nevím,kde matka umřela,nemám umrtní list

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

nevím,kde matka umřela,nemám umrtní list

Příspěvekod evinaher@seznam.cz » ned črc 02, 2017 14:50

Dobrý den, narodil jsem se 16.10. 1945 mládí jsem prožil v dětském domově, nevím nic o rodičích, jen to, že se rozvedli v roce 1949. Minulý rok jsem se dozvěděl, že po matce zůstaly pozemky a já bych měl být dědic, ale nemám umrtní list, psal jsem na ministersvo vnitra, ale odepsali, že ji nenašli v evidenci, nevím již co dělat. Mám jen svůj rodný list a tam rodiče jsou uvedeni matka Anna Hermanová, roz. Kohoutková nar. 26.3. 1920 Němčany, dcera Františka Kohoutka a Anny, roz. Plhalové otec Emil Herman nar. 6.4.1911 Tučapy státní zaměstnanec v Křenovicích syn Antonína Hermana a Petronily, roz. Skřivánkové, poradte prosím.
evinaher@seznam.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned črc 02, 2017 14:39

Re: nevím,kde matka umřela,nemám umtrní list

Příspěvekod Zora » ned črc 02, 2017 15:43

Narození Vaší matky není v přístupných matrikách, vztahuje se na ni ochranná lhůta 100 let.
Pozn. - zde informace, jak postupovat při zjišťování dat přímé příbuzné osoby.
http://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahli ... istin.aspx


V matrice Němčan je ale zapsána, jak uvádí index narozených pro rok 1920.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=128

Matrika narozených je velmi pravděpodobně ještě na MěÚ Slavkov u Brna, zde kontakt:

http://www.obceamesta.info/matrika/5933 ... mcany.html


Zkuste požádat, zda u narození Anny Kohoutkové není poznámka o jejím úmrtí.
Matrika oddaných je také na MěÚ Slavkov, u sňatku by mohla být poznámka o rozvodu.
Zkuste požádat matriku, zda sňatku není poznámka o rozvodu.
Tam by mohlo být číslo jednací k rozvodu Vašich rodičů a dal by se dopátrat důvod rozvodu a následné povinnosti rodičů - placení úhrady dětskému domovu. Je pravděpodobné, že jeden nebo oba rodiče uzavřeli nové manželství, tím byste mohl zjistit nové příjmení matky a její tehdejší bydliště.
Obávám se, že přes matriky online se Vám asi nic nepodaří vypátrat, většinou nejsou ještě k dispozici.
Zkuste požádat o radu dětský domov, nebo vyhledat archiv dokladů pro dětský domov, zcela jistě existuje nějaká korespondence, záznamy a podobně.
Vaše matka se mohla ztratit z evidence násobným stěhováním, úmrtím pod dalším příjmením, - záměna rodného a provdaného příjmení... matka také mohla po rozvodu nebo po roce 1968 emigrovat.

Zdá se mně - podle indexu narozených, že mohla mít nějaké sourozence - vycházím ale pouze z příjmení a obce narození, zkuste tedy také zkontaktovat obec Němčany, zda by u nich nebyly nějaké informace - potomci sourozenců matky - tedy Vaši strýcové a tety.

Z

edit svatba rodičů dle indexu rok 1941
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=55

Záznam už je přístupný, ochranná lhůta je u svateb 75 let.

Nemáte ještě sourozence? čas od svatby do Vašeho narození by napovídal tomu, že se před Vámi narodilo ještě jedno dítě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nevím,kde matka umřela,nemám umrtní list

Příspěvekod evinaher@seznam.cz » stř črc 26, 2017 15:14

Dobrý den,měl jsem sestru,ale umřela jak měla pět roků,psal jsem na ministerstvo vnitra aAnna Hermanová roz. Kohoutková nebyla dohledaná v evidenci. Děkuji
evinaher@seznam.cz
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned črc 02, 2017 14:39

Re: nevím,kde matka umřela,nemám umrtní list

Příspěvekod ductrix » stř črc 26, 2017 15:52

Dobrý den, přijde mi divné, že by vaši matku nenašli v evidenci. Hledala jsem úmrtí mého pradědečka, moje mamka jako jeho vnučka požádala o údaje z evidence obyvatel, předložila svůj rodný list, rodný list své matky jako jeho dceery, kolek 50,- a do týdne přišel dopis s datem a místem úmrtí. Je tedy pravda, že v místě našeho bydliště jsme neuspěly, přišel nám dopis, že v evidenci není, ale v Praze jsme úspěšné byly.
http://www.mvcr.cz/clanek/informacni-sy ... 09NA%3D%3D
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: nevím,kde matka umřela,nemám umrtní list

Příspěvekod Zora » stř črc 26, 2017 15:57

ductrix píše:Dobrý den, přijde mi divné, že by vaši matku nenašli v evidenci. Hledala jsem úmrtí mého pradědečka, moje mamka jako jeho vnučka požádala o údaje z evidence obyvatel, předložila svůj rodný list, rodný list své matky jako jeho dceery, kolek 50,- a do týdne přišel dopis s datem a místem úmrtí. Je tedy pravda, že v místě našeho bydliště jsme neuspěly, přišel nám dopis, že v evidenci není, ale v Praze jsme úspěšné byly.
http://www.mvcr.cz/clanek/informacni-sy ... 09NA%3D%3D


Obávám se, že v případě např. emigrace ji v evidenci zemřelých opravdu nemají.
Z

Edit
zkuste správu sociálního zabezpečení, měly by tam být informace o platbě pojistného, a event. vypláceném důchodě. Z toho poznáte, zda se zdržovala na úzení Čsr - Čr, nebo zda už od určitého roku nebyla v evidenci vedena. Nevím ovšem, zda tyto informace sdělují.
http://www.cssz.cz/cz
"Nejsnazší" cestou se mně ale jeví oslovit matriční úřad a hledat poznámky u narození , event poznámky o rozvodu u svatby, podle čísla jednacího byste pak mohl najít zápisy o rozvodovém řízení, bydliště matky a podle něj pak snad i další možnou svatbu - změna příjmení.
Pátrejte také po možných nevl. sourozencích z otcovy strany, mohly by mít nějaké informace.

Rozhodně oslovte obec narození matky, zda nemají nějaké informace, případně, zda tam nežije někdo, kdo by tyto informace mohl znát.

Bohužel, iniciativa musí vyjít od Vás, nikdo další to za Vás nevyřídí.

V době, kdy se matka rozváděla, nemohl být nikdo bez trvalého bydliště, oslovte tedy obec, o které víte, že tam bydlela naposledy a pořádejte o informaci z evidence obyvatel. Měli by Vám sdělit, zda a kdy se odstěhovala a kam. Postupně byste měl narazit na "zlomové" místo - tedy např. emigrace, nebo úmrtí.
Z


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: nevím,kde matka umřela,nemám umrtní list

Příspěvekod Jan » stř črc 26, 2017 17:10

Jste přímý potomek podle Vašeho rodného listu, tak musíte jednat Vy!
1. zjistěte na katastrálním úřadě pod který Němčany spadají co potřebujete předložit aby se dala příslušná věc řešit
2. ze zákona Vám musí matrika ve Slavkově u Brna vystavit oficiální kopie dokladů které budete případně potřebovat, žádné ochranné lhůty ve Vašem případě neplatí
3. zkuste kontaktovat OÚ v Němčanech jestli nemají nějaké údaje o Vaší matce, občas se v archivu obce dá něco najít
4. je pravděpodobné že celý případ bude asi řešit notář protože půjde o dědictví, příslušného notáře by Vám měl sdělit OÚ v Němčanech.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků