsáno manželka pana YX, případně vdova po..., ale nemusí to být pravidlo. Už jsem viděla i stejný typ zápisu jaký zmiňujete vy - Kateřina X, místní sedlačka. No a teď samozřejmě babo raď.

Doporučovala bych:

a) Zkusit najít úmrtí druhé Anny X. Pokud jsou v úmrtní matrice opravdu dvě zemřelé ženy téhož jména i příjmení, pak jedna je manželka vašeho předka a ta druhá jeho neprovdaná sestra. Pokud je tam Anna X jen jedna, tipuji že to bude spíš manželka, to se mi zdá přece jen pravděpodobnější.

b) Zkuste najít záznam o sňatku té sestry vašeho předka. Třeba se vdala a získala tím jiné příjmení. Tím by bylo jasné, že ta vaše Anny X může být pouze ta manželka.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků