Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Příspěvekod m.k.85 » pát čer 30, 2017 12:59

Dobrý den,
pátrám po datu, kdy příbuzní přišli do obce a domníval jsem se, že z této knihy dané obce budu chytřejší, ale data vydaných dom. listů těmto příbuzným mně přijdou příliš pozdní. Tzn. v době, kdy podle matrik byli v obci už několik let.
Může to být způsobeno tedy tím, že mohli žít v obci se svou původní příslušností a tudíž podle této knihy nelze objektivně zjistit, kdy k přistěhování došlo.
Jedná se o zápis do zmíněné knihy z roku 1920, ale dle matrik vím, že v obci byli již v roce 1914.
Při zápisu do knihy byla u jména pouze poznámka: "k přihlášce o rentu."
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Příspěvekod Zora » pát čer 30, 2017 13:09

jde o dva pojmy

získání domovského práva a vydání domovského listu.

Vy jste narazil pouze na vydání dom. listu, který osvědčuje - k datu vydání, že osoba měla domovské právo v obci. Neříká asi nic o tom, kdy domovské právo osoba obdržela.

(Záleželo na tom, jaký byl text na vydaném domovském listu.)

Jinak - domovské právo se v nové obci neudělovalo hned (až na vyjímky) většinou po delší době bydlení, o domovské právo musel obyvatel požádat a doložit bezúhonnost, /občanskou i církevní), ekonomickou soběstačnost, a získání d.p. bylo podmíněno souhlasem obce - nemusela udělit. Dost často se doba předcházejícího bydlení pohybovala kolem deseti a více let.

Výjimky byly v případě konkr. zaměstnání - např. četníci, získávali d. p. v obci, kam byli přiděleni.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Příspěvekod kolsi » pát čer 30, 2017 13:15

Jestli máte možnost náhlednout do sčítání lidu z r. 1921, tak tam bylo evidováno, od kdy osoba bydlí v obci.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Příspěvekod m.k.85 » pát čer 30, 2017 15:00

Děkuji za odpovědi a doplnění.
Ano. Sčítání lidu zkusím, jen musím doufat, že bude sedět uvedené číslo. popis., protože z tohoto okresu (Vyškov) ještě sčítání není k dispozici na webu a v archivu rok 1921 předkládají omezeně.
Dále mě napadlo projít třídní výkazy této obce - někdy zde u dětí bývá poznámka., že jsou od někud přistěhovaní.
Pak je ve fondu téhle obce např. Matrika cizích osob nebo Kniha cizích příslušníků, služebných a dělníků.
Třeba se něco najde i v těchto materiálech.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Příspěvekod zeter » sob črc 01, 2017 10:49

ve školních záznamech hlavně bývá uvedeno místo, kde dané dítě zahájilo školní docházku - pokud by to byla jiná obec, hledal bych ve školních záznamech tam, protože když se dítě odstěhovalo, většinou o tom ve výkazu je poznámka. A ve školních výkazech taky bývá aktuální bydliště. Sám jsem takhle stopoval jednu nepříjemně mobilní rodinu, která se stěhovala každou chvíli, a i v jednom městě během pěti let třikrát změnili adresu - bez školních záznamů bych ten sčítací operát nejspíš nikdy nenašel.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Kniha vydaných dom.listů a prac.a služ.knížek

Příspěvekod m.k.85 » sob črc 01, 2017 20:59

Taky mě právě napadly ty školní výkazy. Zkusím je napřed v obci, ve které s určitostí bydleli (i z důvodu, že je pro mě tento archiv přístupnější) a v případě neúspěchu bych holt musel pátrat v původní obci...
A co se ještě týče těch školních výkazů, tak jsem mnohdy koukal, jaké poznámky o některých žácích kantoři psali. Např. že jsou špinaví, hloupí, blbí nebo různé hanlivé názory i na rodiče žáků. Dnes nemyslitelná věc... Nebo právě, že se tehdy a tehdy žák odněkud přistěhoval.
Díky za příspěvek.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 10 návštevníků